9 клас зарубіжна література 2022-2023

 

Для учнів 9-а та 9-Б класів (уроки 23 та 27 грудня)

Тема. Реалізм. Поняття про реалізм та історія його формування. Характерні ознаки реалізму як літературного напряму. Взаємодія реалізму з іншими напрямами XIX ст.

Добрий день, діти.

Дев’‎ятнадцяте століття — одна з найцікавіших і найяскравіших сторінок у розвитку літератури світу: наприклад, реалізм як літературний напрям (особливо у прозі) розквітнув саме в середині цього століття. Письменники-реалісти вивчали мотиви поведінки та приватне життя різних людей, для того щоб зображати це життя об’‎єктивно й неупереджено, показуючи як позитивні, так і негативні його ознаки, порушуючи у своїх творах «низькі» та «брудні» теми — гроші, злочини, аморальні вчинки. Одним із найважливіших принципів реалістичного мистецтва є показ літературного героя в тісному зв’‎язку з оточенням, яке впливає на формування його характеру. Ретельно аналізуючи дійсність, різну соціальну поведінку, митці-реалісти створювали типи — узагальнені образи людей, характерні для певної групи суспільства чи соціальної групи (своєрідний аналог видів і підвидів у біології). Сьогодні ми спробуємо з’‎ясувати історію виникнення цього літературно-мистецького напряму та визначити його характерні ознаки.

Опрацюйте поданий матеріал.

Реалізм (лат. realis — речовий, дійсний.) — 1. Тип художнього пізнання світу — правдиве, об’єктивне відображення дійсності засобами того чи іншого мистецтва.

Метод — художній метод, в основі якого лежить принцип життєвої правди в змалюванні соціального середовища, побуту, суспільних відносин і типів людських характерів.

Напрям — напрям у літературі та мистецтві, що набув розвитку в 1830-х роках спочатку у Франції, а в XIX ст. поширився в Європі й Америці. Основоположним для реалізму стає принцип відповідності мистецтва реальній дійсності. Ключовою проблемою є взаємини людини й середовища, а також упливу конкретної соціально-історичної ситуації на формування особистості.

Іноді реалізм ХІХ ст. називають «класичним реалізмом» або «критичним реалізмом». Першим теоретиком реалізму вважається художник Ж.-Д.-Г. Курбе, який обґрунтував програмові засади цього напряму.

                                        Історичні умови та провідні ідеї реалізму                    

Час і місце виникнення

Починаючи з 30-х pp. XIX ст. набуває розвитку у Франції, а згодом в інших європейських літературах

Причини виникнення

Реалістичний напрям виник як заперечення художніх принципів романтизму

Чим характеризується епоха

Наполеонівські війни; громадянська війна в США; об’єднання Германії; розвиток капіталізму; жорстка ринкова боротьба; соціально-демократичні рухи; знакові відкриття в природознавстві; розвиток науково-технічного прогресу

Основні ідеї

Основною для реалізму стає проблема взаємин людини і середовища, впливу соціально-історичних обставин на формування духовного світу (характеру.) особистості. На перше місце в літературі висувається типізація дійсності, що утверджується як універсальний спосіб художнього узагальнення

Характерні ознаки

Зв’язок із дійсністю, аналітизм, типовість образів і ситуацій, розкриття впливу соціального середовища на людину, критичний пафос, дослідження життя суспільства, психологізм та ін.

Жанрові особливості

Соціально-психологічний роман, повість, новела, цикли романів, соціально-побутовий роман, історичний роман, роман-епопея

Представники реалізму

Література — О. Бальзак (Франція), Ч. Діккенс (Англія), Л. Толстой (Росія), Панас Мирний (Україна); живопис — Ж.-Д.- Г. Курбе, Ф. Мілле, М. Пимоненко; музика — Дж. Верді, М. Мусоргський

                                   

— Приблизно в 1830-1850 рр. у літературі склалася ситуація своєрідного «естетичного двовладдя», тобто співіснування двох художніх напрямів — романтизму й реалізму. Згодом романтизм та реалізм розвивалися послідовно, іноді — паралельно, а іноді вони переплітались.

Порівняйте характерні ознаки двох стилів.

                                  Характерні ознаки романтизму та реалізму

Романтизм

Реалізм

Зображення виняткового героя у виняткових обставинах

Зображення типового героя в типових обставинах

 

Авторське сприйняття дійсності

Відтворення дійсності, її правдоподібне зображення

Самоцінність особистості, підкреслена незалежність її від суспільства, умов і місця існування

Зображення людини в різноманітних соціально-побутових і психологічних зв’язках із навколишнім світом

Суб’єктивність автора, вираз його ставлення до світу, ліризм

Прагнення автора до об’єктивності

Змалювання героя однією-двома яскравими, характерними, опуклими рисами, фрагментарно

Створення характеру героя як багатогранного, неоднозначного, внутрішньо суперечливого

Нерозв’язність конфлікту, неможливість або умовний характер успішного результату

Вирішення конфлікту і благополучний результат досяжні

 Домашнє завдання. Опрацювати матеріал підручника.


Для учнів 9-А та 9-Б класів (урок 20 грудня)

Тема: Літературний брейн-ринг

Добрий день, діти. У формі брейн-рингу повторимо вивчене із зарубіжної літератури.

1. Усього їх було 9, проте причетні до літератури лише 6. Про кого саме йдеться?

(Про музи. Причетні до літератури: Талія, Калліопа, Ерато, Евтерпа,Полігімнія, Мельпомена).

2. Який вид східного мистецтва порівнювався з листям рослин, "міріадами пелюстків мови"?

(Японська класична поезія, танка і хокку).

3. Вони складались з 3 або 5 рядків. Проте їхня глибина і досі викликає захоплення. Про що йдеться? (Тривірші хокку та п'ятивірші танка).

4. Її назва в буквальному перекладі - "козляча пісня". Про який літературний жанр йдеться?

(Трагедію).

5 Її справжнє ім'я - Клодія. Поет, присвячуючи їй вірші, називав кохану Лесбією.

Прагнеш, Лесбіє, знати, скільки хочу Поцілунків твоїх, щоб ситим бути...

Про якого поета йдеться? (Гая Валерія Катулла).

6. Нам, сьогоднішнім читачам, він відомий насамперед як поет, проте його сучасники вбачали в ньому вченого: фізика, математика, астронома. Назвіть його
ім'я. (Омар Хайям).

7. "Трисвітле". Що поет визначив цим епітетом? Якому герою він належить?

(Сонце у "Слові о полку Ігоревім". Належить Ярославні).|

8. В одному сучасному творі його звуть Велесичем, в іншому - Славутою, справжнє ж його ім'я нікому невідоме. Хто ж він такий? (Автор "Слова о полку Ігоревім").

9. Ця доба зветься Відродженням. Яку іншу назву вона має? (Ренесанс).

10. Він називав свою кохану Найшляхетнішою, Найгречнішою, вважаючи провідною зорею у своїх життєвих блуканнях. Про кого тут йдеться? Хто цей
закоханий, що зробив ім'я своєї коханої безсмертним? (Беатріче Портінарі; Данте Аліг 'єрі).

11.  Він був вигнанцем і похований далеко від рідного міста, в Равенні. Про кого йдеться? Яке місто було рідним для нього? (Данте Аліг'єрі, Флоренція).

12.  Понад 300 поезій присвятив своїй коханій цей поет. Оспівана вона у "Книзі пісень" ("Канцоньєре"). Як звали поета та його кохану? (Франческо Петрарка, Лаура).

13.  Кривава ворожнеча родин Монтеккі й Капулетті вбиває закоханих Ромео і Джульєтту. До якої з цих родин належав Ромео і до якої - Джульєтта?

(Ромео - до Монтеккі, Джульєтта - до Капулетті).

14.  Цим предметом, що став символом театру, часто користуються учні. Якого лиха зазнало людство у XVIІ ст., втративши тоді цей символ та безцінні оригінали?

(Пожежа театру "Глобус" у 1613 р., де ставилися і зберігалися драматургічні твори Шекспіра).

15.  "Смаглявій дамі", "другові" присвятив поет чимало своїх віршів. Яким був жанр цих поезій і хто цей поет? (Сонет, Шекспір).

16.  Вислів якого драматичного героя щодо суті людського буття найчастіше ми згадуємо у хвилини жорстокого життєвого вибору?

(Гамлет. "Бути чи не бути?").

17.  Полоній, Гертруда, Лаерт, Клавдій, Гамлет... Чиє ім'я відсутнє в цьому ряду і чому його сюди слід внести?

(Офелія, вона також: гине в цій трагедії).

18. Уболівальникам футболу добре знайомі схеми - 4, 2, 4; 4, З, З та ін. Про що розповідають схеми - 4, 4, 4, 2; 4, 4, З, З?

(Це строфіка сонетів. 4, 4, 4, 2 - сонет звичайний; 4, 4, З, З - шекспірівський).

19.  Чому Людовік XIV замовив Мольєру висміяти турецькі церемонії? Як це вдалося драматургові і в якій саме п'єсі?

(Посол турецького султана якось зневажливо висловився, що на коні його господаря діамантів більше, ніж на королі Франції. У відповідь Людовік XIV замовив Мольєру написати комедію, щоб висміяти турецькі церемонії. Драматург виконав це замовлення в "Міщанині-шляхтичі").

20.  Героїня якого твору вражає нас своїм сміхом, що почався з глузування й закінчився гомеричним риданням?

(Ніколь, служанка Журдена з комедії Мольєра "Міщанин-шляхтич ").

21.  Хто з оточення короля Франції відмовився від титулу королівського оббивача, успадкованого ним від батька, і заслужив своїми творами інший титул від короля. Який саме?

(Мольєр, відмовившись від титулу батька, заслужив своїм талантом титул королівського комедіографа).

22. З яким літературно-мистецьким напрямом асоціюється назва літньої резиденції французьких королів Версаль? Який архітектурний стиль відбито в його будівлях?(Класицизм)

Домашнє завдання: Скласти кросворд за змістом одного із творів.


Для учнів 9-А та 9-Б класів (урок 16 грудня)

Тема. Позакласне читання. Проспер Меріме « Кармен»

Добрий день, діти.

Перегляньте фрагмент з опери Ф. Бізе «Кармен» (Хабанера).


- Кого з героїв твору, що прочитали вдома, ви впізнали у цьому фрагменті?

- По яких ознаках дізналися?

        Так, це герої новели Проспера Меріме «Кармен» , новели  про драматичну історію кохання примхливої циганки і контрабандиста. Її головна героїня назавжди стала символом фатальної й руйнівної сили кохання

 А  Проспер Меріме - один із видатних представників європейського реалізму XIX століття. П. Меріме відомий як майстер новели. Одним з найбільш яскравих його творів є новела «Кармен» . В основу  сюжету одноіменної опери Ж. Бізе, музика  якої надзвичайно популярна і в наші дні, взято саме цей твір.


      У 1830 та 1840 роках Меріме відвідував Іспанію. Перший візит тривав із червня по грудень 1830 року, другий — із серпня по жовтень 1840 року. Іспанські враження лягли в основу новели письменника «Кармен», що була створена 1845 року.   Деякі дослідники вважають, що у головної героїні був прототип: у «Листах з Іспанії», написаних під час першої подорожі країною, Меріме згадує про якусь Карменсіту, служницю в трактирі. Валенсійський селянин Вісенте, який супроводжував письменника, називав її відьмою. Згадка про це міститься в четвертому листі циклу під назвою «Іспанські відьми».

Поміркуймо!
- Що таке новела? (Невеликий за обсягом прозовий епічний твір  з напруженим сюжетом про незвичайну життєву подію з несподіваним фіналом)

- В чому специфіка композиції твору? ( Структура оповіді в новелі  – це оповідь в оповіді. Така складна структура твору пов’язана з наміром письменника поглиблено пізнати людину в цілому, а не тільки її характер).

- Для чого у останньому  розділі автор розповідає про походження та особливості характеру циган?  (Останній розділ допомагає краще зрозуміти поведінку Кармен, показує,  що вона типова представниця свого народу.)


-Де відбуваються події, описані у творі? ( В Іспанії)

Поміркуймо!

- Що вам не сподобалось в  Кармен?

- Чим вона приваблива?

- Що стало причиною падіння військової кар’єри Хосе?

- Чим відрізняються Кармен і Хосе?

- Що у них спільного?

- Чи можна назвати образ Кармен позитивним?

Порівняння образів Кармен і Хосе

Параметри

Хосе

Кармен

Зовнішній вигляд

 

 

Поведінка

 

 

Риси характеру

 

 

Відношення до кохання

 

 

Перегляньте фрагмент балету Р.Щедріна «Кармен-сюїта»

- Яким епізодом  із новели можна проілюструвати цей фрагмент?

Образ Кармен у літературі та  мистецтві.

Образ Кармен неодноразово привертав увагу митців різних жанрів. До нього зверталися поети О. Блок (цикл «Кармен») та М, Цвєтаєва (вірші про Кармен),  композитори Ж. Бізе (опера «Кармен»), та  Р. Щедрін (балет «Кармен-сюїта). Знято декілька фільмів про циганку Карменсіту. Образ цієї неординарної жінки цікавив багатьох художників.

Домашнє завдання: Відповідати на проблемні запитання, створити кросенс.

Для учнів 9-А та 9-Б класів (урок 13 грудня)

Тема: Контрольна робота з теми «Романтизм»

Добрий день. Дайте відповіді на запитання, сфотографуйте їх та надішліть на вайбер учителю.

1. Для романтизму характерні такі ознаки:

а) суворі правила;

б) підвищена емоційність;

в) складна метафоричність;

г) незвичайні герої діють у незвичайних обставинах.

2. Представником романтизму НЕ є:

а) Г. Гейне; в) Ф. Шиллер;

б) Дж. Байрон; г) А. Міцкевич.

3. Фольклорний мотив кохання як страшної сили розкрито у творі:

а) Дж. Байрона «Мій дух як ніч...»;

б) Дж. Байрона «Хотів би жити знов у горах...»;

в) Г. Гейне «Не знаю, що стало зо мною...»;

г) Г. Гейне «На півночі кедр одинокий...» .

4. Про почуття самотності, прагнення дружби, кохання йдеться у творі:

а) Г. Гейне «Не знаю, що стало зо мною...»;

б) Дж. Байрона «Хотів би жити знов у горах...»;

в) Г. Гейне «На півночі кедр одинокий...»;

г) Дж. Байрона «Мій дух як ніч...».

5. Основною думкою у творі Дж. Байрона «Хотів би жити знов у горах…» є:

а) оспівування краси кохання;

б) осуд жорстокості, кровопролитних війн;

в) уславлення свободи, засудження лукавства;

г) заклик до повстання, до збройного опору.

6. Байрон зображує Мазепу в молодості як людину:

а) розважливу, помірковану; в) патріотичну, героїчну;

б) захоплену, дещо безрозсудну; г) мрійливу, спокійну.

7. Романтизм зародився на межі:

а) ХVІ-ХVІІ ст.; в) ХVІІІ-ХІХ ст.;  б) ХVІІ-ХVШ ст.; г) ХІХ-ХХ ст.

8. Романтизму властиві ознаки:

а) мінливість, поліфонічність, тяжіння до різких контрастів, складної метафоричності;

б) культ природи і почуття, підвищена емоційність сприйняття навколишнього світу;

в) типізація героїв та обставин як основний засіб художнього відтворення дійсності;

г) неприйняття буденності, творення на противагу їй незвичайної художньої дійсності.

9. Назва поетичної збірки Г. Гейне:

а) «Книга життя»; в) «Книга пісень»;  б) «Книга віршів»; г) «Книга спогадів».

10. Ідею мистецтва, що просвітлює душу, розкрито в поезії:

а) Г. Гейне «Не знаю, що стало зо мною...»;

б) Дж. Байрона «Хотів би жити знов у горах.»;

в) Г. Гейне «На півночі кедр одинокий.»;

г) Дж. Байрона «Мій дух як ніч...».

11. Народна легенда про красуню Лорелей стала основою балади:

а) Дж. Байрона «Мій дух як ніч.»;

б) Г. Гейне «На півночі кедр одинокий.»;

в) Г. Гейне «Не знаю, що стало зо мною.»;

г) Дж. Байрона «Хотів би жити знов у горах.».

12. Байрон зображує головного героя в поемі «Мазепа» як:

а) історичну постать;

б) романтичного героя;

в) героя фольклорних творів;

г) образ, що втілює ідеї Просвітництва.

13 Установіть відповідність між цитатами та автором і назвою твору.

   Автор, назва твору       

1. «Мій дух як ніч...»

2. «Не знаю, що стало зо мною...»

3. «Коли розлучаються двоє...»

4. «Хотів би жити знов у горах...»

 Цитата   

а) Моя ж душа, мов птах прип’‎ятий, Що прагне скель і висоти, Страждає в Англії пихатій.

б) ...Ніколи не плакали ми;

Той сум, оті тяжкі зітхання Прийшли до нас згодом самі.

в) Я ще вчуваю арфи глас,.. Як ще надія в серці спить, Її розбудить віщий спів.

г) І бачить він сон про пальму, Що десь у південній землі ...

д) Привільний Рейн затих; Вечірній промінь грає

14. Визначте ознаки романтизму як літературного напряму. Назвіть найвідоміших його представників.

15. Дайте розгорнуту відповідь, у чому відмінність літератури доби Просвітництва від літератури доби романтизму.

16. Схарактеризуйте романтичного героя. Наскільки цей образ, на вашу думку, актуальний у наш час?

Домашнє завдання: Прочитати Меріме «Кармен»

Для учнів 9-А та 9-Б класів (урок 6, 9 грудня)

Тема. Історія кохання маленької феї. (Роман Ш. Бронте “Джейн Ейр”)

Добрий день, діти. Шарлотта Бронте – відома англійська письменниця, автор романів “Джейн Ейр”, “Містечко”, “Учитель”. Вона мала дивовижну силу уяви, саме таку, що її Й. В. Гете називав секретом Генія – здатністю миттєво проникати в індивідуальність й особливості сприйняття зовсім сторонніх людей і вигаданих образів.

Поміркуймо!

– У чому полягає особливість оповіді твору? (Оповідь ведеться від першої особи – головної героїні Джейн Ейр. Це робить розповідь більш достовірною і правдивою.)

– Скільки років було героїні на початку оповіді? (Десять. Джейн Ейр розповідає події свого життя, що тривали впродовж майже дев’яти років.)

– Що відомо про господаря маєтку? (Він дуже рідко відвідував Торнфілд, більшу частину часу проводив на континенті.)

– Як жилося Джейн у Торнфілді? (Вона ніколи не знала домашнього затишку, а тут до неї ставилися дуже добре. Хоча іноді дівчина й відчувала тугу та самотність.)

– Що її хвилювало? (Вона відчувала, що в маєтку приховують якусь таємницю, пов’язану, на її думку, із жінкою на ім’я Грейс Пул. Іноді вночі дівчина чула нелюдський сміх, таємничі кроки тощо.)

– Пригадайте, якою була природа цього вечора.

– Навіщо авторка змалювала саме такий пейзаж? (Пейзаж був досить романтичний: вечір, місячне сяйво, нічний туман тощо. Він підсилює романтизм зустрічі героїв, наштовхує читача на думку, що між ними мають зав’язатися романтичні стосунки.)

– Прослідкуйте за психологічним станом Джейн і Рочестера, за їхніми стосунками. (Між Джейн і Рочестером майже відразу зародилася глибока симпатія, яку кожен з них старанно приховував. Вона – за прохолодною шанобливістю, він – за грубувато-глузливим тоном звертання.)

– Як Рочестеру вдалося викликати ревнощі Джейн? (Він віддавав перевагу міс Бланш, дивовижній красуні. Сусіди почали говорити навіть про їхнє весілля. Та й сам Рочестер не відмовлявся від цього. У помісті готувалися до весілля.)

– Яку роль відіграла сцена із циганкою-ворожкою? (Саме Джейн здалося, що циганка дивна. А Рочестер міг розкрити деякі таємниці дівчини. Як потім з’ясувалося, Рочестер кохав Джейн і освідчився їй. Приготування йшли саме до їхнього весілля.)

– Що перешкодило здійсненню щасливих мрій Джейн? (Під час церемонії вінчання виявилося, що Рочестер одружений.)

– Як ви думаєте, чому Джейн не хотіла залишитися з Едвардом? Вона його не кохала? (Ні, вона щиро кохала Едварда. Але бути на правах коханки не могла. Це суперечило її принципам.)

– Де знайшла притулок Джейн після втечі з Торнфілда? (Доля подарувала їй зустріч із чудовими людьми: сім’єю Ріверсів – місцевим священиком Сент-Джоном, його сестрами Діаною та Мері. Виявилося, що всі вони родичі. Джейн знайшла рідню.)

 

– Чи розлюбила вона Рочестера? (Ні, вона кохала, навіть розуміючи, що вже ніколи його не побачить.)

– Про що свідчить той факт, що Джейн розділила свій спадок між усіма Ріверсами? (Це ще одне підтвердження благородства її душі.)

– На вашу думку, чому Сент-Джон запропонував саме Джейн стати його дружиною? (Вона витримана, спокійна, терпляча, коли потрібно рішуча, віддана, благородна, не байдужа до людського горя – такою має бути дружина пастора.)

– Як Джейн сприйняла пропозицію Сент-Джона? (Вона відмовилася стати його дружиною, бо кохала Рочестера, але згодна була слідувати за ним як сестра і помічниця. Однак такий варіант не влаштовував Сент-Джона.)

– Чому дівчина вирішила відвідати Торнфілд? (Джейн почувся голос Рочестера, який кликав її. Вона швидко зібралася і поїхала, бо вважала, що з ним щось трапилося.)

На думку дослідників творчості Ш. Бронте, у романі “Джейн Ейр” багато автобіографічного: жахливі умови життя в притулку та епідемія, Елен Бернс та її смерть у школі; історія кохання Джейн і Рочестера нагадує кохання Шарлотти і мсьє Егера.

На відміну від сестер, Шарлотті були притаманні захоплення сентименталізмом, романтизмом, готичними романами. В її творі є містика в готичному дусі: поява привида дядька Ріда, голос Рочестера, що його чує Джейн, хоча й знаходиться на відстані багатьох кілометрів від коханого, таємниці помістя Торнфілд, страшна таємниця Рочестера, яка відкривається в день весілля. Не дивлячись на те, що роман написаний у той період, коли романтизм уже зійшов з англійської літературної сцени, у ньому багато романтичних елементів (таємнича поява Рочестера, пейзажі, романтичні почуття героїв тощо). У творі також багато елементів сентименталізму (чутливість натури головної героїні, психологізм образів тощо).

Але роман цікавий тим, що Шарлотта Бронте одною з перших в англійській літературі насмілилася так щиро, пристрасно, правдиво розповісти про кохання, віру, обов’язок, звичайні людські почуття. Авторка сміливо заговорила про рівність жінки і чоловіка, прагнення жінки до щастя, кохання, нормального життя. Героїня Ш. Бронте – це людина, яка має вроджене високе почуття моралі, відчуття власної гідності, вірність моральним принципам, стійко витримує всі складнощі долі й пробиває собі дорогу в життя власними силами. Щастя Джейн у кінці роману сприймається як достойна нагорода за всі її страждання й муки.

– Чому твір Ш. Бронте продовжує хвилювати сучасних читачів? (Тому, що в ньому зображено чисті людські почуття, відсутні цинізм, ницість, грубість. Вічними залишаються проблеми, порушені у творі: добра і зла, людських відносин, стосунків чоловіка й жінки, вірності, честі, обов’язку тощо.)

 Домашнє завдання: Підготувати переказ від імені одного із героїв.

Для учнів 9-А та 9-Б класів (урок 29 листопада та 2 грудня)

Тема: Шарлотта Бронте. Роман «Джейн Ейр» Історія сироти Джейн Ейр на тлі суспільства. Романтичні мрії Джейн Ейр і сувора реальність. Достовірність зображення середовища, реалістичні деталі. Жіночий вимір людського щастя

«Жінки взагалі вважаються спокійними, проте жінки відчувають так само, як і чоловіки, вони мають ту саму потребу виявляти свої здібності і шукають поля діяльності так само, як і їхні побратими чоловіки, вони страждають від суворих обмежень та застарілих звичаїв так само, як чоловіки страждали б на їхньому місці. Отож дуже вузьку думку висловлює привілейована стать, заявляючи, що жіноцтву лишається тільки пекти пудинги, плести панчохи, грати на роялі та вишивати сумочки. Нерозважно ганити або висміювати жінок, якщо вони намагаються робити або вивчати щось більше, ніж те, що визначено звичаєм для їхньої статі».

Поміркуймо!

o Яке враження справив на вас роман Ш. Бронте «Джейн Ейр»?

o У чому полягає особливість оповіді твору? (Оповідь ведеться від першої особи — головної героїні Джейн Ейр. Це робить розповідь більш достовірною й правдивою).

o Скільки років було героїні на початку оповіді? (Десять. Джейн Ейр розповідає події свого життя, що тривали впродовж майже дев’яти років).

o Що відомо про дівчинку? (Вона була сиротою, її батьки померли. Мати – з багатої родини, а батько – бідний священик. Джейн жила у тітки Рід, яка без задоволення й радості виконувала прохання свого брата не кидати дівчинку).

o Як жилося дівчинці у тітки? (Дуже погано. Місіс Рід, її діти (Джон,Еліза, Джорджіана), і навіть прислуга – всі намагалися нагадати дівчинці, щовона не така, як інші, що її утримують тут з великої милості. Джейн вважалижорстокою, злою, брехливою, хоча саме Ріди були такими. Особливо Джонполюбляв ображати Джейн, а потім звинуватив її в усьому).

o Яка подія найбільше вразила Джейн під час перебування в родині Рідів?(Коли її зачинили в таємничій Червоній кімнаті, в якій колись помер містер Рід, де ніхто не жив. Джейн побачила привид небіжчика, вона знепритомніла і потім дуже захворіла).

o Чому тітка вирішила відправити дівчинку до сирітського притулку?(Місіс Рід не хотілося більше займатися дівчинкою. Вона з радістю позбулася її).

Публікація роману «Джейн Ейр».

Уперше роман був опублікований у Лондоні в 1847 році «Смітом Елдером і Ко» (Smith, Elder & Company), із заголовком «Jane Eyre: An Autobiography» під  псевдонімом Коррер Біль (Currer Bell). Відразу ж після публікації, книга

отримала любов читачів і гарні відгуки критиків, включаючи Вільяма Теккерея,  якому Бронте присвятила друге видання.

Літературні мотиви й алюзії.

У романі «Джейн Ейр» використано багато традицій готичного роману,

наприклад, готичний маєток. У романі фігурує Байронівський герой (Рочестер), а також божевільна жінка (Берта, його дружина). Берта кидається на свого брата «подібно вампіру». Також присутні літературні алюзії на Біблію, англійські казки, «Шлях Пілігрима», «Загублений Рай», добутку Вальтера Скотта.

Крім того, Бронте у книзі уникає деяких штампів вікторианського роману,наприклад, не виведене примирення між Джейн і вмираючою тіткою, й не показана «занепала жінка».

Прототипи.

Події, де осиротіла Джейн відправляється в сувору школу, засновані на особистому досвіді письменниці. Дві її сестри померли в дитинстві у результаті поганих умов у інтернаті. Засновник школи написаний із преподобного Вільяма Каруса Вілсона (1791-1859), а Елен Бернс – з Марії Бронте, сестри письменниці. Ці факти були опубліковані в книзі «The Life of Charlotte Bronte» (1857), написаною її подругою Елізабет Гаскелл.

Готично похмурий маєток Торнфільд, ймовірно, створено з оглядкою наНорт-Ліс-Голл поблизу Гейзерсейджа (North Lees Hall, near Hathersage in thePeak District). Шарлотта відвідала його зі своєю подругою Еллен Нассі (англ.Ellen Nussey) влітку 1845 року.

Поміркуймо!

o Що різко змінило життя Джейн? (Одного дня у вісімнадцять років Джейн

зрозуміла, що більше не може залишатися в Ловуді. Вона дала оголошення іотримала запрошення гувернанткою до маєтку Торнфілд).

o Кого вона зустріла в маєтку? (Домоправительку місіс Феєрфакс, жінкупохилого віку, яка вела господарство у Торнфілді і виявилася доброю жінкою.Джейн мала бути гувернанткою маленької Адель, доньки коханки містера Рочестера, власника маєтку. Пізніше Джейн дізналася, що мати Аделі,французька співачка, покинула спочатку свого коханця, а потім і Адель.Рочестер забрав дівчинку на виховання).

o Що відомо про господаря маєтку? (Він дуже рідко відвідував Торнфілд,більшу частину часу проводив на континенті).

o Як жилося Джейн у Торнфілді? (Вона ніколи не знала домашнього затишку, а тут до неї ставилися дуже добре. Хоча іноді дівчина й відчувала тугу тасамотність).

o Що її хвилювало? (Вона відчувала, що в маєтку приховують якусьтаємницю, пов’язану, на її думку, із жінкою на ім’я Грейс Пул. Іноді вночі дівчина чула нелюдський сміх, таємничі кроки).

o Що перешкодило здійсненню щасливих мрій Джейн? (Під час церемоніївінчання виявилося, що Рочестер одружений).

o Як ви думаєте, чому Джейн не хотіла залишитися з Едвардом? Вона його не кохала? (Ні, вона щиро кохала Едварда. Але бути на правах коханки не могла. Це суперечило її принципам).

o Де знайшла притулок Джейн після втечі з Торнфілда? (Доля подарувала їйзустріч із чудовими людьми: сім’єю Ріверсів — місцевим священиком СентДжоном, його сестрами Діаною та Мері. Виявилося, що всі вони родичі. Джейн знайшла рідню).

o Чи розлюбила вона Рочестера? (Ні, вона кохала, навіть розуміючи, що вженіколи його не побачить).

o Про що свідчить той факт, що Джейн розділила свій спадок між усіма Ріверсами? (Це ще одне підтвердження благородства її душі).

o На вашу думку, чому Сент-Джон запропонував саме Джейн стати його дружиною? (Вона витримана, спокійна, терпляча, коли потрібно рішуча,віддана, благородна, не байдужа до людського горя – такою має бути дружина пастора).

o Як Джейн сприйняла пропозицію Сент-Джона? (Вона відмовилася стати його дружиною, бо кохала Рочестера, але згодна була слідувати за ним яксестра і помічниця. Однак такий варіант не влаштовував Сент-Джона).

o Чому дівчина вирішила відвідати Торнфілд? (Джейн почувся голос Рочестера, який кликав її. Вона швидко зібралася і поїхала, бо вважала, що зним щось трапилося).

o Знайдіть у тексті портретні характеристики героїв і зачитайте їх. Як ви думаєте, чому персонажі не наділені гарною зовнішністю? (Можливо, для того щоб більше уваги звернути на їх внутрішній світ).

o Прослідкуйте за психологічним станом Джейн і Рочестера, за їхніми стосунками. (Між Джейн і Рочестером майже відразу зародилася глибокасимпатія, яку кожен з них старанно приховував. Вона – за прохолодною шанобливістю, він — за грубувато-глузливим тоном звертання).

o Як Рочестеру вдалося викликати ревнощі Джейн? (Він віддавав перевагу міс Бланш, дивовижній красуні. Сусіди почали говорити навіть про їхнє весілля. Тай сам Рочестер не відмовлявся від цього. У помісті готувалися до весілля).

o Яку роль відіграла сцена із циганкою-ворожкою? (Саме Джейн здалося, що циганка дивна. А Рочестер міг розкрити деякі таємниці дівчини. Як потімз’ясувалося, Рочестер кохав Джейн і освідчився їй. Приготування йшло саме до їхнього весілля).

Домашнє завдання: Скласти сюжетний ланцюжок роману, зробити ілюстрації до романів Ш. Бронте.

Для учнів 9-А та 9-Б класів (урок 22 листопада)

Запрошую на урок  учнів 9-Б класу о 12.50

Підключиться до конференцііі Zoom

https://us04web.zoom.us/j/77002926858?pwd=ksq9zvaHzplaXB2bmob2I28gE0J58q.1

ідентифікатор конференціі: 770 0292 6858

Код доступа: 1

  9-А класу о 13.40

Підключиться до конференциї Zoom

https://us04web.zoom.us/j/74560282938?pwd=DeN00z74dpj4OChBLDEgeieOY38gb4.1

ідентифікатор конференціі: 745 6028 2938

Код доступа: 1

Тема: Шарлотта Бронте. Роман «Джейн Ейр»

Добрий день. Вже понад сто років минуло з того часу, як померла Шарлотта Бронте. Багато чого змінилось у світі. Але й тепер, коли ми беремо з полиці «Джейн Ейр», нас захоплює вир подій і пригод, ми підкорюємось напруженому ритмові внутрішнього життя героїв, а головне – нас веде за собою невгасима віра письменниці у всепереможну силу людяності й справедливості. Тому твори Шарлотти Бронте мають сьогодні не тільки пізнавальне й виховне значення, а й зберігають силу емоційного й естетичного впливу — тобто силу, притаманну лише витворам справжнього мистецтва.

Я хочу ознайомити вас із романом англійської письменниці Шарлотти Бронте «Джейн Ейр» (англ. Jane Eyre). Твір оповідає про непросту долю сироти із сильним, незалежним характером, про її дитинство, дорослішання, пошук свого шляху й подолання перешкод, що виникають на життєвому шляху

Це – класичний роман Бронте, один з найвідоміших у Великій Британії.

У ньому письменниці пощастило найбільш повно розкрити через свою естетичну природу своє розуміння людського ідеалу.

Головна героїня Джейн Ейр – бідна дівчина, маленька й непоказна, яка навіть не пам'ятає своїх батьків, її поневіряння дають можливість письменниці показати ззовні і зсередини різні прошарки суспільства й піддати гострій критиці англійську буржуазію.

Роман став важливою віхою в історії боротьби за жіночу рівноправність. Це поки ще не політична рівноправність – виборчих прав для жінок не вимагали навіть чартисти, – але рівність жінки з чоловіком у трудовій діяльності й родині.

Перегляньте відео


Домашнє завдання: послухайте аудіокнигу  https://www.youtube.com/watch?v=OqYP4B3T64Q

Для учнів 9-А та 9-Б класів (урок 18 листопада)

Тема. Розвиток зв’язного мовлення. Образ гетьмана І. Мазепи у світовій літературі.

Добрий день.  Митці присвятили йому 186 гравюр, 42 картини, 22 музичні твори, 17 літературних творів, 6 скульптур... Іван Мазепа — один із найвідоміших і найзагадковіших гетьманів України. Що більше про нього дізнаємося, то більше запитань виникає.

 Інтерактивна вправа «Асоціативне ґроно»

— Яким постає перед вами гетьман Іван Степанович Мазепа? (високоосвічена людина, поліглот, патріот, дипломат, політичний діяч, меценат)

— Вражений поемою Байрона «Мазепа», Віктор Гюго 1829 року також пише однойменну поему. Та поеми Байрона й Гюго є творами, зовсім різними за стильовими та змістовими ознаками. Якщо у Байрона герой веде розповідь від першої особи, що надає поемі характеру ліричної сповіді, то у поемі В. Гюго «Мазепа» переважає живописний елемент, який витісняє ліричний. Про те, наскільки приблизно уявляв поет український колорит, свідчить поява в ньому піщаної пустелі з барханами, «схожими на смугасте покривало».

— Пушкінська «Полтава» — це полеміка з Байроном та Рилєєвим, з якими О. Пушкін не погоджувався щодо трактування постаті Мазепи. Прагнучи «розвінчати» Мазепу, Пушкін удається у своїй поемі до чорних фарб у змалюванні образу Мазепи й різких звинувачень. Пушкін протиставляє образи Петра I та Мазепи й наділяє їх протилежними якостями характеру. Петро I — це напівбог, Мазепа — виходець із потойбіччя. Пушкін характеризує його демонічними рисами: у нього немає довірливих стосунків з людьми, він самотній, постійно плекає підступні плани й повсюди сіє зло.

Кіндрат Рилєєв створив протилежний образ Мазепи, уявивши його особою шляхетною і трагічною, що на зраду Петра I зважився тільки задля добра свого народу.

— Володимир Сосюра, на відміну від своїх попередників, по-своєму трактує постать Мазепи. Не ідеалізуючи його як неординарну особистість, поет творить насамперед художній образ, а не політичний портрет гетьмана. Він намагається розкрити психологію особистості Мазепи і в такий спосіб піднести в поемі ідею державності України, її незалежності. Щирість і громадська мужність у розмові з читачем про найскладніші періоди в історії України є головними ознаками поеми В. Сосюри «Мазепа».

Мазепа до останньої хвилини життя залишається вірним своєму народові й Україні. Весь час звучить у поемі пристрасне зізнання Мазепи в любові до своєї Батькіщини, до своїх співвітчизників. Але ті не зрозуміли його намірів і «...його покинули в біді».

Домашнє завдання: Характеризувати образ Мазепи, дібрати цитати із твору.

Для учнів 9-А та 9-Б класів (урок 15 листопада)

 Запрошую учнів 9-Б на урок о 12.50

Підключиться до конференціі Zoom

https://us04web.zoom.us/j/76669987330?pwd=SbGK8ldsNfOc41kwQA4pv8jRZO8Ucx.1

ідентифікатор конференціі: 766 6998 7330

Код доступу: 1

 Учнів 9-А класу о 13.40

Підключиться до конференціі Zoom

https://us04web.zoom.us/j/76690122932?pwd=LmkVmc7f4weqtNLz6CFLTAvR9Tps0H.1

ідентифікатор конференціі: 766 9012 2932

Код доступа: 1

 Тема. Дж.Г.Байрон. Поема «Мазепа».  Специфіка зображення образу гетьмана у творі

Добрий день. діти У 1818 році, під час перебування в Італії, Байрон пише ліроепічну поему “Мазепа”. Саме цей твір відкрив європейській публіці невідому тоді країну - Україну.

Мозковий штурм

- Чи не здивувала вас назва поеми?

- Що вам відомо з уроків історії України про Івана Мазепу?

- Які риси характеру Мазепи – політика вам відомі?

- Пригадайте відомі вам заслуги гетьмана у розвитку держави і    культури України?

Іван Мазепа – одна з тих зразкових постатей української історії, життя та вчинки яких і сьогодні викликають гарячі суперечки як фахових істориків, так і людей, взагалі далеких від історичних перипетій. Політичний діяч, військовий, дипломат, меценат... Мало кому випала така цікава й непроста доля.

Український гетьман Іван Степанович Мазепа - одна з найзагадковіших постатей в українській історії. Надзвичайна зацікавленість ним з боку істориків, письменників пояснюється неординарністю, складністю і величчю його як особистості.

Постать Мазепи завжди цікавила письменників. В очах одних він був героєм, борцем за свободу свого народу, а у інших, як, наприклад, у О.С.Пушкіна в поемі  „Полтава” – зрадником. Звичайно, не міг не захопитися такою сильною, неординарною особистістю,  як Іван Мазепа і Дж. Байрон. На той час у Європі  Мазепу вважали одним з найшанованіших діячів української історії. Інтерес Байрона до українського гетьмана був викликаний кількома причинами, але насамперед, у контексті власних свободолюбних бунтарських настроїв, Байрон сприймав  життя Мазепи як гідний наслідування приклад героїчного служіння батьківщині. Саме тому великий англійський письменник задумав створити поему «Мазепа»

Композиція поеми    20 невеликих розділів

Історичні події, що зображено у творі        Битва під Полтавою 1709 р. та відступ Мазепи з Карлом XII до Туреччини

Жанрові особливості     Поема Дж. Н. Ґ. Байрона — ліро-епічна поема, монолог-сповідь Мазепи. Автора цікавить плин почуттів, рух думок героя, політ його уяви

Поема побудована у формі розповіді-сповіді головного героя твору — старого гетьмана Мазепи про любовну пригоду, яка колись трапилася з ним.. Автор використовує саме такий прийом, розповідь в розповіді або розповідь з обрамленням, це допомагає читачу повірити в достовірність подій. У поемі дві сюжетні лінії і, відповідно, два образи Мазепи —  в юнацтві та на схилі літ,  але смисловий акцент перенесено на другу його іпостась.

Твір Байрона — не історичне відтворення реальної постаті Мазепи, а поетичне уявлення про романтичну, сильну й непереможну особистість.

Головний герой поеми — гетьман Іван Мазепа, що після поразки під Полтавою розповідає свою історію Карлу XII. Ця розповідь - основний зміст поеми, і вона має мало спільного з біографією історичного Мазепи.

-           На попередніх уроках ми з вами говорили про «байронічного героя». Пригадайте які риси притаманні «байронічному герою»?

-           Чи можна вважати Мазепу «байронічним героєм»? Свою відповідь аргументуйте.

Домашнє завдання.  Написати твір - мініатюру « Дух бунтарства не покути» за поемою Дж.Байрона «Мазепа»                                               

 

 

 Для учнів 9-А та 9-Б класів (урок 11 листопада)

Тема. Поема   Дж.Г. Байрона «Мазепа». Українська тема в поемі.  Специфіка зображення образу гетьмана І. Мазепи у творі

Наш  урок присвячений видатній історичній  особистості,   гетьману України Івану Мазепі, неперевершений образ якого створив у своїй поемі Байрон. Сьогодні    ми поговоримо  про Байрона як романтичну  особистість та  геніального поета  і  про Мазепу  як  романтичну особистість та наймогутнішого гетьмана  України ,  спробуємо зрозуміти, у чому ж  унікальність і вічність твору «Мазепа» та специфічність образу гетьмана.

Поміркуймо!

Чи можна вважати  повстання, очолюване Мазепою, зрадою?

Сьогодні Дж. Байрона вважають одним із найвизначніших поетів світу.  Він – гордість  доби, символ романтизму. Чи справді це так? Давайте з’ясуємо.

Іван Мазепа та його велика ідея

Ідея Мазепи про вільну, незалежну Україну, його діяльність і намагання реалізувати цю ідею мали міжнародну вагу. Час його правління  трагічний, суперечливий і жорстокий визначив долю України. Постать І. Мазепи  завжди була і лишається в центрі уваги  не тільки  істориків, але й кожного , хто вважає Україну  своєю Батьківщиною. В боротьбі за свою ідею  Мазепа виявився переможеним. Переможених судити найлегше, бо переможців не судять. Для російських царів Мазепа став уособленням сепаратизму та зрадництва. Для прихильників вільної, незалежної, соборної України – палким патріотом за національні інтереси українського народу. 

Якими постають Мазепа і Україна в поемі «Мазепа»?

Байрон -  романтик і не прагнув до достовірності оповіді. Головне для нього – не історична подія, а внутрішній стан героя, його почуття і переживання.  Поет хотів лише відобразити сам «дух України», що втілився і в її широких просторах, і в душі її гетьмана.

Перегляньте відео урок


Відповідь на проблемне запитання,  запропоноване на початку уроку. Чи можна вважати  повстання, очолюване   Мазепою,  зрадою?  Ким постає Мазепа?

-         Мазепа – незвичайна особистість в незвичайних обставинах;

-         Палкий патріот за національні інтереси українського народу;

-         Прагнув самостійності  для України;

-         Боровся за її незалежність;

-         Намагався зберегти Козацьку державу;

Досягти соборності українських земель.

         Таким чином, Мазепу не можна вважати зрадником, адже це було повстання, спрямоване на звільнення Батьківщини  від московського впливу, ліквідацію зверхності Росії над Україною.

-         Яка  провідна тема і мотив поеми? (Тема:    уславлення,  возвеличення незламності силу духу, мужності, витривалості борця за свободу України; мотив самотності, який є провідним для всіх творів Байрона);

           -  Чи пов’язані події твору з сьогоденням? (Твір є  дуже актуальним, адже риси характеру головного героя  притаманні воїнам, які відстоюють незалежність і суверенність українського народу  на Сході нашої держави, борються проти російської агресії);

Домашнє завдання: Скласти запитання за текстом поеми «Мазепа».

Для учнів 9-А та 9-Б класів (урок 8 листопада)

Тема: Дж. Байрон поема  «Мазепа». Історична основа та романтичний міф.

Герої, подібні до творів мистецтва,

видаються величнішими через простір віків.

П’єр Буаст

Добрий день, діти. У творчому доробку Байрона не тільки поезії. Він відомий світу і як автор поем  “Корсар”, “Лара”, драматичних творів “Манфред”, “Каїн”, роману у віршах “Дон Жуан”.Світове визнання молодому автору принесла його поема “Паломництво Чайльда Гарольда”, герой якої, розчарувавшись у солодких мріях юності, тікає від суспільства у далекі екзотичні краї, де шукає серед дикої природи гармонію життя. Цікаво, що Байрон настільки яскраво і захоплююче описував події і картини природи в поемах, що читачі ототожнювали автора з героями кожної його поеми. Наприклад, поета - з образом Чайльд Гарольда, навіть вважали, що він певний час був піратом, тому, що дуже майстерно і точно описав піратський побут у поемі “Гяур”.

У 1818 році, під час перебування в Італії, Байрон пише ліро-епічну поему “Мазепа”. Байрону 31 рік, він на піку слави дізнався у Вольтера. А Вольтер від Григорія орлика. Офіцера французької розвідки, сина Пилипа Орлика (друга і соратника Мазепи). Саме цей твір відкрив європейській публіці невідому тоді країну - Україну.

Іван Мазепа – одна з тих зразкових постатей української історії, життя та вчинки яких і сьогодні викликають гарячі суперечки як фахових істориків, так і людей, взагалі далеких від історичних перипетій. Політичний діяч, військовий, дипломат, меценат... Мало кому випала така цікава й непроста доля.

Цікава інформація про Івана Мазепу – у відео

Думка Вольтера: «Україна завжди прагнула до незалежності та свободи »- це найважливіше для Байрона.

-         Хто ж все – таки він - Іван Степанович Мазепа? Приятель Петра І, один із перших кавалерів найвищого російського ордену Андрія Первозванного, борець за інтереси Української козацької держави – чи звичайний чоловік зі своїми таємницями, почуттями, романтик і авантюрист?


Історична основа поеми. 

Видатний козацький гетьман Мазепа (1640—1709) уславився своєю боротьбою за незалежність України і, зокрема, за її відокремлення від Росії. З цією метою Мазепа вступив у союз із шведським королем Карлом XII , який воював з Росією. У битві  1709 року під Полтавою війська Петра І розгромили шведську армію, а Карл XII і Мазепа змушені були рятуватися втечею.
Інтерес Байрона до Мазепи був викликаний кількома причинами. Насамперед, у контексті власних свободолюбних бунтарських настроїв, Байрон сприймав його життя як гідний наслідування приклад героїчного служіння батьківщині. Саме так Мазепу сприймали в Європі, де він став одним з найшанованіших діячів української історії.
Відомості про українського гетьмана Байрон узяв із праці Вольтера «Історія Карла XII», яка була надзвичайно популярною в Європі і лише у XVIII ст. Пишучи про історичні заслуги Мазепи як гетьмана України і союзника Карла XII, Вольтер розповів  про одну незвичайну пригоду, що сталася з Мазепою в його молоді роки. Ця легенда про Мазепу зародилася в Польщі й розповідалася в кількох версіях.



Домашнє завдання: Скласти план поеми, вміти аналізувати твір.

Для учнів 9-А та 9-Б класів (урок 1 та 4 листопада)

Запрошую учнів 9-Б на урок о 14.00

Підключиться до конференціі Zoom
https://us04web.zoom.us/j/77265868027?pwd=cfDgaZYRnVZc2BxBr5mbXDoprG4t6u.1
ідентифікатор конференціі: 772 6586 8027
Код доступу: 1

учнів 9-А  о 15.00

Підключиться до конференціі Zoom
https://us04web.zoom.us/j/77246201831?pwd=gAIaAU1zDB2jvmUmu1b6avmLna83YC.1
ідентифікатор конференціі: 772 4620 1831

Код доступау: 1

Тема: Джордж Гордон Ноел Байрон (1788-1824). Вплив творчості Дж. Байрона на розвиток романтизму в Європі. «Хотів би жити знов у горах…», «Мій дух, як ніч…». Протиставлення мрії і дійсності у ліриці поета. Фольклорні та біблійні мотиви у віршах Дж. Байрона

Одним із найпослідовніших виразників романтичного світовідчуття був визначний англійський поет Джордж Гордон Байрон (1788-1824). Аристократ з походження, Байрон багато читав, писав вірші. Подолати невпевненість у собі через природну кульгавість йому допомогли заняття стрільбою, плаванням, верховою їздою. У своїх творах він засудив вузькі рамки аристократичного лаптя. 1816 р. Байрон оселився у Швейцарії. Тяжкі переживання поета-вигнанця стали основою ліричної драми "Манфред". В Італії поет писав роман у віршах "Дон Жуан", що залишився незавершеним. У цьому творі намітився перехід Байрона від романтизму до іншого творчого методу - реалізму.

Поет особисто підтримав боротьбу народу Греції проти турецького гніту. До Греції були звернені останні слова Байрона: "Я віддав їй свій час, кошти, здоров'я - тепер віддаю життя. Що міг би я зробити ще?". Серце поета поховали в Греції, а тіло з військовими почестями привезли до Англії.


Цікаві факти з біографії Джорджа Байрона:

1.                Батьком Джорджа Байрона був капітан Джон Байрон, який на флоті через свій розгульний характер отримав прізвисько «Mad Jack» (Божевільний Джек). Мабуть, від батька він і отримав свій непростий та запальний характер.

2.Байрон успадкував титул лорда ще в дитинстві. В десять років йому також перейшло у спадок Ньюстедське абатство, але через фінансові труднощі в родини Байронів не було можливості утримувати цей старовинний маєток. Тому зовсім юному Байрону з мамою довелось поїхати в її рідну Шотландію. Але попри все в дорослому віці Лорд Байрон часто навідував рідне гніздо.

3.Сьогодні Ньюстедське абатство в графстві Ноттінгемшир відкрите для відвідувачів. В замку зберігається велика колекція особистих речей поета, серед яких його фехтувальна маска та боксерські рукавиці. Джордж Байрон попри свою кульгавість був відмінним спортсменом. В маєтку також можна побачити ліжко Байрона, яке він умудрився привести з собою з Кембриджа.

4.В саду абатства знаходиться могила собаки Байрона, ньюфаундленда Ботсвана. Це монумент з білого мармуру, на якому вигравіювана епітафія, яку написав сам поет. Байрон дуже любив тварин і навіть в своєму заповіті він вказав, що хоче бути похованим біля собаки, однак його воля не була виконана. Поета похоронили в родовому склепі в церкві біля абатства.

5.Курйозний випадок стався, коли Байрон навчався в Кембриджі. Він спробував провести в гуртожиток свого улюбленого бульдога, але на той час в університеті щодо собак була сурова заборона. Отримавши рішучу та остаточну відмову, Байрон дуже розсердився і купив прирученого ведмедя. Попри величезне незадоволення адміністрації в правилах, про заборону утримання ведмедів нічого не було і тому з цим фактом керівництву довелось змиритись.

Послухайте виразне читання поезії Байрона

Поміркуйте!

-         Чого прагне ліричний герой вірша «Хотів би жити знов у горах…»

-         Розгляньте зображення гірських пейзажів. Які почуття вони у вас викликають?

-         Що для вас символізують гори?

-         Як сприймає гори ліричний герой вірша?

-         Наведіть приклади епітетів, якими автор характеризує дику природу

Послухайте виразне читання поезії Байрона


Поміркуйте!

-         Скільки разів у творі трапляється образ серця? Поміркуйте, що символізує цей образ

-         Знайдіть у вірші приклади контрасту й антитези. Поясніть їхню роль у творі

-         Який настрій переважає у вірші «Мій дух, як ніч…»?

-         Прокоментуйте порівняння, до яких вдається поет

Творче завдання.  Прочитайте  вірш «Мій дух, як ніч…» з використанням прийому мнемотехніки

Домашнє завдання: Прочитати  поему Дж. Байрон «Мазепа»

Для учнів 9-А та 9-Б класів (урок 28 жовтня)

Тема: Урок виразного читання віршів напам’ять

Запрошую учнів 9-А класу на урок о 9.00

Підключиться до конференціі Zoom
https://us04web.zoom.us/j/76566137057?pwd=XKyKARneb3DhEKeCbRLBRtvdNbae0V.1
ідентифікатор конференціі: 765 6613 7057
Код доступу: 1

 учнів 9-Б класу о 12.00

Підключиться до конференціі Zoom
https://us04web.zoom.us/j/79758408748?pwd=mCStUslVhJ2ubjnEGVLYXHebi5V4Z0.1
ідентифікатор конференціі: 797 5840 8748
Код доступу: 1

Домашнє завдання: Виразно читати поезії  Гейне


Для учнів 9-А та 9-Б класів (урок 25 жовтня)

Запрошую учнів 9-Б класу на урок  о 14.00

Підключиться до конференціі Zoom
https://us04web.zoom.us/j/77137470173?pwd=BotFU2NAnTwKU45X7nQVvbg1wtat2z.1
ідентифікатор конференціі: 771 3747 0173
Код доступу: 1

 учнів 9-А класу на урок  о 15.00

Підключиться до конференціі Zoom
https://us04web.zoom.us/j/76439194208?pwd=sGnKSaHnoEJKGhEjzXhIxcpShJzaQ8.1
ідентифікатор конференціі: 764 3919 4208

Код доступу: 1

Тема: Генріх Генне. Книга пісень. Утілення високого почуття кохання у віршах митця. Особливості поетичної мови творів

Алмаз запишався б, якби поет порівняв

 його з людським серцем.

Г. Гейне

Справжнього поета можна порівняти з натягнутою струною на скрипці буття. Дотик — і заспіває, заплаче душа поета. А людям залишаються вірші... Особливо це стосується тих, у кого велике і палке серце, здатне відчувати прекрасне, та чиста співоча душа. Генріх Гейне стояв біля витоків романтизму, був його фундатором разом із Байроном, Міцкевичем, Пушкіним, Шевченко. У кожного з цих поетів була своя книга, що принесла йому світову славу. Для Гейне такою книгою була збірка поезій «Книга пісень», яку сьогодні ми розгорнемо для того, щоб наблизитись до образу її творця.

 Усі твори у збірці вирізняються надзвичайною мелодійністю. Не випадково вірші з «Книги пісень» привернули увагу таких всесвітньо відомих композиторів, як Ф. Шуберт, Р. Шуман, Ф. Ліст, Р. Ваґнер, Ф. Мендельсон, Е. Ґріґ, П. Чайковський, М. Римський-Корсаков, С. Рахманінов, М. Лисенко та ін. За кількістю текстів, покладених на музику, збірка «Книга пісень» не має рівних у світовій поезії. За підрахунками німецьких учених, на кінець XIX ст. існувало приблизно півтори тисячі музичних творів на тексти й мотиви із цієї збірки. А за підрахунками сучасних дослідників, нині ця цифра сягає восьми тисяч.

Відомий український перекладач творів німецького поета О. Дейч так згадував про відвідування могили Гейне в Парижі. Він попросив служника цвинтаря показати дорогу до могили Генріха Гейне. Той на мить замислився і сказав: «Мосьє Гейне? Мосьє Гейне живе ліворуч, на третій алеї». Перекладача здивувала така відповідь і він перепитав: «Як живе?» А служник переконано й упевнено повторив: «Так, так, мосьє Гейне живе. Такі люди безсмертні». І життя підтвердило ці слова.
Аналіз поезії «Коли розлучаються двоє» - . 60

Тема розлуки, прощання — центральна в циклі «Ліричне інтермецо». Кульмінацією її розвитку є вірш «Коли розлучаються двоє...», який немовби вихоплює зі щемливої сповіді ліричного героя циклу той момент у його стосунках із коханою, коли в них настає найважча пора — болісного, але неминучого розлучення.

1. Виразно прочитайте вірш у перекладі Л. Первомайського.

2. Визначте тему твору.

3. Який прийом використав автор у побудові вірша? З якою метою?

4. Якою зображено природу?

5. Чи можна визначити пору року?

6. Які художні засоби використовує автор?

7. Виразно прочитайте вірш у перекладі М. Стависького.

8. Яким є настрій вірша? Чим він спричинений?

9. Які два плани існують у цій поезії?

10. Як розлучився ліричний герой зі своєю коханою?

11. Як ви розумієте останні рядки вірша: «Той сум, оті тяжкі зітхання / Прийшли до нас згодом самі»?

12. Що перебуває в центрі уваги поета?

Аналіз поезії «На півночі кедр одинокий...» - С. 60.

Шедевром поетичної творчості Г. Гейне став вірш «На півночі кедр одинокий...», уміщений у циклі «Ліричне інтермецо».

Саме цей твір можна вважати зразком романтичної поезії. Через образи природи автор передає свої почуття. Здавалось би, ми читаємо про буденні події з життя людини. Але звичайне любовне розчарування переростає в трагедію самотності людини в бездуховному міщанському оточенні. Перед нами постають образи — символи самотності.

Головний мотив нерозділеного кохання має різне трактування в перекладах.

Саме цей вірш можна вважати зразком романтичної поезії. Через образи природи автор передає свої почуття. Ніколи не зустрітися кедру і пальмі, ніколи не бути поету зі своєю коханою. Здавалось би, ми читаємо про звичайні події з життя людини. Але звичайне любовне розчарування переростає в трагедію Самотності людини в бездуховному міщанському оточенні. Перед нами постають образи-символи самотності.

У німецькій мові слово сосна — чоловічого роду, а пальма — жіночого; для Гейне це важливо, адже, олюднюючи дерева, він через образи-символи зображує почуття осіб різної статі. В українській і російській мові і сосна, і пальма — жіночого роду. У цьому і полягала основна складність перекладу.

Гейне як і всі поети, страждає через самотність, але його ліричний герой не мовчазний і не покірний. Гейнівський герой не хоче миритися з дійсністю, його не приваблює зустріч з коханою на небесах, він прагне звичайного людського щастя на землі. Віршам Гейне властиві глибока задушевність, щирість, зрозумілість і простота, але романтична відвертість не завжди знаходить розуміння, нерідко вона викликає сміх.

Домашнє завдання: Заверште речення «Ліричний герой Гейне ...», відповідати на проблемні запитання

 

Для учнів 9-А та 9-Б класів (урок 21 жовтня)

Тема: «розповісти можна прозою; повідомити можна мовою . Але викликати         захоплення …можуть тільки вірші» Генріх Гейне (17971856). «Не знаю, що стало зо мною…». Образ ліричного героя, фольклорні елементи (образи, мотиви, символи, жанрові ознаки пісні та ін.). Утілення високого почуття кохання у віршах митця.

Справжнього поета можна порівняти з натягнутою струною на скрипці буття. Дотик — і заспіває, заплаче душа поета. А людям залишаються вірші... Особливо це стосується тих, у кого велике і палке серце, здатне відчувати прекрасне, та чиста співоча душа. Генріх Гейне стояв біля витоків романтизму, був його фундатором разом із Байроном, Міцкевичем, Пушкіним, Шевченко. У кожного з цих поетів була своя книга, що принесла йому світову славу. Для Гейне такою книгою була збірка поезій «Книга пісень», яку сьогодні ми розгорнемо для того, щоб наблизитись до образу її творця.

Перегляньте відеоурок


Це цікаво! Уявлення німців про скелю Лорелей

Лорелей – діва – чародійка, річкова фея, героїня німецьких народних легенд.

Є ще одна версія – назва походить від нім. lureln (на місцевому діалекті – «шепотіння») і ley («скеля»). Таким чином, «Лорелей» колись перекладалася як «шепочуча скеля». Еффект шепотіння виникав внаслідок водоспада, який існував в цій місцевості аж до початку ХІХ століття. На честь Лорелей названий астероид

Порівняння із піснею гурту «Скорпіонс»


            Що спільного і відмінного? Учасники гурту - німці  

 Домашнє завдання:  Вивчити напам’ять вірш, який найбільше сподобався, аргументувати чому.

 Запрошую учнів 9-Б класу на урок о 12.50

Підключиться до конференціі Zoom
https://us04web.zoom.us/j/72322466219?pwd=pIpyb88Cy3VVNzaDGRhES7MyJ5QqNf.1
ідентифікатор конференці: 723 2246 6219
Код доступу: 1

Учнів 9-А класу о 13.40

Підключиться до  конференціі Zoom
https://us04web.zoom.us/j/78118615395?pwd=naoCVqFusxzPPS1hfbxnqUyI7Ks08g.1
ідентифікатор конференціі: 781 1861 5395

Код доступу: 1

 Для учнів 9-А та 9-Б класів (урок 18 жовтня)

Тема: Генріх Гейне «Книга пісень» Специфіка німецького романтизму і творчість Гейне

Добрий день, діти. Якось Гейне порівняв своє серце з рідкісною тропічною квіткою, що розцвітає раз на сто років. І це справедливо — такий поетичний талант трапляється нечасто. Довкола імені Гейне до цього часу ведуться дискусії, адже він жив у добу, сповнену протиріч, і це відбилося у його творах. Він був не лише ніжним ліриком, а й дошкульним сатириком. Поет говорив, що крізь його серце пройшла тріщина світу, маючи на увазі історичні битви між феодальною аристократією та буржуазією, що народжувалася.

На зелених берегах величного Рейну, там, де в нього впадає швидка річка Дюссель, розкинулося місто Дюссельдорф. У цьому місті, у маленькому двоповерховому будиночку, 13 грудня 1797 року народився хлопчик Гаррі-Генріх Гейне.

 Як склалась доля Генріха, ви дізнаєтеся із відео.

Пригадаймо!

-          Хто ще з відомих вам поетів назвав свою збірку «Книга пісень»? (Ф. Петрарка.)

Завдяки «Книзі пісень» Г. Гейне зажив світової слави. До збірки увійшли вірші 1816-1827 рр., але це було не механічне об'єднання раніше створеного. Частину віршів поет вилучив, написав чимало нових і розмістив матеріал так, що вийшов продуманий, побудований за чітким планом твір про трагедію нерозділеного кохання.

Чим особлива збірка поезій «Книга пісень» Генріха Гейне, вам розповість відеоурок


Віршам Гейне властиві глибока ліричність, щирість, прозорість і простота. Поет широко використовує художні засоби німецької народної пісні — її образи, форму, ритміку, розмовні інтонації, прийоми одухотворення (олюднення) явищ природи. Велику увагу в «Книзі пісень» Гейне приділяє природі. Квіти, листя, дерева, небо, хмари сміються, плачуть, розмовляють із ліричним героєм поезій. Автор порівнює свою кохану із сонцем, місяцем, голубкою, трояндою.

Його вірші перекладали українською мовою Леся Українка, І. Я. Франко, Д. Ю. Загул, В. О. Кобилянський, П. Г. Тичина, М. Т. Рильський та ін.

Домашнє завдання: Опрацювати матеріал підручника на сторінках 54 – 57

 Для учнів 9-А та 9-Б класів (урок 14 жовтня)

Тема: Історичні, естетичні, філософські чинники розвитку романтизму. Основні ознаки романтизму як напряму в літературі й мистецтві.

Добрий день, діти.  Література — це дзеркало, у якому відбивається історична епоха. Ми поведемо мову про ті передумови, які вплинули на формування принципово нового світогляду та нового напряму в культурі, відомого під назвою романтизм.

Романтизм — один із провідних напрямів у літературі, науці й мистецтві, що виник наприкінці XVIII ст. у Німеччині та існував у літературі Європи й Америки в першій половині XIX ст. Термін романтизм виник набагато раніше, ніж власне літературний напрям. До XVIII ст. епітет романтичний вказував на стильові особливості літературних творів, написаних романськими мовами. А вже наприкінці XVIII ст. романтизм було протиставлено нормативній естетиці класицизм. Незадоволеність реальним світом спонукала митців-романтиків шукати ідеал у світі далекого, а тому прекрасного минулого, в екзотичних країнах (наприклад, на Сході.). Їх вабила казковість, фантастика, світ щирих людських почуттів. Провідною ж темою романтичних творів став мотив самотності, конфлікт між героєм та навколишньою дійсністю (Дж. Байрон, М. Шеллі, Г. Гейне, А. М. Стендаль). Романтичній літературі притаманні інтерес до містики (Майринк, М. Шеллі, Е. Т. А. Гофман), фольклору (брати Грімм.), простої людини (В. Гюго), далеких країн (Дж. Байрон, Ф. Купер). У межах романтизму сформувалася фантастична, детективна, пригодницька література. Творчим методом романтизму стала іронія.

Дізнатися більше ви зможете із відео


Опрацюйте таблицю

Історичні умови та провідні ідеї романтизму

Час виникнення

На межі XVIII-XIX століть у мистецтві виникає новий художній напрям — романтизм

Причини виникнення

Французька буржуазна революція та наполеонівські війни

Чим характеризується епоха

Поразка революції призвела до поширення терору й насильства. Саме цим обумовлено те глибоке розчарування, що позначилося на песимістичному тоні й трагічній забарвленості багатьох тогочасних творів

Характерні ознаки романтизму

Заперечення раціоналізму, відмова від суворої нормативності в художній творчості, культ почуттів людини. Його ідеологія спирається на культ індивідуалізму, на підкреслену, загострену увагу до людської особистості, до психологічних проблем її внутрішнього «Я». Звідси — захоплення фольклором і народною мистецькою творчістю, інколи втеча від довколишньої дійсності в ідеалізоване минуле або у вимріяне майбутнє чи екзотичні землі

Філософи

Ф. Шеллінг, І. Кант

Ідеали романтиків

Краса, свобода, гармонія, природа, кохання

Суть романтизму

Незвичайні герої у незвичайних обставинах

Головні герої епохи

Новий тип героя — бунтар, тираноборець, самітник

Романтичний герой

Це людина, яка, зіткнувшись з реальністю, вважає цей світ похмурим, нікчемним та підлим, стає циніком та песимістом

Жанри, які набули популярності

Балада, елегія, поема, повість, новела, історичний роман, драма

Представники

Література — Дж. Байрон (Англія), Г. Гейне (Німеччина), А. Міцкевич (Польща), О. Пушкін (Росія), ранній Т. Шевченко, М. Костомаров, П. Куліш (Україна); живопис Ф. Делакруа, К. Брюллов, В. Блейк; музика — Ф. Шуберт, Ф. Шопен та ін.

Домашнє завдання: Опрацювати сторінки підручника 47-48, 52-53. 


         Для учнів 9-А та 9-Б класів (урок 11 жовтня)

Тема: Тестова контрольна робота №1.  «ВСТУП», «ПРОСВІТНИЦТВО»  

Добрий день, діти. Підсумовуємо вивчене з теми «Просвітництво». Виконайте тестові завдання (обидва варіанти), відповіді запишіть у зошити  і надішліть учителю  на вайбер. Не забудьте підписати свої роботи. Бажаю успіху!                     

 І варіант

Початковий та середній рівні

1.Доба Просвітництва сповідувала культ:

А) розуму; б)моралі; в) краси; г) релігії.

2. Поезія, що стала гімном Європейського Союзу, була написана:

А);    Й.В. Гете           Б) Дж.Свіфт;       В) Ф.Шиллером;          Г) Ж.-Ж. Руссо.

3. Герой якого твору є носієм таких рис, як незалежність і волелюбність?

А) «Мандри Лемюеля Гуллівера»; б) «Прометей»; в) «Вільшаний король»; г) «До радості».

4.  Який твір сповнений оптимізму, віри в перемогу добра?

А) «Травнева пісня»; б) «Вільшаний король»; в) «Прометей»; г) «До радості».

5. Які два мотиви звучать у поезії «Травнева пісня»?

6. Змалюйте реальний і фантастичний світ балади Гете «Вільшаний король»

Достатній рівень

7. Встановіть відповідність між твором і цитатою.

А «Мандри Гуллівера»   1 «Тебе шанувати? Чому?»

Б «Травнева пісня»          2 «Будь твердим в лиху годину, Поміч скривдженим давай…»

В «Вільшаний король»    3 «І в кожнім серці радість, весна: О земле, сонце, любов ясна!»

Г «До радості»                  4 «Спочатку я брів, а посередині проплив ярдів з тридцять…»

                                            5 «…Квіти прекрасні знайду тобі я, У злото матуся одягне моя».

8. Схарактеризуйте образ головного героя роману Дж. Свіфта «Мандри Гуллівера»

ІІ варіант

Початковий та середній рівні

1. У якому творі світ, Природа зображені митцем як зразок гармонії і краси?

А) «Травнева пісня»; б) «Вільшаний король»; в) «Прометей»; г) «До радості».

2. Добою Просвітництва називають…

А)  XVII ст., б) XVIII ст.,  в) XVI ст.,   г)XV ст.

3. Дух бунтарства притаманний твору:

А) «Вільшаний король» Гете; Б) «Травнева пісня» Гете; В) «До радості» Шиллера Г) «Прометей» Гете

 4. Хто з просвітників став автором сатиричного, соціально-фантастичного роману, створеного у формі подорожі?

А) Дж.Свіфт; б) Й.В.Гете; в) Ф.Шиллер; г) Вольтер.

5. Які 2 світи показані в баладі Гете «Вільшаний король»?

6. Закохана людина у поезії «Травнева пісня»….

Достатній рівень

7. Встановіть відповідність між твором і цитатою.

А «Мандри Гуллівера»   1 «Хлопчику любий, іди ж до нас!»

Б «Прометей»                   2 «Сміється радо природа мені, Як сяє сонце по зимнім сні!»

В «Травнева пісня»          3 «Шана й слава чесним, мужнім, Згуба підлим брехунам!»

Г «До радості»                  4 «Так само віддав я і годинник»

                                            5 «Ну, тут я сиджу і формую Людей на свій образ…»

8. Схарактеризуйте образ головного героя роману Дж. Свіфта «Мандри Гуллівера»

Високий рівень (одне на вибір)

9. Розгорнута відповідь на проблемне запитання: «Як досягти миру та духовної єдності в Європі?»

10 . Есе за цитатою

Ø  «Людину створено для дії. Не діяти і не існувати для людини – одне й те саме» (Вольтер).

Ø «Краса мусить спрямувати людей на шлях істини» (Ф.Шиллер).

Ø «Щасливий не той, кого інші вважать щасливим, а той, хто сам себе таким вважає» (Сенека)

Домашнє завдання: Повторити вивчений матеріал.

Для учнів 9-А та 9-Б класів (урок 7 жовтня)

Тема: Кетрін Патерсон повість «Прекрасна Гіллі Хопкінс»

Шановні діти! Ми з вами вивчили багато творів зарубіжних авторів, написаних у різні епохи. У них порушують важливі для свого часу і «одвічні» проблеми, що турбують різні покоління. Мільйони людей намагаються знайти на сторінках книжок відповіді на запитання, які є край важливими. Сьогодні літературний твір має не тільки культурологічну цінність, але й є «енциклопедією життя», стає мудрим порадником людини. Кращі твори зарубіжної літератури нині, завдяки інформаційним технологіям, є доступними для будь-кого. Отож, ми маємо можливість відкрити тексти багатьох творів, прочитати про те, що так хвилює нас.

Бліц-опитування «Які теми  важливі для сучасних підлітків» показало, найбільше ваших однолітків цікавить тема життя і проблеми тих, кому від 11 до 16 років. Це тема, що розкрита у творах Кетрін Патерсон, американської письменниці, автора багатьох оповідей про життя сучасних підлітків.

 Кетрін Уолмендорф Патерсон – сучасна американська письменниця, удостоєна багатьох нагород і премій. Серед них премія Г.Андерсона (1998 р.), премія А.Ліндгрен (2006 р.), дві медалі Ньюбері – вищої американської нагороди в літературі. Вона є віце-президентом Національного альянсу з дитячої літератури і грамотності. Серед багатьох почесних титулів К.Патерсон слід зазначити, що вона пожиттєвий почесний член Міжнародної ради по книгах для молоді та є Національним послом Молодіжної літератури Америки.

Перегляньте буктрейлер до твору письменниці

https://www.youtube.com/watch?v=bJMGpu_AiUQ

Ознайомтесь із презентацією, присвяченою повісті К. Патерсон.

https://naurok.com.ua/prezentaciya-do-uroku-z-pozaklasnogo-chitannya-za-tvorom-k-paterson-prekrasna-gilli-hopkins-164992.html

На формування рис характеру людини, її світобачення, переконання, розуміння пріоритетних цінностей впливає середовище, яке її оточує. Ті, хто поряд, є взірцем взаємовідносин, поведінки.

У заголовку повісті втілена основна думка твору «У чому полягає справжня краса людини полягає?» Які проблеми порушує Кетрін Патерсон у повісті?

o   проблеми сирітства,

o   проблеми становлення особистості у підлітковому віці,

o   проблеми взаємовідносини батьків і дітей,

o   проблеми моральний вибір людини,

o   проблеми християнські цінності,

o   проблеми відповідальність батьків за своїх дітей,

o   проблеми уміння критично мислити, оцінювати свої вчинки.

 




 

Чи є актуальним твір К.Патерсон про життя американських підлітків у нас, в Україні і чому?

Як складається доля кожної покинутої дитини? Хіба може сиротинець замінити родинне тепло? Це буде залежати від дорослих, які поруч, від шкільного середовища, від друзів. і від нас теж.

     Тема долі покинутої дівчинки Гіллі наразі актуальна для всіх країнах. Тому книги Кетрін Патерсон популярні у наш час.

За сюжетом твору написано кіносценарій та  у 2016 році знято фільм «The Great Gilly Hopkins»  (США),  режисер -  Стівен Херек. Головні ролі виконали актори Софі  Нелленс, Кеті Бейтс, Глін Клоуз, Октавія Спенсер та інші. Популярність екранізації надзвичайна.  

У кінці твору Гіллі Хопкінс вирішила залишитись з бабусею Нонні, щоб бути для неї підтримкою, опорою... Автор залишає відкритим фінал, щоб кожен з читачів міг домислити завершення історії героїв повісті. Пропонуємо вам стати співавтором цієї цікавої оповіді.

Домашнє завдання: Скласти асоціативне гроно «Порадник тому, хто самотній»


Для учнів 9-А та 9-Б класів (урок 4 жовтня)

Запрошую на урок учнів  9-Б класу о 12.50                     

  Підключиться до конференціі Zoom
https://us04web.zoom.us/j/79067905753?pwd=WaAuM547RxFNYKcwp0q3vNE3Op63ef.1
 ідентифікатор конференціі: 790 6790 5753
Код доступу: 1

учнів 9-А класу о 13.40       

   Підключиться до конференціі Zoom
https://us04web.zoom.us/j/71150163629?pwd=y5MCmeaj41gajxVrEn41QLz86J2iXk.1
ідентифікатор конференціі: 711 5016 3629
Код доступу: 1
                                                                                                     

Тема. Просвітницька ідея об’єднання людства в оді «До радості» Ф. Шиллера. Пафос твору, який став гімном Євросоюзу.

Ні, для моїх високих ідеалів

                                                                 Сторіччя поки не дозріло.

                                                   Я - громадянин тих століть,

                                                                                Що прийдуть.

                                                                                                        Ф.Шиллер.         

Добрий день, діти.

Фрідріх Шиллер…

¾   «благородний адвокат людства»,

¾   «німецький геній»,

¾   «великий поетичний геній»,

¾   «громадянин тих сторіч, що прийдуть»…

¾   «це справжня людина»…

Як тільки не відгукувались про митця і його творчість сучасники, літературознавці різних часів і навіть він сам.

Переконатися у правдивості почутих на адресу письменника висловів ви зможете, доторкнувшись до його поезій. 

Тож запрошую вас у світ благородства поезії великого митця.

Ф.Шиллер увійшов в історію світової літератури як один із найяскравіших представників німецького просвітницького руху.

Пригадаймо!

¾   Що таке Просвітництво?   (Просвітництво – інтелектуальний рух XVIII ст., ідейна течія, що базувалася на переконанні вирішальної ролі розуму й науки).

¾   Виходячи із вищезазначеного, сформулюйте ідеологію Просвітництва. (Віра в перетворюючу і всепереможну силу людського розуму й освіти).

¾   Назвіть другу назву руху. (Доба Розуму, Доба Світочів).

¾   Які ідеї висували німецькі просвітники? (Німецькі просвітники висували вимоги об єднання країни,  ліквідації соціальної нерівності. Просвітники пропагували ідеї рівності всіх людей.

Сьогодні на нас чекає зустріч із поезією великого діяча доби Просвітництва – Ф. Шиллера, а саме – із його  одою  «До радості» (1785 рік).

Теорія літератури.

Ода (д.-гр. – пісня, співаю).

¾   Жанр лірики, вірш, що виражає піднесені почуття, викликані важливими історичними подіями, діяльністю історичних осіб.

¾   Оді притаманні урочистість і патетичність у висловленні почуттів.

Поміркуймо!

¾   Які асоціації викликає у вас слово радість? Від чого може людина радіти?

Послухайте виразне читання поезії Фрідриха Шиллера «До радості»



 

¾   Як сприймається зміст тексту? Яке ваше враження від поезії?

¾   Якою бачить людину (людей) Шиллер, виходячи із змісту оди?

¾   До чого закликає читача автор?

З відео ви дізнаєтеся про історію створення оди.


Опрацюйте самостійно!

Композиція оди.

Зрозуміти структуру оди, зміст, нам допоможе коментар

Величні картини швидко змінюють одна одну в уяві читача, а саме:

¾   1 картинка. Молоді люди виходять до «пресвітлого дивного храму» цариці Радості й несподівано відчувають,  що тепер вони навіки зв’язані «одним вузлом».

¾   2 картинка. Під «благим крилом» богині Радості вони знаходять прихисток від життєвої метушні та примх суєтної моди.

¾   3 картинка. Роззирнувшись, молодь бачить навколо себе щирих друзів і закоханих. «Тут усі, хто зве своєю В світі душу хоч одну»!

¾   4 картинка. І ось уже Радість живить «дивну космосу машину», «розгін дає сонцям».

¾   5 картинка. Радість заповнює Всесвіт.

 

Так не буває? Можливо, й  не буває. Ода далека від реальності? Хтозна..

Доля оди.

Прислухаємося до автора.

1)    Через 15 років Шиллер у листі до Кьорнера зауважить, що, дійсно,  ця поезія «далека від реальності» й розповідає про те, що «можливо для нас, але не для всього світу».

Справа в тому, що трагізм його життя полягав в усвідомленні неможливості ствердження просвітницьких ідеалів у сучасній йому дійсності.

Тому Ф.Шиллер спрямовував свою творчість у майбуття.

Звернення до епіграфу.

Ні, для моїх високих ідеалів

Сторіччя поки не дозріло.

Я - громадянин тих століть

Що прийдуть.

                                                                                                        Ф.Шиллер.         

І ці століття прийшли?

Дійсно,  прийшли.

2)    1823 рік. Бетховен написав 9 симфонію. Для четвертої, фінальної, частини цієї симфонії він використав оду « До радості» Шиллера.

Послухаймо уривок  симфонії Бетховена.



Ода «До радості» — справжній шедевр, одна із вершин світової поезії, у якій передано прагнення людей жити у мирі, шані один до одного. Автор прославляє дружбу, розум. У цьому вірші поет зумів передати душевний підйом, який виражав не лише очікування царства розуму, свободи, а й споконвічне прагнення людства жити в радісній згоді й мирі.

І людину, яка здатна на це, возвеличує автор. Це ідеал людини доби Просвітництва, людини майбутнього. Нечасто буває, щоб ліричний вірш набував такого глибокого філософського змісту і по-справжньому світової слави.

Домашнє завдання: Виписати із тексту твору Шиллера «До радості»  вислови, що стали крилатими

Для учнів 9- А та 9 –Б (урок 30 вересня)

Тема. Йоганн Крістоф Фрідріх Шиллер «До радості». Просвітницька ідея об’єднання людства в оді «До радості» Ф. Шиллера. Пафос твору, який став гімном Євросоюзу.

Тримаймося за радість і один за одного.

(Із передмови до збірки «Ода до радості»)

Сьогодні на уроці ми  продовжимо знайомство з відомим німецьким просвітником Фрідріхом Шиллером, прочитаємо його оду «До радості» та розглянемо, які ідеї Просвітництва втілено у цій оді.

З моменту набуття незалежності у 1991 році Україна розпочала свій шлях до Євросоюзу. Шлях цей непростий і доволі довгий.

На даний момент Україна не є членом Євросоюзу, але здійснено ряд кроків, які наближають нашу державу до поставленої мети. На мою думку, досягнення  мети залежить не тільки від політиків, а й від кожного українця. Ми  повинні знати європейські цінності, навчитися мислити по-європейському, щоб стати достойними членами ЄС.  Наш сьогоднішній урок  -  маленький крок до наближення мети, бо ми будемо вивчати твір, який став гімном Євросоюзу. Урок буде проходити у формі дослідження. Питання, на яке нам треба дати відповідь, дослідивши текст: чому ода «До радості» Ф. Шиллера стала гімном Євросоюзу.

Перегляньте відео

-         Поміркуйте, який настрій передає цей музичний твір.


Послухайте виразне читання оди.

Словникова робота

Юдоль - місце, де страждають, мучаться, терплять нестатки.

Свічадо - підвісний свічник для багатьох свічок.

Хоругва — релігійне знамено, яке літургійно використовується в Православній Церкві та Греко-католицькій Церкві під час церковних святкувань та богослужінь.

Канібал  1. Людожер. 2. Переносно – жорстока людина.

Тризна - це поклоніння язичницьким богам, присвячене виключно поминанню померлих.

Ознайомтесь із життєписом Ф. Шиллера та аналізом твору, переглянувши відео


Домашнє завдання: знати біографію Шиллера, вивчити оду «До радості» напам’ять (уривок не менше 5 строф)


 Для учнів 9-А та 9-Б класів (урок 27 вересня)

Запрошую учнів 9-Б класу на урок о 12.50

Підключиться до конференціі Zoom
https://us04web.zoom.us/j/73019930197?pwd=uJSDhns8oemqLKdXLHwCluaL3mJQij.1
ідентифікатор конференці: 730 1993 0197
Код доступу: 1

Учнів 9-А класу о 13.40

Підключиться до конференцііи Zoom
https://us04web.zoom.us/j/72916224569?pwd=ghtkrXlvHWbsFzBoXJbga6Rsamkydx.1
ідентифікатор конференціі: 729 1622 4569
Код доступу : 1

 

Тема: Ідея кохання й щастя у «Травневій пісні», ознаки фольклору

Образ коханої не може постаріти, бо кожна мить –

година його народження.

  Добрий день, діти.  Кохання і природа (то зворушливо-ніжні, то бурхливі), нестримні поривання душі, дивовижні й прекрасні явища життя — ось теми віршів геніального поета Й. В. Ґете. У центрі поезій — сам автор, який водночас є духовно активним і чутливим ліричним героєм, завжди готовим до зустрічі з дивом: він не просто споглядає реальність, а перетворює її на яскраві, захопливі враження.   

Ознаймтеся!

Повідомлення «Фредеріка Бріон. Епізод із життя поета»

  Жовтень 1770 р. Село Зезенгейм поблизу Страсбурга. Юний гете знайомиться з Фредерікою Бріон, молодшою дочкою священика , і закохується в неї. Фредеріка була струнка та легка, «немовби й зовсім не мала ваги, а довгі важкі світлі коси … здавались надто важкими для її шийки. Її блискучі голубі очі сміливо дивилися у світ, гарненький кирпатий носик так мило та швидко втягував повітря, немовби на світі й не існувало жодних турбот».

   Через кілька тижнів закохані були заручені. Гете-батько не дуже радів з вибору сина, але після однієї з сімейних сцен змушений був поступитися. Здавалось, уже ніщо не зможе стати на заваді щастю молодих, але… Вольфганг раптово покидає свою наречену і їде до Франкфурта. Чому?

   Кожен із дослідників творчості митця намагається дати своє морально-етичне тлумачення дивного вчинку Й.В.Гете з позиції власних суджень та переконань, та всі вони досить суб’єктивні. Одні змальовують картину сільської ідилії, інші – переконують у праві генія на «заряд» енергії для творчості. Хоч як би там було, розрив з нареченою виявився малоприємним, про що свідчить «література про Фредеріку».

   Багато віршів поета присвячено Фредеріці Бріон, один із них – «Травневе свято» (1771), який згодом був перейменований на «Травневу пісню».

Послухайте поезію Й. Гете «Травнева пісня»


До вашої уваги аналіз вірша «Травнева пісня»


Гете був переконаний, що його поезії пісенні за своєю суттю, тому до кінця можуть бути зрозумілими тільки тоді, коли читач про себе наспівуватиме їх. Часто він писав вірші, сподіваючись, що колись їх покладуть на музику. Мабуть, ми не помилимось, якщо спробуємо почути музику творця, втілену у безсмертних віршованих образах. Адже Гете намагався вловити мить людського буття, яке постійно змінюється…

Домашнє завдання. Опрацювати матеріал підручника про Й.В.Гете. Підготувати виразне читання балади «Вільшаний король» та поезії «Травнева пісня»

 

 Для учнів 9-А та 9-Б класів (урок 23 вересня)

Тема: Йоганн Вольфганг Гете (1749-1832). Життєвий та творчий шлях поета                     

                               Треба кимось бути, щоб щось створити.

                                                                                              Й.В. Гете

     Добрий день. Про особистість Й.В. Гете, його внутрішній світ, багатогранність його таланту йтиметься  на нашому уроці

Словникова робота

     Гуманізм – ставлення до людини як до найвищої цінності, відстоювання права особистості на свободу, щастя і всебічний розвиток.

     Гуманіст – прихильник гуманізму.

     Просвітитель – пропагандист прогресивних ідей, знань, культури та ін..

    Творець – 1) той, хто створює матеріальні або духовні цінності;  2) за релігійними уявленнями – надприродна істота, що створила світ, Бог.

    Філософ – 1) фахівець з філософії; мислитель, що розробляє світоглядні питання; 2) спокійна, розсудлива людина.

     «Зовнішність поета була так само значущою, як слово в його творах, і постать була так само гармонійною, … і по ньому, як по античній статуї, можна було вивчати античне мистецтво. Очі були спокійні… Час укрив його голову снігом, але не зміг схилити її. Він продовжував тримати її гордо й високо, а коли говорив, то здавалося, що йому дана була можливість пальцем вказувати небесним зорям шлях. Яким вони мають рухатися…»

Як склалося його життя, ви дізнаєтеся із відео

Поезії Гете та їх аналіз ви зможете почути  у відеоуроках


Домашнє завдання: Уміти виразно читати, аналізувати вірші Й. В. Ґете


Для учнів 9-А та 9-б класів (урок 20 вересня)

Тема: Джонатан Свіфт «Мандри Лемюеля Гуллівера». Жанрова своєрідність роману. Засоби комічного. Езопова мова

Видатний український митець Олександр Довженко писав: «Якщо вчуєш жарт, шукай у ньому приховану правду». Саме для цього Джонатан Свіфт звертається до комічного зображення дійсності, щоб показати приховану правду, і про це ми поговоримо на сьогоднішньому уроці. Дж. Свіфт був майстром художнього слова, який прекрасно володів усією палітрою засобів комічного: сатирою, гумором, сарказмом, іронією.

Робота зі словником

Езопова мова — замаскований спосіб думок з натяками, недомовками (інакомовлення, алюзії, іронії, алегорії.) задля уникнення цензурних чи будь- яких інших заборон, переслідувань.

Перегляньте відеоурок


Домашнє завдання: Дати відповіді на тестові завдання


Для учнів 9-А та 9-Б класів (урок 16 вересня)

Тема: Образ Гуллівера як утілення концепції нової людини. Жанрова своєрідність твору Дж. Свіфта.

Добрий день, діти. Головний герой роману «Мандри Лемюеля Гуллівера» є втіленням філософських уявлень представників доби Просвітництва про людину, її роль та місце у світі. Які саме — з’‎ясуємо на уроці, проаналізувавши образ мандрівника.

Перегляньте відеоурок


Твір Дж. Свіфта став одним із перших у європейській літературі, що органічно поєднав ознаки багатьох романних різновидів. Тому існує декілька його жанрових визначень: сатирично-фантастичний роман, пригодницький роман, роман-памфлет, роман-утопія та інші. На уроці ми спробуємо з’‎ясувати, яке з них найточніше.


Поміркуймо!

- Які ознаки, на вашу думку, повинен мати роман-подорож? Які з них має твір Дж. Свіфта?

-  Що таке фантастика?

-  Як ви вважаєте, навіщо Свіфт увів до роману елементи фантастики?

У романі «Мандри Лемюеля Гуллівера» фантастика відіграє важливу роль. По-перше, вона допомагає авторові намалювати алегоричну картину сучасного йому суспільства, тобто за образами фантастичних істот приховати фігури реальних осіб. Так, в образах вищих посадовців Ліліпутії вгадуються риси англійського короля, прем’‎єр-міністра Роберта Волпола тощо. По-друге, дозволяє виразити власні ідеї — насамперед про неприпустимість війн, ворожнечі, придворних інтриг, неправедного суду тощо.

Літературознавці вважають, що зразком для створення знаменитого роману про Гуллівера Свіфтові послужили два літературних жанри, що виникли ще за часів Ренесансу — роман-подорож і роман-утопія. Сторінки твору рясніють географічними довідками, вказівками на довготи і широти, корабельними термінами, що наближує його до жанру подорожі. Крім того роман має ознаки фантастичного твору, утопії, сатири, авантюрних пригод, філософської притчі, політичного памфлету й водночас являє собою тонку пародію на всі ці жанри. Імовірно, майстерна гра жанрами є одним зі складників успіху твору.

Домашнє завдання: дочитати твір до кінця та виконати тестові завдання

1.Автором роману «Мандри Лемюеля Гуллівера» є

а) Даніель Дефо;

б) Жуль Верн;

в) Джонатан Свіфт.

2.Де були написані «Битва книг» та «Казки про бочку» Дж. Свіфта?

а) У маєтку Мур-Парку;

б) в Дубліні;

в) в Лондоні.

3.Засіб гумору та сатири, заснований на приховано-глузливому, зневажливо-осудливому зображенні людини чи явища — це ...

а)  іронія

б) гумор;

в) сатира.

4. Де опинився Гуллівер після корабельної аварії?

А На безлюдному острові;     

 Б у країні ліліпутів;

В У Південній Америці;   

5.Чому Гуллівер не зміг підвестися, коли прокинувся на березі?

А Руки, ноги, волосся були прив’язані до землі;

 Б він втратив багато крові, не мав сил;

 В  його притиснуло уламком корабля;

6. Що Гуллівер просив у імператора ліліпутів?

А Повернути йому волю; 

Б вилікувати;   

В  дати їсти

7.Що в зовнішності Гуллівера найбільше вразило ліліпутів?

А Великий зріст;   

Б незвичне вбрання;

В надзвичайна врода

8.Ким за освітою був Лемюель Гуллівер?

А Лікарем;   

Б  письменником;

В  комерсантом: 

9.У Ліліпутії той, хто найвище стрибає, отримує ...

а) будинок;

б) коштовності;

в) найвищі посади.  

10. За що вручались синя, зелена та червона стрічки:

А вміння прогинатися

Б вміння розрізняти кольори

В вміння прямо ходити

11.Гуллівера ліліпути називали Квінбус (Куінбу) Флестрін, що означало

а) Людина-Гора;

б) Дивний Чужоземець;

в) Мужня Людина.

12. Корабель, на якому Гуллівер відплив із Брістоля, мав назву ...

а) «Пілігрим»;

б) «Ластівка»;

в) «Антилопа».

13 У Ліліпутії є партії …

а) прихильників високих підборів та прихильників низьких підборів;

б) католиків та протестантів;

в) тупоконечників та гостроконечників.

14.Історія про спосіб розбивати яйця натякає на

А релігійні суперечки в Англії

Б війну між Англією та Францією

  В протистояння між політичними партіями в Англії

15. Позначення всі правильні твердження, які стосуються виховання дітей в Ліліпутії

А Діти селян виховуються в дитячих будинках

Б Батькам дозволяють відвідувати дітей двічі на рік в дитячих будинках

В  Батьки можуть поцілувати дітей тільки при побаченні та прощанні

16. Чому Гуллівер не повстав проти ліліпутів?

А Хотів виступити на свій захист і все пояснити

Б Один він би не переміг військо ліліпутів

В  Згадав про ласку імператора та присягу, яку йому давав.

17. Партії тремексенів та слемексенів сварилися через

А те, з якого боку розбивати яйця

  Б висоту підборів

 В  реформу освіти

 Г  бюджет країни

18. Як Гуллівер навчився мови ліліпутів?

 А Був спостережливий;   

  Б показував мімікою;   

 В вчили шість вчених

19. Лемюель Гуллівер почав збиратися до втечі з Ліліпутії, тому що ...

а) йому тут не подобалось;

б) імператор наказав його осліпити гострими стрілами;

в) хотів повернутися до Англії.

20 Перебуваючи в імперії Блефуску, одного разу він побачив далеко в морі щось темне,

     схоже або на скелю, або на спину великої морської тварини. Виявилося, що це ...

а) уламки корабля;

б) справжня скеля;

в) перевернутий човен.

21 У творі Свіфта запекла боротьба точиться між …

а) імператором і міністрами;

б) тупоконечниками і гостроконечниками;

в) Гуллівером та імператором.

22. Імператор Ліліпутії наказав нагородити Людину-Гору 3-ма кольоровими нитками — синьою, червоною і зеленою та присвоїти йому титул «нардака» за те, що він …

а) захопив і доставив кораблі блефускуанців;

б) високо стрибав;

в) врятував життя дружині імператора.

23. У який спосіб Гуллівер запобіг ворожому нападу збоку Блефуску?

А Відтягнув ворожі кораблі;     

 Б вистрілив у місто з пістоля;     

В розтрощив усі кораблі

24.Які проблеми найбільше цікавили Свіфта?

а) Економічні;

б) політичні;

в) сімейні.


Для учнів 9-А та9-Б класів (урок 13 вересня)

Запрошую на урок учнів 9-Б класу 13 вересня о 12.50

Підключиться до конференціі Zoom
https://us04web.zoom.us/j/72939864122?pwd=torEXS1r5Vu7PRWJJRnbjb4StUXulk.1
ідентифікатор конференціі: 729 3986 4122
Код доступу: 1

Запрошую на урок учнів 9-А класу 13 вересня о 13.40

Підключиться до конференціі Zoom
https://us04web.zoom.us/j/75131146154?pwd=4g1lXDbydnpIX8gmEKiofH60xoFVmF.1
ідентифікатор конференціі: 751 3114 6154
Код доступу: 1

Тема: Джонатан Свіфт «Мандри Лемюеля Гуллівера». Історія написання твору

Добрий день. Ірландія — «смарагдовий острів», що омивається теплою течією Ґольфстрім, із зеленими пагорбами й озерами, струмками й водоспадами, старовинними фортецями-палацами й давньою та самобутньою культурою, а також із незліченними отарами овець, яких цілорічно випасають на соковитих луках.

Столиця Ірландії — Дублін. Тут народився й знаменитий автор «Мандрів Лемюеля Гуллівера...» — Джонатан Свіфт.

Дізнайтесь більше про письменника

 Історія виникнення роману «Мандри Лемюеля Гуллівера...» — найголовнішої книги Свіфта, яку він писав протягом 5 років. Так з XVIII ст. вирушив у мандри світом Гуллівер. Перше видання вийшло друком у Лондоні (1726-1727). Книга стала класикою етично-політичної сатири, хоча особливо популярні її скорочені переробки (та екранізації) для дітей.

Це цікаво!

·        Джонатана назвали на честь батька, який помер ще до його народження.

·        Свіфт мав славу похмурого чоловіка, попри на те, що він завжди висміював недоліки. Навіть в його описах завжди говорилося про те, що обличчя у нього завжди суворе і навіть усмішка не пом’якшувала погляду.

·        Письменник інкогніто любив брати участь в літературних і політичних суперечках. Навіть прийнятий в 1694 році духовний сан не завадив йому приїжджати в Лондон і, переодягнувшись в чорну сутану, сидіти за столиком в кав’ярнях і вислуховував літературні та політичні суперечки. Вислухавши все це, він вибухав дотепами і каламбуром, які довго переказувалися місцевими жителями.

·        Свої твори Джонатан Свіфт публікував анонімно і абсолютно нічого не отримував за їх публікації. Цікаво, що тільки за твір «Подорожі Гуллівера» він взяв оплату в 200 фунтів стерлінгів. Але читачі завжди впізнавали Свіфта по убивчій іронії і уїдливій сатирі.

·        «Подорожі Гуллівера» справжній бестселер. У перші три тижні було продано 10 000 екземплярів.

·        У книзі «Подорожі Гуллівера» письменник придумав нові слова – «йеху» і «ліліпут», які увійшли в мови всього світу. Крім того, автор твору описує два супутники червоної планети Марс. До слова, їх відкрили і описали вчені набагато пізніше.

·        Він дуже любив подорожувати.

·        Дивно, що завзятий сатирик і любитель гострого слівця писав і лірику. Найбільш знаменитим є ліричний твір під назвою «Щоденник для Стелли». У ньому автор постає добрим і дбайливим другом.

         Життя Джонатана Свіфта просто дивовижне: він вважався негласним ірландським правителем. Його твори були популярні в усій Європі. Навіть ірландський намісник з посмішкою стверджував, що він править країною тільки з дозволу великого декана Джонатана Свіфта.

·        Письменник передбачив, що впаде в безумство. Прогулюючись якось в парку, Свіфт побачив засихаючого з верхівки в’яза. У роздумах Джонатан зауважив, що вмирати він буде також з голови. Так і сталося.

1725 року письменник завершив «Мандри Лемюеля Гуллівера...» і зажив прижиттєвої слави літератора, видавши цю книгу 1726 року. Через 3 роки Свіфт дістав звання почесного громадянина Дубліна. Уже за життя письменника дублінський видавець Фолкнер опублікував 6 томів зібрання творів Свіфта (1735-1738).

Останні роки життя письменника виявилися дуже складними — втрата близьких людей, матеріальна нестабільність, тяжка хвороба. 1745 року письменника не стало. Своє майно він заповів витратити на спорудження лікарні. На його пам'ятнику викарбовано напис, який він сам склав заздалегідь:

Тут покоїться тіло Джонатана Свіфта,

Декана цього кафедрального собору,

І жорстоке обурення не може вже терзати його серце.

Йди, подорожній, і наслідуй, якщо можеш,

Ревного поборника справи мужньої свободи.

Домашнє завдання: прочитати частину роману за підручником (сторінки 16-22)

 


Для учнів 9-А та 9-б класів (урок 9 вересня)

Тема. Історичні умови та провідні ідеї Просвітництва

Май мужність користуватися власним розумом!

– такий девіз Просвітництва.

(Іммануїл Кант – німецький філософ).

Добрий день.  Ми ознайомлюємося із умова, які спричини появу мистецько-інтелектульної доби Просвітництва. Літературний критик Дмитро Писарєв говорив: «У ХVІІІ столітті світ був розірваний діаметрально протилежними прагненнями двох непримиренних партій, з яких одна тягнулась до прийдешнього, вірувала в розум, а друга хапалась за минуле й не вірила ані в що, окрім багнетів і картечі. Світ був розірваний, але серця поетів і друзів людства були найвищою мірою цільні, здорові та свіжі».

Ці люди вважали, що несуть людству світло нової істини. Ось чому їх називали просвітниками, а всю добу Просвітництвом.

Із відеоуроку і таблиць ви дізнаєтесь більше про причини, особливості та представників доби Просвітництва



Домашнє завдання: Опрацювати статтю підручника «Доба Просвітництва» (стор.6-9).


 Для учнів 9-А та 9-б класів (урок 6 вересня)

Запрошую на урок учнів 9-Б класу о 12.50

Підключиться до конференції Zoom
https://us04web.zoom.us/j/77490337469?pwd=tcJOxbUPoFj7bAHPoeq1tjcf8X6G4C.1
ідентифікатор конференції: 774 9033 7469
Код доступу: 1

учнів 9-А о 13.40

Підключиться до конференції Zoom
https://us04web.zoom.us/j/77048182087?pwd=NtpjU8Mte9AghglwaNQYT0vd33CsFs.1
ідентифікатор конференції: 770 4818 2087
Код доступу: 1

Тема:  Літературні жанри і роди. Перехідні явища в літературі.

Добрий день. Продовжуємо працювати над поняттями, які є основоположними у літератур – жанр, рід літератури.

Перегляньте відео




Поміркуйте!

-         Пригадайте жанри української та зарубіжної літератур, з якими ви ознайомилися в попередніх класах.

-         Назвіть ваші улюблені твори, визначте їхні жанри.

-          Які жанри, на вашу думку, є нині популярними? Поясніть.

-         Які літературні роди ви знаєте? Сформулюйте їхні ознаки. Назвіть відповідні жанри.

Ознайомтеся з поняттями літературний стиль 

Стиль (від латин. stylus — паличка для письма, загострений кіл, стебло) — у загальному значенні сукупність характерних ознак, особливостей, властивих чому-небудь. У вужчому значенні — сукупність характерних рис літератури або мистецтва певної епохи або науки, а також сукупність ознак, які характеризують мистецтво певного народу, країни (голландський, український стиль; східний, західний стиль).

У літературі стиль — сукупність прийомів у використанні засобів мови, притаманних певній літературній школі, властивих якомусь письменникові (авторський стиль) або літературному твору (ораторський, поетичний стиль), літературному напряму, жанру.

Стиль доби — сукупність ознак, характерних для певного часу.

Перехідні явища в літературі. Літературний процес відзначається складністю й неоднозначністю. Він розвивається не поступально, а по спіралі. Деякі явища, виникнувши в один час, відроджуються в новій якості на інших етапах літератури. Літературні напрями й течії, жанри й стилі в літературному процесі можуть взаємодіяти, нашаровуватися, збагачувати одне одного, що приводить до формування нових явищ. Зародження нового на основі існуючих традицій чи тенденцій називають перехідним явищем. Перехідність у літературному творі може виявлятися в поєднанні різних жанрових чи стильових ознак.

Для учнів 9-А та 9-б класів (урок 2 вересня)

Тема: Літературні жанри і стилі.

Добрий день. Вивчаючи зарубіжну літературу ви прочитали твори різних авторів, ці автори є представниками різних країн і культур. Вам знайомо багато понять теорії літератури. Сьогодні ми спробуємо, скористатися вашими вже здобутими знаннями і задати напрям до вивчення літератури в цьому році.

Про роль читання і літератури у житті людини, а також на які групи і види поділяються літературні твори,  ви дізнаєтесь із відео.


Щоб перевірити своє вміння визначати жанри творів, виконайте завдання за покликанням

https://learningapps.org/view7625156

Домашнє завдання:  Уміти пояснювати поняття літературні жанри та стилі, наводити приклади.


Комментарии

Популярные сообщения из этого блога

Сімейна форма 6 клас

Сімейна форма 7 клас

Сімейна форма 8 клас