9 клас Українська література дистанційне навчання 2019/2021

 


05.10.21
ТЕМА. Пам'ятки оригінальної літератури княжої Русі-України. Літописи як історико-художні твори."Повість минулих літ", "Поученіє Володимира Мономаха", "Києво-Печерський патерик"

Добрий день, девятикласники! Сьогодні ми ознайомимося з особливостями оригінальної літератури княжої Руси-України.

ЛІТОПИСИ ЯК ІСТОРИКО- ХУДОЖНІ ТВОРИ

Оригінальна література Київської Русі X - середини ХІІІ століття є органічною частиною духовної культури всього слов’янського світу. Перекладна література і традиції народної словесності дали початок українському літописанню, проповідницькій, агіографічній (житійній) літературі. У цей час відбулося становлення світського писання, зокрема з’явилися такі шедеври давньої літератури, як „Повчання дітям“ Володимира Мономаха, „Слово про похід Ігорів“ та ін. Давньоруські книжники - Нестор Літописець, проповідники Іларіон, Кирило Туровський, ігумен Данило, монастирські літописці Симон і Полікарп, десятки анонімних авторів - торували нелегкий шлях, збагачуючи ідейно-тематичну й жанрову розмаїтість давньоруського письменства та вводячи його у світовий літературний процес.

ПАМ’ЯТАЙМО! Літопис - це жанр історично-мемуарної прози, у якому в хронологічному порядку, порічно записували події, а також фрагменти міфів, житій святих, легенд, ораторської прози, дружинного епосу тощо. Літопис за своєю структурою нагадує різножанровий, різностильовий колаж. Літописи є пам’ятками києворуського періоду.

З найдавнішого київського літописання найвідоміші три пам’ятки - Початковий літопис (1093), „Повість временних літ“ (1113) та Київський літопис (1200). З прийняттям християнства в Київській Русі храми та монастирі стали головними осередками розвитку освіти, науки, мистецтва. Найбільшим культурним центром у той час стала Києво-Печерська лавра.

Однією з найдавніших пам’яток оригінальної літератури є літопис «Повість минулих літ», автором однієї з редакцій якої вважають Нестора Літописця.

 „Повість временних літ“

„Повість...“ стала епохою не тільки в культурному житті Київської Русі. Вона наклала відбиток на все наступне літописання східних слов’ян. Літописці майбутніх поколінь... ставили минуле в приклад сучасникам».

                                                                               Олекса    Мишанич                                                     

„Повість временних літ“ є окрасою давньої української літератури. До речі, саме вона дала назву жанру літопису, бо починається словами: „В літо...“. Ця пам’ятка об’єднала в собі документи, перекази, легенди, оповіді, дружинний епос, записи візантійських хронік. Першу редакцію1 цієї повісті уклав чернець Нестор на основі попередніх літописних зведень, авторами яких були книжник Никон та ігумен Києво-Печерського монастиря Іван. У літописі Нестор майстерно поєднав народні перекази й уривки з Біблії, перекладних грецьких і болгарських текстів, свідчення очевидців, власні роздуми.

1 Редакція - тут: варіант якого-небудь літературного чи музичного твору або окремої його частини.

Другу редакцію уклав за дорученням князя Володимира Мономаха ігумен Видубицького монастиря Сильвестр (1117), третю 1118 року Мстислав, син Володимира Мономаха.

Перегляньте відео

Поміркуйте, чим була зумовлена необхідність тричі змінювати „Повість временних літ“, доповнювати й переписувати її.

Традиційно автором „Повісті временних літ“ вважають Нестора, адже його як автора цього твору двічі згадують у Києво-Печерському патерику.

Якими ж вони були, ці давні книжники, що довгими вечорами під мерехтіння свічки виводили на папері хитромудру в’язь старослов’янських літер? Геніальну скульптуру Нестора Літописця створив Марко Антокольський. Нині вона стоїть у Київському музеї російського мистецтва: Нестор, вічно схилений над писанням, з пером у руці, творить щоденний подвиг - записує для нащадків величну історію... і сам навіки входить у неї. У монастирській бібліотеці було знайдено опис зовнішності Нестора: „Нестор Летописец подобием сед, брада не раздвоилась, на плечах клобук в правой руке перо, а в левой - четки...“. Відомо, що він народився між 10401056 роками, найвірогідніше, походив з багатої родини. Був високоосвіченою людиною, знав кілька іноземних мов. У віці сімнадцяти років його прийняли до Печерського монастиря. Не дивуйтеся, адже в ті часи навіть князівські діти шукали притулку за мурами святої обителі: дехто ховався там від турбот світського життя, дехто самозречено віддавався улюбленій книжній справі. Так чинив і Нестор.

Яким ви уявляєте давнього ченця, книжника, перекладача і переписувача книг? Чим, на вашу думку, відрізняється Нестор від сучасних учених?

Перегляньте відео про Нестора Літописця

Повна назва твору - „Се повісті временних літ звідки почалась Руська земля, хто в Києві перший став княжити і звідки Руська земля стала буть“. Як бачите, сама назва налаштовує нас на патріотичний лад - автор наполягає, щоб ми пам’ятали своїх славних предків, пишалися своєю батьківщиною, її величною історією.

Літопис оповідає насамперед про виникнення і розселення слов’янських племен, про їхню роль в історії. Нестор розглядав слов’янські племена та історію Русі як органічну частину історії людства, світу, намагався довести, що Русь була могутньою державою і відігравала ключову роль в історії Європи. Саме тому автор так докладно розповів про становлення Київської Русі, її зовнішню політику, розширення кордонів, військову міць. „Повість временних літ“ розповідає і легенду про заснування столиці нашої держави трьома братами-князями - Києм, Щеком, Хоривом та їхньою сестрою Либіддю. У літописі возвеличено мудрість княгині Ольги як жінки-державотворця, воїнську доблесть князя Святослава, далекоглядність Володимира, який, передбачивши напрям руху цивілізації, запровадив на Русі християнство. Великою пошаною удостоєно і Ярослава Мудрого передовсім за культурну діяльність - звершення на ниві освіти, науки, зодчества.

„Повість временних літ“ була написана в добу князівських міжусобиць після смерті Ярослава, і цей розбрат найбільше гнітив автора. Він з болем споглядав занепад великої держави, від колишньої слави й могутності якої не лишилося й сліду.

Пригадавши історію України цього періоду, доповніть картину соціально-політичного становища Київської Русі, докладніше поясніть, які саме події найбільше тривожили автора.

ПАМ'ЯТАЙМО!

„Повість временних літ“ - не лише історичний, а й високохудожній літературний твір.

Як літературний твір „Повість...“ нерозривно пов’язана з фольклором. Автор літопису добре знав і шанував народну творчість, а тому майстерно використав обрядову поезію, змальовуючи побут слов’ян, їхні звичаї, вірування. Народнопоетичними образами сповнена оповідь про віщого Олега, який розгадав хитрощі підступних греків і помер, як і пророкував волхв-язичник, від власного коня. Відгомін фольклорної традиції вчувається в оповіді про помсту княгині Ольги древлянам: вона попросила в мешканців Іскоростеня данину від кожного двору - по три горобці й по три голуби. Потім прив’язала до ніжок птахів запалені віхтики й відпустила - птахи спалили столицю древлян, які вбили її чоловіка, князя Ігоря. Зразком дружинного епосу є оповідь про князя Святослава. Натхненно розповідається і про хрещення Київської Русі князем Володимиром, зародження слов’янської писемності.

 Про що свідчить глибока фольклорна закоріненість літопису?

Якщо в першій частині літопису переважають народнопоетичні мотиви, то в другій, яка охоплює період від ХІ до ХІІІ століття, домінують книжні мотиви, описано події зі свідчень очевидців або самого автора літопису. Важливо, що саме в цій частині вміщено сказання про створення Печерського (нині Києво-Печерського) монастиря (1051), оповідання про напад половців на Печерський монастир (1096), про спільний похід руських князів проти половців (1107), оповідь про замирення князів. Автор повідав нам і про вбивство князів Бориса і Гліба, про осліплення князя Василька Теребовлянського, що стало страшним свідченням підступної боротьби між князями за владу.

У „Повісті...“ майстерно поєднані часові та просторові пласти, жанри фольклорного та книжного походження, що разом становлять єдиний монументальний твір зі своєрідною філософією, з власним потрактуванням добра і зла, справедливості й несправедливості, Божої волі, гріха і покарання.

ПАМ’ЯТАЙМО! Ідея „Повісті временних літ“ - уславити Русь, закликати спільно боротися із зовнішніми ворогами, об’єднати руські землі й засудити братовбивчі війни за княжий престол.

Мова літопису сповнена розмовною лексикою, проте водночас виразно проступає нарочита книжність. Твір за живомовною традицією багатий на поетичні звороти, прислів’я, приказки, афоризми: „січа люта“, „стріли, як дощ“, „зломити спис“, „військо стоїть, як ліси“...

ПАМ’ЯТАЙМО! „Повість временних літ“ засвідчила високий рівень давньоукраїнської культури, стала авторитетною історичною пам’яткою і справила неабиякий вплив на становлення літописання та розвиток національної літератури й культури загалом.

Одним з найцікавіших текстів, вміщених у „Повісті временних літ“, був цикл творів під назвою „Поученіє Володимира Мономаха“

 Це унікальний твір, виконаний у формі літопису-автобіографії, який увійшов у літературу під назвою „Повчання Мономаха своїм дітям“ і хронологічно охоплює період від 1066 до 1117 року. За змістом він поділяється на дві частини: власне повчання і книгу шляхів Мономаха - короткий літопис його князівських походів і перемог. У повчанні Володимир розмірковує над вічною проблемою добра і зла, праведності й гріха. Звертання Мономаха з повчанням до дітей часом зливається з молитвами до Бога і Богородиці, в яких князь прохає спасіння, порятунку від ворогів, людей, які творять беззаконня, живуть неправдою і підступництвом, а також спасіння від власної гордості та суєти мирської.

Володимир Мономах увійшов в історію як найвидатніший політичний і державний діяч Київської Русі останньої чверті XI – першої половини XII століття.  Він був високоосвіченою людиною, знавцем перекладної та оригінальної літератури. Повчання Мономаха не абстрактні, доброчесність дітей, на його думку, допоможе їм жити по справедливості, думати про бідних, сиріт і удовиць, не дозволяти сильним зневажати інших людей. Мудрий князь наголошує на швидкоплинності земного життя і слави.

Прослухайте аудіокнигу:

У „Повчанні...“ Володимира Мономаха виразно помітні три частини, які композиційно пов’язані між собою.

У вступній частині Володимир Мономах засвідчує своє авторство твору, написаного не тільки для власних дітей, а й для інших читачів як порада в практичній діяльності. Згадує він і про причину, яка спонукала його взятися за перо, - рішучу відмову брати участь у князівських чварах та душевний неспокій у зв’язку з порушеннями братами- князями мирних договірних умов.

У дидактичній частині Володимир Мономах повчає дітей у дусі християнської моралі: стерегтися гордині, слухатись старших, шанувати молодих, дбати про убогих, сиріт і вдів; не давати клятв без потреби, а давши - твердо їх дотримуватись, не покладатись ні на тіунів, ні на слуг, ні на воєвод, а входити в усі подробиці життя; остерігатися брехні, пияцтва і розпусти; поважати жінок, але й не давати їм влади над собою; бути пильним під час походів, жити одним життям з дружинниками.

Великим злом, як повчає автор, є лінощі, які гублять людину. Взагалі князь мусить бути уособленням справедливості й усіх чеснот, не боятися праці, робити все залежне від нього в ім’я збереження і зміцнення рідної землі.

Дидактичну частину повчання автор підкріплює автобіографічною, щоб на основі власного життя застерегти дітей від нерозважливих учинків. Він добровільно поступився Олегові Чернігівським князівством; відмовився від участі у змові братів проти Ростиславичів; здійснив 83 тільки великих походи; уклав 19 мирних угод з половцями, відпустив з полону близько 100 їхніх князів, а найлютіших на осторогу перебив.

Однією з пам'яток оригінальної літератури княжої Русі-України є Києво-Печерський патерик — збірка оповідань про ченців Києво-Печерського монастиря, заснованого в середині XI ст. Патерик складено в XIII столітті на основі листування єпископа Володимиро-Суздальського Симона і ченця Печерського монастиря Полікарпа.

Прослухайте аудіокнигу:

ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ

Повторюємо

1. Назвіть героїв „Повісті временних літ“. Коли і де саме відбуваються події, описані в цьому творі?

2. Опишіть, яким у вашій уяві постає Нестор Літописець.

3. Пригадайте, що вам відомо про Києво-Печерську лавру.

Міркуємо

1. Доповніть інформацію з історії Києво-Печерського монастиря сучасними відомостями про нього. Скористайтеся Інтернетом, відвідайте саму лавру, попрацюйте в бібліотеці, поспілкуйтеся зі священиком місцевої церкви.

2. Доведіть або спростуйте думку, що „Повість временних літ“ є унікальною пам'яткою давньоукраїнської літератури.

3. Чому в першій частині літопису переважають фольклорні мотиви?

Аналізуємо

1. Проаналізуйте наукову й загальнокультурну цінність відомостей, записаних Нестором у „Повісті временних літ“.

2. Чому, на вашу думку, Нестор Літописець долучив до свого літопису „Повчання дітям“ Володимира Мономаха?

Домашнє завдання

1. Схарактеризуйте жанрові особливості „Повісті временних літ“.

2. Доведіть або спростуйте думку, що мета житійних творів давньої літератури - привернути увагу віруючих до певних християнських осередків, святинь.

3. У чому полягає історичне значення „Повісті временних літ“? Свою думку аргументуйте.

4. Наскільки актуальне сьогодні „Повчання...“ Володимира Мономаха? Свою думку доведіть.

5.Виконайте письмово тестові  завдання за підручником с.47.

 

 





28.05.2021р.-9-А.Б класи
Урок літератури рідного краю


Тема: Гридень бога сонця. Юрій Дараган.
(урок-портрет)
Словник: Гридень - у давній Русі дружинник, охоронець князя.
«Тільки 32 роки життя. І так багато в ньому. І така біографія, мовби то було не насправді, а в романі…», - так сказав про поета  сучасний літературознавець Михайло Слабошпицький.
 Цим дослідженням спробуємо відкрити для себе, на жаль, маловідому постать єлисаветградця, поета Юрія Дарагана.
  Народився Юрій Юрійович Дараган 16 березня 1894 року у Єлисаветграді на Херсонщині. Батька, українця за походженням, не стало за три місяці до народження сина. Мати - грузинка переїхала з маленьким Юрієм до Грузії. «Опікувалися мною усі тітки й кузини, коротко кажучи – балували мене», - так напише про своє раннє дитинство в «Автобіографії» Юрій Дараган. Родичі матері були меломанами і палкими шанувальниками театру, тому долучали свого племінника до мистецтва. «Так я мав широкий доступ до опери, драми і навіть оперети. Мистецтво загалом став любити і розуміти».
Бувало, підлітком виходиш так з театру –
Проспект знайомий вже не той,
Ще ніби Мефістофель вабить Марту,
Крадеться Фауст вуличкою тою.
Або Ромео щиро так кохає,
Або по ставу блисне ясна путь,
І Лоенгріна з радісного раю
Лебеді білі раптом привезуть…
І ніч не та, і щось ворожать зорі,
І тисне груди божевільний шал,
І спрага подвигу в палкому серці взоре
Глибокий слід і зрубить мій фіал.
У 9 років залишився сиротою, якийсь час долею хлопця піклувалася тітка. Коли вона померла, про хлопця турбувався чоловік тітки, який жив у Петербурзі. До цього міста переїздить Юрій, якому виповнилося шістнадцять років. Ще до того вірш 14-річного Дарагана російською мовою друкується у часописі «Закавказье»
«Читав книжки «запоєм», поезію полюбив до божевілля. Я був віруючим підлітком і часто потай так молився: «Боже, зроби зі мною, що хочеш, але дай мені стати признаним поетом». Живучи у Петербурзі, познайомився і полюбив поезії Брюсова, Бальмонта, Блока, пізніше – Гамсуна  і Уайльда.
Далі було навчання у Тирасполі.
З 1915 р. Дараган - старшина на фронті, після поранення повертається до Петербурга.
Кінець 1917 року. У свої 23 Ю. Дараган вибирає українську революцію і переїздить до Києва. Про внутрішні зміни, які в ньому відбулися писав так: «Серцем українізувався поступово. Найбільше помагали наша пісня і наша історія». Історія стане для Дарагана джерелом натхнення та оптимізму.
1917-1919 рр. присвячує себе військовій справі.
1920 р. разом з військом УНР переходить кордон і стає емігрантом у Польщі. Мандрує із табору в табір: Вадвіц, Ланцут, Каліш.
У таборі, що вельми нагадував в’язницю, серед холоду, голоду, розчарувань і зневіри багатьох, Дараган не тільки не заломився, а й знайшовся на силі дати відповіді на всі «чому?» і стати духовним предтечею того, що назвуть Празькою школою в українській поезії».
Бисть тишина – в Шипюрні  у шпиталі,
Бисть тишина та тіні-козаки,
Що від сухот мовчазними вмирали…
Бисть тишина безмежної тоски…
Ми знали, що потай улюблений військами,
Отаман виїхав надовго… назавжди…
Ми чули, на серцях лежав могильний камінь
І воском танули гартовані ряди…
І осінь йшла… і плакали безрадно…
Рік двадцять другий – мовчазний відчай…
В таборі мряка – наче сивий ладан
І напівтемний з сахарином чай…
-          Хто це робив? Пригадуєш, не знаєш.
-          Чи Гуня, чи Павлюк, чи Гордієнко Кость? –
-          Стояв облуплений, трагічний Каліш,
-          Ридав Норд-Вест і – нічегоже бисть!

1920-1922 рр. Дараган – старшина кам’янецької юнацької сотні. 1921 р. - у місті Каліш (Польща) народжується видавництво «Чорномор». Каліські табори з числом мешканців 12 тис. поступово ставали освітнім, культурним центром української еміграції. Біля витоків літературно-мистецького товариства «Веселка», яке було створене в межах «Чорномора», стояв Юрій Дараган.
Шамотіння шамшаве, шипшина...
 Пу-гу!.. лине в тугу, жахається ніч...
 Довгі, чорні крила пташині
 – На Січ...
 Ні душі... Ніч осіння... Очерет, шамотіння...
 Над лиманом завмерли
 Зорі-перли...

  21 липня  1922 року – остання табірна поезія. Згодом Юрій відбуває на навчання до Чехословаччини. Чверть поетичного доробку письменника написана протягом останніх трьох табірних місяців і вже в таборах зазвучав мотив смерті., який стане потужнішим у подальших творах поета.
Про літо 1922 року Л. Куценко напише так: «Юрій Дараган українським поетом потужно заявить про себе саме з літа зазначеного року». Контрастом до умов проживання у таборі звучать його поезії.
Променіють перла мутно
Білі хмари,ж ясний ранок,
І на ганок
Вийшла ти в рожевій сукні…
Тільки стукни в браму. Чутно –
Тупотять рожеві ніжки.
В глухих алеях рясно рожею
Старий вквітчався парк.
З легендою з нічим не схожою,
Я мрією пройнявся гожою,
Про тебе, Жанно Д Арк.!
Рожево-білою шипшиною
Покрито славний шлях…
Була ти богом і людиною
І до цього часу єдиною –
В укоханих казках.

       Інтимна тональність попередніх творів продовжиться у наступних циклах поета «Чорноморця», «Сагайдак».
Сьогодні ранок – мов служба божа,
Урочистий і світлий
В снігу шепоче гай-вельможа
Палкі молитви.
Обрядом править митрофорний
В парчеві строю,
Моління дня, мов пісні «горні»,
З аналою.
Сьогодні ранок – мов служба божа,
А я – жебрак на паперті…
На сніжно-білій скатерці.

ВЕЧІР
Як князь ранений – день схиливсь на захід,
 Одкинув свій червоний щит.
 Рубіни крови бризнули на дахи,
 І червінню спокійний став блищить.

Зітханням лине тихий повів вітру,
 І ладаном – осінній аромат.
 На очі насуває вечір митру
 І править жалібний обряд.

А  герць гучний був, променистий, впертий.
 Мій Боже! Радісно співа сурма...
 О, дай же і мені в свій час умерти
 Так пишно і безжурно.

Цього ж року відбулося знайомство з Микитою Шаповалом – добрим ангелом у житті Ю. Дарагана. Саме Микиті Шаповалу була присвячена поезія поета «З літопису днів біжучих»
        Багато знайомих Дарагана ще з польських таборів, які навчалися у Празі, жили у містечку Подєбради. В цьому місті знаходилися натуральні курси, на яких навчався Юрій Юрійович. Чимало творів 1923 -1924 років написані саме в маленьких Подєбрадах.
Вже каштани стали брунатними,
Хай іскриться твоє ім'я…
Тільки ж серце, серце не знатиме
Жадних спогадів світлого дня.
Відлітають надії-птиці,
Ніби лебеді в осені…
Може, щастя бодай присниться,
Бодай промайне уві сні?..

Подєбрадсько-празький цикл поезій матиме назву «Дике поле». Центральними образами стануть степ і «ти». Степ – символ волі, України. Для Дарагана степ - поле бою, поле козацьких подвигів, народ, що живе в степу.
         1923 рік – навчання в Українському Педагогічному Інституті на літературному відділенні. Віршів ставало все більше й більше і виникла ідея видати поетичну збірку.
У жовтні 1925 року виходить поетична збірка «Сагайдак», вона відкривалася поезією:
Ти снивсь прапращуру моному…
Перлини сліз, чи стріли, чи вино –
Та напував ти печеніга злого
В своїх степах таким вином давно…
- Що ж, ти містиш і радощі, і болі,
І на шляху твоєму квітне мак.
Тебе – тому, хто щиро прагне волі,
Тому, хто прагне слави; а відтак
Наповнити життя останнім змістом,
Так, ніби смерть, мов щастя, віднайшли…
Твоя стріла прошиє тонким свистом
Скло над степом запашним.

    Саме збірка «Сагайдак» підказала поетесі Оксані Лятуринській такий образ її автора: «Дараган – гридень (князь) бога сонця, не Ра, а Дажбога, такий ясний і дзвінкий, мов срібна сурма. Від нього втікає «за лиман» зима, синонім усього земного й злого. Її нагоняють його білі коні, і топчуть.
    Він побратим Дунаю, Добриня з двору Володимира – Красного сонечка;
Скаче по полю сірим вовком, шугає соколом. Не сумним, а радісним баладним ладом їде князеві Володимирові здобувати князівну…»
        1924-1925 – роки боротьби з хворобою.
       Друга збірка мала б назву «Під чужими зорями». Хворий на туберкульоз поет відчував, що сили його залишають.

        Поетова нить обірвалася 17 березня 1926 року. «Замерзлі блідо-палеві пелюстки мертвої троянди на страснім українськім шляху, крізь бурі і сніг жорстоких епох», - так відгукнувся Є. Маланюк на смерть Юрія Дарагана.




07.05.2021р.-9-А,9-Б класи
ТЕМА. П.Куліш."Чорна рада". Порівняльна характеристика образів Якима Сомка та Іванця Брюховецького
Шановні учні, сьогодні на уроці ми проаналізуємо образи претендентів на гетьманську булаву, визначимо історичну та художню правду у творі. З'ясуємо яким же ж повинен бути справжній патріот, державний діяч України.
Перегляньтем відео з теми:


 Актуалізація опорних знань.

 «Мозковий штурм».

             Які проблеми П.Куліш порушив у творі? Через які образи автор розкрив ці проблеми?

1.    Проблема порятунку України перед лицем втрати самостійності (Сомко, Шрам, Кирило Тур).

2.    Проблема героїзму , любові до рідного краю та патріотизму (Сомко, Шрам, Кирило Тур, Петро)

3.    Боротьба добра і зла (Сомко, Брюховецький; Черевань, Гвинтовка)

4.    Проблема батьків і дітей (Шрам і Шраменко; Кирила Тура та його рідних; Черевань і Леся)

5.    Проблема любові і сімейного щастя (Леся, Петро, Кирило, Сомко)

6.    Проблема справжньої дружби і взаємовиручки( Кирило, Сомко, Іван Шрам).

             До кого з персонажів «Чорної ради» автор ставиться з повагою, до кого — з симпатією й гумором, кого ненавидить? Чому?

Переходячи до історичних образів Якима Сомка та Івана Брюховецького, слід розуміти, що саме ці люди у свій час вирішували питання підлеглості чи незалежності України, проблему національного відродження чи національного занепаду.

Час був дуже тяжкий. Яким Сомко прагнув зробити перепис, щоб утихомирити людей і визначити кожному місце в суспільстві: козаки мали захищати свій рідний край, селяни - орати і сіяти, науковці рухати науку і прогрес.

Брюховецький кинув же безглузду утопічну ідею рівності, яку й не думав впроваджувати в життя, але яка була унікальною наживкою для черні, що могла забезпечити йому перемогу на виборах. Звичайно, переміг користолюбний Брюховецький, але і Яким Сомко був винен у тому, що не провів належної агітації, не згуртував своїх прибічників.

Після невдалих виборів настала похмура ніч Великої Руїни, бездержавності, повного закабалення України Польщею та Росією.

- Які ж вони, історичні постаті Яким Сомко та Іван Брюховецький?

Історичні відомості про Якима Сомка та Івана Брюховецького.

Сомко Яким Семенович (наказний гетьман України-Руси 1660-1663) – прилуцький полковник, брат першої жінки Б.Хмельницького. Очолював козацьке військо в битвах проти Кримського ханства та Московії. Після Чорної Ради під Ніжином, де гетьманську булаву перебрав І.Брюховецький, за наказом останнього був страчений разом зі своїми прибічниками (18.09.1663).

Брюховецький Іван Мартинович (лівобережний гетьман 1663-1668) – ставленик Московії, проголошений гетьманом на Ніжинській Чорній Раді 17-18 червня 1663 року. На Чорній Раді за гетьманську булаву Лівобережної України боролися два свояки Б.Хмельницького – наказний гетьман Яким Сомко (брат першої жінки Хмельницького) і ніжинський полковник Василь Никифорович Золотаренко, він же Нечипоренко та Васюта Ніжинський (брат останньої жінки Хмельницького); Васюта очолював ніжинський піхотний полк, штурмував Смоленськ в часи, коли його брат Іван Золотаренко був наказним гетьманом Білоруської воєнної компанії.

    Незважаючи на колишні заслуги та родинні зв'язки, обидва родичі Хмельницького зазнали невдачі на Ніжинській раді, а гетьманську булаву отримав колишній слуга Б.Хмельницького – Іван Брюховецький, заручившись підтримкою Московію. Коли 17 червня на раді почалися сутички між прибічниками претендентів на гетьманську булаву, то наступного дня представник московського уряду окольничий князь Д.Великогагін, запросивши Золотаренка й Сомка до свого намету, наказав їх арештувати, а за тим проголосив Брюховецького гетьманом. Стольний князь Н.Гагарін, прибувши з Московії у Ніжин, вручив Брюховецькому прапор, булаву і два сорока соболів. Після перемоги Брюховецький віддав козакам (за надану підтримку) на грабунок Ніжин і околиці на три дні, а ув'язнених ворогів позбувся, засудивши до страти. 18 вересня 1663р. в м.Борзні на ринковій площі були страчені Я. Сомко, В. Золотаренко, чернігівський полковник О.Силич, лубенський – С.Шамрицький, переяславський – А.Щуровський, ніжинський осавул П.Кільдей, секретарі Сомка – К.Ширяй і А.Семенов.

Робота з таблицею.

Відмінне і спільне між історичною особою та літературним героєм.

Яким Сомко

Спільне

Відмінне

1.    Виражав погляди козацької старшини.

1.    Вік герою: під час Ніжинської ради, за історичними джерелами, Сомко був літньої людиною, а в романі він дуже молодий, ще й не одружений.

2.    Зневажливо ставився до черні, хотів навічно закріпити стати без права переходу з одного в інший.

2.    Погляди стосовно зовнішньої політики: за історичними даними, Сомко був прихильником союзу з Росією, а в "Чорній раді" він поміркована людина, прагне автономії України.

3.    І в літописах, і в романі однаково подано Ніжинську раду і збройний конфлікт під час виборів гетьмана.

3.    Моральне обличчя: історія свідчить, що був далеко не безгрішний у політиці, в романі Сомко кришталево чесна й порядна людина.

4.    Історичні факти свідчать, що Яким Сомко був скараний на горло за велінням І.Брюховецького, про це згадується і в романі.

4.    Стосунки із Золотаренком: за історичними даними, Золотаренко не зрікався булави на користь Сомка, а навпаки.

 

Усне малювання персонажа.

Ø  Яким ви уявляєте Якима Сомка?  Знайдіть у тексті і зачитайте портрет Якима Сомка.

Цитатна характеристика.

·         "… розумом і славою взяв над усіма…"

·         "Щирий і незлобивий був лицар…"

·         "Він тоді голосом чистим і поважним, мов у золоту трубу протрубив"

Бесіда за питаннями.

Ø  Як ставиться Сомко до панської Польщі, запорозького демократизму, міської голоти, старшини та своїх супротивників. («Нехай і міщанин, і посполитий, і козак стоїть за своє право; тоді буде на Вкраїні і правда, і сила» тощо.)

Ø  Яка найзаповітніша мрія Сомка? («Зложити докупи обидва береги Дніпрові, щоб обидва береги Дніпрові приклонилися під одну була¬ву! Я одже скоро одбуду царських бояр, хочу йти на окаянного Тетерю. Виженем недоляшка з України, одтиснем ляхів до самої Случі, держачись за руки з Москвою, і громитимемо усякого, хто покуситься ступити на руську землю».)

Ø  На що спрямовані слова й діла Сомка? (На відродження й об’єднання України, досягнення її стабільності й могутності. Саме гетьман Сомко найповніше виражає державницькі погляди Пантелеймона Куліша, його сподіванню на козацьку старшину, яка може, услід за Хмельницьким. забезпечити порядок і добробут, мир і злагоду у країні.)

Ø  Що свідчить про чесність і порядність Я. Сомка у ставленні до своїх суперників? Як гетьман реагував на прагнення окремих козаків щодо проведення чорної ради? («Нехай лиш виїдуть у Переяслав царські бояре, побачимо, як та чорна рада устоїть проти гармат! Запорожців тоді я здавлю, як макуху, гетьмана їх поверну в свинопаси, а дурну чернь навчу шанувати гетьманськую зверхність»)

Ø  Яким чином Я. Сомко прагне протистояти ворогам? («…скоро одбуду царських бояр, хочу йти на окаянного Тетерю. Виженем недоляшка з України, одтиснем ляхів до самої Случі, да, держачись за руки з Москвою, і громитимем усякого, хто покуситься ступити на руськую землю!»)

Ø  Яким Сомко зневажливо ставився до запорожців. Чим же його захоплював Кирило Тур? (героїзмом, відданістю, мудрістю).

Ø  Після двобою Кирила Тура із Петром, Сомко сказав : "Молода, батьку, знайшлась би й друга, а Кирила Тура другого не буде". Чи образив він цими словами почуття Лесі ? (Сомко дотримувався козацької моралі, за якою бойовий побратим завжди ставився вище, ніж кохана дівчина чи жінка).

Ø  Чому Яким Сомко не погодився на пропозицію Кирила Тура рятуватися втечею? (не хоче міняти своє життя на смерть друга, не бажає міжусобиць).

Ø  Чи осудили б ви Сомка, якби він з допомогою Тура утік?

Складання інформаційного грона.

Яким Сомко

 Портрет:

- красивий,   високий;

- міцний, кремезний;

- кругловидий;

- русявий;

- голова в кучерях, як у золотому вінку;

- очі ясні, веселі як зорі;

- ходить, говорить по-гетьманськи ,у дорогому вбранні.  

Риси характеру і вдачі:

- цінує в людині високі моральні ідеали;

- дотримувався козацької моралі;

- мудрий політичний державний діяч;

- героїчна смерть.

      В образі Якима Сомка автор утілив власний ідеал гетьмана - освіченого, розумного, талановитого діяча, здатного об’єднати всі землі України в самостійну державу шляхом відновлення ії давньої слави.

Іван Брюховецький

- Яким змальовує автор Івана Брюховецького?

Бесіда за питаннями.

Ø  В якому одязі ходить Брюховецький до виборів і після виборів?

Ø  Брюховецький погоджується, що Кирила треба карати за викрадену дівчину й битву з козаком киями. Чому він пізніше не дозволяє карати розпусного козака за чужу жінку? (він боявся сміливого, мужнього, чесного Тура, для якого військова справа перш за все і потурав  таким, як і сам, морально звироднілим особам).

Ø  За що і як старі січовики на чолі з батьком Пугачем прокляли Івана Брюховецького? ( Зрадив козацьким законам, моралі).

Ø  Чому Брюховецький сам не наважується вбити Якима у тюрмі? Чи буде людина чесна, мужня наймати вбивцю для усунення свого опонента? Якби вони зустрілись на полі бою, то хто б переміг?

Ø  Як ставиться до Брюховецького автор? Аргументуйте відповідь.

Портрет:

- середнього віку;

- середнього росту;

- постать і врода зовсім не гетьманська;

- так наче чоловік простенький, тихенький ( не ватажок);

- очі якісь чудні;

- читає із-під тишка (злодій…пройдисвіт, гадюка) .

 Риси характеру і вдачі:

 - позирав гордо…узявшись у боки;

- "Брюховецький суне";

- потакає розпусникам;

- зрадив козацьким законам, моралі;

- підступність;

- слабкодухість;

- "собаці собача смерть".

    Отже, якщо образ Сомка автор змальовує в прикрашеному, романтичному вигляді, прагнучи показати людину державного розуму, державних інтересів, то Брюховецького він характеризує як підступну зрадливу і амбіційну натуру. Це політичний авантюрист, людина без честі і гідності.

Домашнє завдання : скласти і написати інтервю з героями-опонентами: Якимом Сомком та Іваном Брюховецьким;

виконати тести за романом "Чорна рада" за посиланням:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeif2BukNeZlnjF4Qo67kiTXYeHyj-PJQivoK3NDVbx9ruapg/viewform?usp=sf_link

30.04.2021р-9-А , 9-Б класи
ТЕМА. П.Куліш."Чорна рада". Непросте життя  та романтичні пригоди головних героїв.Загальнолюдські риси ініціативності, працьовитості, лицарства, благородства, вірності почуттю та обов'язку.Символи роману
Перегляньте відеоурок:

 

 Роман з першої сторінки захоплює  читачів.  Коли відбуваються події? ( Навесні 1663 року). Яким епізодом розпочинається «Чорна рада»?(Головні герої подорожують Україною. Визначальною сюжетною лінією для  характерного  увиразнення  героїв є дорога, в яку вирушив козак Шрам зі своїм сином Петром, прямуючи з Правобережної України до Лівобережної  до Якима Сомка. На цій дорозі вони зустрінуть  різних за соціальним статусом і політичними поглядами людей.  Дорога – вибір шляху для України, і різні герої вибирають різні дороги у прямому й переносному значенні).

- В якому творі Т. Шевченка використано прийом подорожі?( У поемі «Сон»)
- Які дві сюжетні лінії показано в романі? ( Історична – боротьба за гетьманську булаву,любовна( чотирикутник) – стосунки Лесі з Петром Шраменком, Кирилом Туром, Сомком)
2. Робота з текстом.( Орфографія автора збережена, в дужках вказані сторінки, звідки наведена цитата.)
- Зачитайте портрет Івана Шрама. Який висновок можна зробити?(«…по одежі і по сивій бороді, сказать би, піп, а по шаблюці під рясою, по пістолях за поясом і по довгих  шрамах на виду - старий  козарлюга»( стор. 49)
 - Де працював? Які риси характеру йому притаманні?( «…гарячий був чоловік Шрам і не всидів би у своїй парафії, чуючи, як іллється рідна кров за безбожний глум польських консистентів і урядників над українцями.»)( стор. 51)
                                       Словникова робота
Консистенти – польське військо, що стояло по українських селах й утримувалося коштом селян.
- Яку наругу терпів наш народ від поляків? Що вас вразило?( «… людей серед зими по ломках льодових  у  плуг запрягали, а жидам приказували їх бичовати й поганяти, щоб, на один сміх і наругу, лід плугом орали…»
  ( с. 52)
 - Чи пробував народ здобути свободу? ( « Тільки ж не надовго підіймали українці похилу голову. Ляхи держались міцно за руки з недоляшками, гасили хутко полумя і знов по – свойому обертали Україну. Аж ось піднявсь страшенний, невгасимий пожар із Запорожжя – піднявсь на ляхів і на всіх недругів отчизни батько Хмельницький») ( с. 52)
 - Чому і з ким Шрам вирушив до  Києва, а потім змінив маршрут до  Переяслава?(  Вирушив із  єдиним сином Петром, бо двоє інших полягло під Смоленськом ( не в  рідній Україні, а в Росії) до Сомка. Побачив «свари та чвари, і вже гетьманською булавою почали гратись, мов ціпком…» , «…думав, як би Вкраїну на добру дорогу вивести..» )( с. 53-54)
- Яке найбільше бажання Якима Сомка? ( « І дай , боже, щоб обидва береги Дніпровії  приклонились під одну булаву! Хочу йти на окаянного Тетерю. Виженем недоляшка з України, одтиснем ляхів до самої Случі, да, держачись за руки з Москвою, і громитимем усякого, хто покуситься ступити на руську землю») ( с. 85-86)
-  Що споріднює Шрама й Сомка?(Він поборник об’єднання України, прихильник  міцної гетьманської влади.)
-  Кому довіряє Сомко? ( « З ляхами в козаків вовіки – вічні ладу не буде. Чи гаразд, чи не гаразд, а з москалем нам треба укупі жити.») ( с. 93)
-  Як назвав Сомко Івана Брюховецького ( Іванця) перед  « отаманням, перед генеральною старшиною, на домовій раді в гетьмана»? (Старим собакою)( с. 57)
- Яке покарання  й за що придумала  військова рада  Іванцю ?(« Сомко піймав Іванця  з ножем біля свого ліжка. Присудили усікнути голову». Яким
« видумав гіршу кару: звелів посадити верхи на свиню да й провезти по всьому Гадячу».) ( с.58)
- Що відомо про Іванця з розповіді божого чоловіка?( «Почав  гроші збирати, почав усякому годити, почав прохати уряду в гетьмана. Той і настановив його хорунжим. Як же ото Юрусь не зміг держатись  на гетьманстві да пішов у ченці, так Іванець, маючи в себе од усіх льохів гетьманських ключі, підчистив щире срібло, скільки його там осталось, да й махнув на Запорожжє. А там як сипнув грішми, так запорожці  за ним роєм:  « Іван Мартинович!...Він з усіма обнімається, да братається, да  горілкою поїть…Запорожці так його собі вподобали, що зозвали раду , да й бух Іванця кошовим».) (с. 58-59)
- Як автор ставиться до Брюховецького?( Не приховує негативного ставлення, називає «Іванець», вказуючи цим на його низьке походження.)
- Про яку рису характеру Іванця свідчать його слова: «Як та бідна курка - клопотуха, що знайде зернятко – да й те  оддасть своїм курчаткам, так і я  все до останнього жупана пороздавав своїм діткам»?  ( с.141)
- В якому одязі ходить Брюховецький   до виборів і після? Про що це свідчить?( До виборів « Чоловічок сей був у короткій старенькій свитині, у полотняних штанях, чоботи шкапові(пошиті з кінської шкіри) попротоптувані – і пучки видно. Хіба по шаблі можна б догадуватися, що воно щось не просте: шабля горіла од золота; да й та на йому була мов чужа».  ( с.139) Намагається продемонструвати свою близькість з народом. Після виборів «Сам Брюховецький стояв у голубому жупані перед своїх запорожців. Тут він був не той, що в Романовському куті: позирав гордо, по – гетьманськи». ( с. 166). Отримавши бажане, показав справжню свою сутність.
 - У кого було більше шансів  стати гетьманом? Чому?
- Розкажіть про романтичні пригоди головних героїв, використовуючи цитати з твору.
1.Впізнайте героя за цитатою:
-         «Як треба рятувати Україну, байдуже мені і літа, і рани»
-          «Моя хата скраю, я нічого не знаю» 
-         «На Запоріжжі воля ніколи не вмирала, давні звичаї ніколи не забувались»  
-         « Молода, батьку, знайшлась би й  друга, Кирила Тура другого не буде» 
-         « Коли таке лихо сталося через мою Лесю… Везіть пана Петра до нас у Хмарище. Не будемо ночей досипати, а вже його на ноги поставимо»
-         
-   «Будь мені за рідну сестру. Не судив нам бог жить із тобою….я довіку не перестану тебе любити, як свою душу» 
2. Поставте себе на місце героїв  і змоделюйте  можливі варіанти розвитку подій ( на вибір).
Якби я був Якимом Сомком…( Програма щодо устрою, кордонів, судів тощо)
Якби я був радником гетьмана  Сомка…( Поради щодо підготовки виборів, ставлення до різних верств населення, можлива поведінка в разі поразки).
Якби переміг Сомко…
Якби мене тоді обрали гетьманом України…

 

Сюжетні лінії роману «Чорна рада»
Суспільно-політична
лінія сюжету (історична)
Квест
Любовна лінія сюжету
(пригодницька)
Ліричний вступ. Розповідь про полковника-попа 
Шрама та визвольну боротьбу в Україні з часів Хмельницького.
Інтрига. Початок подорожі. Визначення мети, завдань героїв.
Експозиція. Приїзд Петра з батьком на хутір до Череваня.
Експозиція. Приїзд полковника Шрама з сином на хутір Череваня.* Історія Василя Невольника. Розмова з Божим чоловіком.* 
Спільна дорога друзів (чи є Шрам і Черевань однодумцями?) до Києва, сварка  з міщанами*(які стосунки між кармазинниками й біднотою?).
Прогноз конфлікту. Натяк на потребу зібрати «Чорну раду».
Зав’язка. Знайомство Петра з Лесею та Череванихою
Зав’язка. Зустріч і розмова в Києві з Якимом Сомком.*
Ілюзія реалізації Шрамової мети.
Випробування для Петра.
Зустріч із запорожцями як стихійною ворожою (!) опозицією (визначте авторське ставлення до низового козацтва).
Розвиток дії. Поїздка до Києва. Розмова Петра з матір’ю Лесі. Зустріч Лесі з Сомком. Кирило Тур* викрадає дівчину.
Розвиток дії. Повідомлення про зраду трьох Сомкових полків. Бунт косарів на хуторі Гвинтовки. Розмова з Пугачем,* в таборі в Сомка. Зрада писаря Вуяхевича.
Суспільно-політичні інтриги. Закручується конфлікт. Визначаються позиції Сомка як гетьмана.
Ініціація Петра. Випробування героя двобоєм.
Кульмінація. Петро наздоганяє викрадача Кирила Тура (які літературні паралелі з прізвищем можна провести), б’ється з ним й отримує тяжке поранення  
Кульмінація. Чорна рада в Ніжині. Політична платформа
І. Брюховецького.* Позиція московських представників.
Суспільно-політичне розшарування нації. Прихильники Сомка в меншості.
Шанс перейти на вищий рівень «гри».
Вирішальний вибір: створення або знищення української державності. Реалізація чи втрата Шрамової мети.
Ймовірність здійснення мети Петра.

Розвиток дії. Леся з матірю доглядають пораненого хлопця. Леся й Петро закохуються. Гвинтовка сватає Череванівну за Вуяхевича. 
Розвязка. Селянський бунт під час виборів гетьмана. Бенкет Брюховецького  з московськими боярами в Ніжині. Іванець зраджує козацькі традиції. Брюховецький наймає вбивцю для Сомка. Кирило Тур намагається врятувати Сомка ціною власного життя

Фатальне вирішення долі української державності.
Майже щасливе вирішення конфлікту для Петра
Розвязка. Петро повертається у Хмарище. Кирило Тур допомагає Череваням. Знову зустріч з Божим чоловіком.
Одруження Петра й Лесі.
Постпозиція. Облога Паволочі Тетерею. Страта полковника Шрама.
Страта Брюховецьким Сомка. Покарання Іванця Дорошенком.
Трагічне завершення квесту для полковника  Шрама.


               
Множинність «філософії життя» героїв роману
Герої роману
Життєві принципи
Групування відносно конфлікту
(виходячи з світоглядної  позиції головного героя – полковника Шрама).
Полковник Шрам і Яким Сомко
Автономна феодальна республіка
Однодумці, поборники соборності й державності України
Черевань
Спокійне хуторянське життя в достатку
Політично інертний, байдужий.
Кирило Тур
Іронічне ставлення до всього існуючого, життя законами серця
 Політично інертний, має особистісні пріоритети. Суперник Петра Шраменка.
Петро й Леся
Родинне щастя, гармонія почуттів
Втілення авторського ідеалу майбутнього.
Іван Брюховецький
Першість власних інтересів, байдужість до долі України
Ворог української державності, лицемірний брехун.
Запорожець Пугач
Демократична козацька республіка
Представник втрачених козацьких демократичних традицій, один із багатьох, обманутих Іванцем.
Божий чоловік
Народна пам'ять, моральна чистота, духовне самовдосконалення
Духовний однодумець полковника- священика Шрама. Виразник Божої мудрості. 
Які погляди на Україну показано в романі?
І. Україна – централізована держава з міцною й заможною старшиною, яка уособлює сильну виконавську владу, де слово гетьмана – закон, веління старшини обов’язкове, народ не має змоги прямо й безпосередньо впливати на дії влади.
ІІ. Україна – демократична республіка, де гетьмана можна й переобирати, де старшина не матиме особливих привілеїв, а народ (чернь) зможе повсякчас коригувати дії владних структур.
Яка провідна ідея «Чорної ради»? Хто з героїв її висловлює?
Яке символічне значення дороги в романі?
Дорога – це символ шляху України в майбутнє, ідучи яким кожен герой має пам’ятати ідею моральної чистоти й очищати душу від гріха та всякої скверни, бо тільки чисті душею можуть творити великі справи.
           ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ : підготуйте таблицю порівняльної характеристики Якима Сомка та Івана Брюховецького за такими пунктами:
        
1          Патріотизм, ставлення до української державності.
2       Здатність на героїчні вчинки, на жертовність.
3        Соціальний статус.
4       Духовність, моральні якості.
5       Життєвий досвід.
6       Світоглядні пріоритети (тип особистості).

27.04.2021р - 9-А, 9-Б класи
Тетяна Андріївна запрошує учнів 9-А класу на заплановану конференцію: Zoom.
Час: 27 квітня 2021 09:15 AM Хельсинки
Підключитися до конференції Zoom
https://us05web.zoom.us/j/88247062496?pwd=dUVwUDQ4ZThrUENMVzNLOERkZXRsUT09
Ідентифікатор конференції: 882 4706 2496
Код досту: Tf15au

Тетяна Снідевич запрошує учнів  9-Б класу на заплановану конференцію: Zoom.
Час: 27 квітня 2021 10:15 AM Хельсинки
Підключитися до конференції Zoom
https://us05web.zoom.us/j/89117890398?pwd=bzFla3g4NXpGZ1NXbW1qMFlGSnl1dz09
Ідентифікатор конференції: 891 1789 0398
Код доступу: zY8VXC

ТЕМА. П.Куліш."Чорна рада". Непросте життя  та романтичні пригоди головних героїв.Загальнолюдські риси ініціативності, працьовитості, лицарства, благородства, вірності почуттю та обов'язку
Перегляньте відеоурок з теми:
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ. Підготуйте таблицю порівняльної характеристики Якима Сомка та Івана Брюховецького за такими пунктами:
        
1          Патріотизм, ставлення до української державності.
2       Здатність на героїчні вчинки, на жертовність.
3        Соціальний статус.
4       Духовність, моральні якості.
5       Життєвий досвід.
6       Світоглядні пріоритети (тип особистості).

23.04.2021р.-9А, 9-Б класи

ТЕМА.
П.Куліш."Чорна рада". Історична основа і авторська уява, романтичність стилю. Динамічний інтригуючий сюжет

Шановні учні! Перегляньте відеоурок з теми:

ТЕОРЕТИЧНИЙ БЛОК

Паспорт твору «Чорна рада»  Пантелеймона Куліша

Рід

епос

Жанр

перший україномовний історичний роман-хроніка

Літературний напрям

романтизм

Тема

Зображення історичних подій у Ніжині 1663 року (боротьба за гетьмування; доба Руїни).

Ідея

Заклик до єднання, утвердження думки, що панівним класом повинна бути свідома українська інтелігенція.

Особливості композиції

Складається з 18 частин, 2 сюжетних лінії: політичної і любовної.

Композиційний прийом – наскрізний образ дороги (тому жанрова своєрідність твору – роман-подорож), якою їдуть полковник Іван Шрам і його син Петро з Правобережної на Лівобережну Україну.

Підзаголовок

Хроніка 1663 року (1845 – 1846, 1857 друк)

Герої

Яким Сомко, Іван Брюховецький (Іванцьо), полковник Іван Шрам (справжнє прізвище Чепурний), Петро Шрам, Кирило Тур, Богдан Чорногор, Золотаренко, Михайло Черевань, Меланія, Леся, Матвій Гвинтовка, Божий чоловік, батько Пугач, Василь невольник, князь Гагін, Вуяхевич.

Додаткові відомості

П. Куліш обирає ганебний момент в історії України, бо прагне напоумити нащадків, що розрізненість і міжусобиці гублять державність України.

Центральний образ у романі – образ народу (запорізькі козаки (січовики), городові козаки («кармазанники»), старшини, шляхта, міщани та селяни).

Козацьку раду назвали «чорною», бо в ній брала участь міська та сільська біднота, тобто «чернь», як їх зневажливо іменувала запаніла козацька старшина.

Під час роботи над романом П. Куліш використав матеріали козацького «Літопису Самовидця» і частково «Літопису Григорія Грабянки».

Історичною основою твору є складні часи ІІ половини XVІІ ст. після смерті Б. Хмельницького – період Руїни як символ деградації козацької епохи.

Топографічні назви, використані у творі: хутір Хмарище, Київ, урочище Романовського Кут, Ніжин, Паволоч (місто, де Іван Шрам боровся проти ставленика Польщі Павла Тетері і де його стратили).

Захисником традицій Січі у романі виступає батько Пугач – «січовий дід».

Роман має спільні ознаки з поемою «Гайдамаки» Т. Шевченка:

1)                в обидвох творах є дві сюжетні лінії, з яких – історична, а друга – любовна;

2)                порушена темаосмислення історичного минулого України.

Написати роман доби козацтва Куліша спонукала повість «Тарас Тульба» Миколи Гоголя. Митець не вважав історичним твір Гоголя, адже в ньому змальовані не реальні історичні особи та події, а вигадані. Ідеал натурального життя людини в гармонії з природою й совістю втілено в образі хутора Хмарище.

Прототипом полковника Івана Шрама був паволоцький полковник Попович.

«Цю книгу (« Чорну раду») скоро напамять буду читати. Вона мені так чарівно живо нагадала мою прекрасну бідну Україну…Пречудова і вельми благородна праця! Брильянт в сучасній історичній літературі»

(Т. Шевченко)

Перегляньте відео «П. Куліш. Онлайн-курс з підготовки до ЗНО Лайфхаки з української літератури». 

Уважно розляньте схему:
Домашнє завдання:.
1.Вміти характеризувати основні сюжетні лінії роману П. Куліша «Чорна рада»., виконати тести за романом "Чорна рада" за посиланням:https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeCvCWg1fR5RZYaOpYctS_ojkOx6AH7Zcn2J0SBzfo6mg-GSA/viewform?usp=sf_link


19.04.2021р-9-А,9-Б класи
Тетяна Андріївна запрошує учнів 9-А класу на заплановану конференцію: Zoom.
Час: 20 квітня 2021 09:15 AM Хельсинки
Підключитися до конференції Zoom
https://us05web.zoom.us/j/89082384649?pwd=M1E4amJUV3J6ZTkycGJURjEzNUt1UT09
Ідентифікатор конференції: 890 8238 4649
Код доступу: vcX4Ge

Тетяна Андріївна запрошує учнів 9-Б класу на заплановану конференцію: Zoom.
Час: 20 квітня 2021 10:15 AM Хельсинки
Підключится до конференції Zoom
https://us05web.zoom.us/j/88335881237?pwd=dHl1VTZhakJYKzFMbjdlekJQOVIzUT09
Ідентифікатор конференції: 883 3588 1237
Код доступу: 4NL1AL
ТЕМА. Виразне читання напам'ять творів Т.Шевченка


16.04.12021р.-9-А,9-Б класи
 ПАНТЕЛЕЙМОН КУЛІШ. «ЧОРНА РАДА» - ПЕРШИЙ УКРАЇНСЬКИЙ ІСТОРИЧНИЙ РОМАН. ВЕРСІЇ ТЛУМАЧЕННЯ ЙОГО НАЗВИ. ІСТОРИЧНА ОСНОВА СЮЖЕТУ. ПОКАЗ ПРОТИСТОЯННЯ СИЛ ДЕРЖАВОТВОРЕННЯ Й РУЙНІВНИЦТВ
   Дорогі дев'ятикласники! Пропоную вам переглянути відеоурок з теми:

Вступне слово вчителя
       Куліш – складна, багатогранна постать в нашій літературі. Пригадайте обдарування митця. (Поет, прозаїк, драматург, перекладач, літературний критик, лінгвіст, культуролог, фольклорист, філософ, педагог…). Щоб краще зрозуміти цю велику людину, від якої нас відокремлює стільки часу, різноманітних подій і змін, вчитаймося, як сам Куліш визначав себе, своє життєве завдання, ідеали.

Перегляньте за посиланням стислу біографію П. Куліша

та ознайомтесь із життєписом митця за підручником (сторінки 250 -254)

Незважаючи на те що Пантелеймон Куліш не вважає себе істориком, саме його перу належить перший в національній літературі історичний роман «Чорна рада».
Пригадайте, який підзаголовок має цей твір («Хроніка 1663 року»).
Хроніка – складний за побудовою і великий за обсягом епічний твір, у якому розкривається історія широко охоплених суспільних та родинних подій за певний проміжок часу.
Т. Шевченко. «Спасибі тобі, Богу милий, друже мій великий, за твої дуже добрі подарунки і, особливе спасибі тобі за «Чорну раду». Я вже й двічі прочитав, прочитаю і третій раз, і все-таки не скажу більш нічого, як спасибі. Добре, дуже добре ти зробив, що надрукував «Чорну раду» по-нашому. Я її прочитав і в «Руській бесіді», і там вона добра, але по-нашому лучче».
«Цю книгу скоро напамять буду читати. Вона мені так чарівно, живо нагадала мою прекрасну бідну Україну, що я немов з живими бесідую з її сліпими лірниками й кобзарями. Пречудова й вельми благородна праця. Брильянт в сучасній історичній літературі».
І. Франко. «Найкращим твором історичної прози в українській літературі є «Чорна рада».

Історична довідка.
Історичною основою твору послужили справжні події, які відбулися в Ніжині 1663 року і  завершилися перемогою кошового Запорозької Січі Івана Брюховецького над гетьманом Якимом Сомком. Це були складні часи  ІІ половини ХVІІ століття після смерті Богдана Хмельницького – період Руїни, коли на Лівобережній Україні розгорнулася запекла боротьба за гетьманську булаву.
  Козацька старшина висунула гетьманом полковника Я.Сомка, який був обраний наказним гетьманом на старшинській раді в Козельці. Проте Москва не затвердила його обрання. Прості козаки та селянство підтримували кандидатуру І. Брюховецького, який обіцяв народові деяке полегшення. 27 – 28 червня 1663 року в Ніжині відбулася чорна рада (бо вирішальними виборцями на ній стали саме прості люди - чернь). На ній гетьманом і було обрано Брюховецького, який пізніше, звичайно, не дотримався своїх обіцянок.

VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ  
Прочитати за підручником роман П.Куліша «Чорна рада» або переглянути екранізацію твору за посиланням https://www.youtube.com/watch?v=7G5IWmNboFM

13.04.2021р.-9-А, 9-Б класи
Тетяна Снідевич запрошує учнів 9-А класу на заплановану конференцію: Zoom.
Час: 13 квітня 2021 09:15 AM Хельсинки
Підключитисядо конференціїZoom
https://us05web.zoom.us/j/88383676257?pwd=UTVpcjBTOW1kclQ2WkdiSjZEVVcwZz09
Ідентифікатор конференції: 883 8367 6257
Код доступу: fJV3R7

Тетяна Снідевич запрошує учнів 9-Б класу на заплановану конференцію: Zoom.
Час: 13 квітня2021 10:15 AM Хельсинки
Підключитися до конференції Zoom
https://us05web.zoom.us/j/81508055683?pwd=VmlpY0JNSzBYMDZXV0VrVXd5ZHhpZz09
Ідентифікатор конференції: 815 0805 5683
Код доступу: xi4z26
Тема. Контрольна робота за творчістю Тараса Шевченка
Код доступу 6988007
 посилання join посилання join.naurok.u.naurok.u
Домашнє завдання: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeNgOGoFG65oK3LCFeWRuGCXzx9MiwqrWbrALw6_46PxBp_3Q/viewform?usp=sf_linkдля 9-А класу; код доступу7696286 посилання join.naurok.u -для 9-Б класу.
09.04.2021р-9-А, 9-Б класи
ТЕМА. Урок позакласного читання. Т. Шевченко. "Назар Стодоля"

Шановні учні! Перегляньте  фільм "Назар Стодоля" та відеоурок з теми:



У своїй творчості Т. Шевченко неодноразово звертався до історичного минулого свого народу, шукав там відповідь на гострі проблеми сучасності. Особливо митець захоплювався добою козаччини, яка приваблювала його своєю героїкою, волелюбними настроями. Тому і показував її часто у своїх творах як взірець життя, гідною людини, утверджуючи необхідність боротьби проти самодержавно-кріпосницької системи, яка принижувала національну гідність, калічила особистість. Серед кращих творів на цю тему є драма Тараса Григоровича «Назар Стодоля».

 Теорія літератури. Що вам відомо про драму як літературний жанр?

 Драма (гр. drama — дія) — 1) Рід художньої літератури, у творах якого життя подається через розмови та вчинки дійових осіб. Має такі основ-ні види: драма (у вузькому значенні), комедія, трагедія — призначені для вистав у театрах. 2) Художній твір (п'єса), в якому показано важкий у розв'язанні життєвий конфлікт між певними групами людей чи окремими особами із суспільством; розв'язка такого конфлікту часто не має трагічного характеру.

Особливості драматичних творів:

  • Ÿнаявність ремарок;

  • Ÿспосіб викладу за допомогою діалогу;

  • Ÿпризначений для показу на сцені;

  • Ÿвідтворення подій на сцені як процесу, що відбувається в цей момент у дійсності;

  • Ÿзображення героя через його вчинки і висловлення;

  • Ÿпрозова або віршована форма.

 Опрацювання твору Т. Шевченка «Назар Стодоля»

 Як виник задум написати програмовий твір Кобзаря?

Глибоке вивчення минулого, шукання нових драматичних засобів його відтворення дали змогу Т. Шевченкові створити драму «Назар Стодоля» (1842–1843), яка стала явищем у європейській драматургії.

Тема: зображення суспільного життя різних прошарків населення на Україні в XVII ст.: поет уводить читача у складний світ кичатих, які прагнуть багатства, чинів, слави навіть ціною щастя рідних дітей, протиставляючи їм світ простих українців і козаків.

 Ідея: висміювання козацької старшини, уславлення благородства низових козаків, їх волелюбність і відвагу.

 Основна думка:

а) викриваючи й засуджуючи антигуманний, потворний характер шлюбу з розрахунку, Т. Шевченко доводить, що сім'ю слід будувати на взаємній любові, довірі, духовній близькості людей;

б) у моральних основах народного життя Кобзар бачить силу, здатну піднести особистість до героїзму.

Жанр: історична соціально-побутова драма.

 Особливості твору: багатогранність у змалюванні характерів героїв; відтворення народних звичаїв та обрядів; поєднання народних звичаїв та обрядів; поєднання ліричного і гумористичного.

 Конфлікт твору — соціальний, який розгортається в побутовому плані на правдиво відтвореному тлі історичного минулого України після Визвольної війни під проводом Б. Хмельницького. Ця доба в історії країни характеризується загостренням суперечок між козацькою верхівкою, у руках якої була зосереджена вся повнота політичної, економічної і військової влади, і рядовим козацтвом, народними масами.

 Сюжет, композиція.

Хома Кичатий — сотник, який вирішив збагатитися за рахунок того, що він силоміць видасть свою дочку заміж за старого полковника Молочая. Жених присилає сватів, але цьому перешкоджає Назар, якого любить Галя.

Сотник категорично забороняє дочці зустрічатися із Стодолею. Назар у розпачі. Гнат, побратим засудженого козака, вирішує допомогти горю. Друзі умовляють Стеху, ключницю Кичатого, за винагороду допомогти викрасти Галю з батьківського будинку. Кохані знову разом, вони чекають коней, щоб виїхати на постійне помешкання у Січ. Незабаром з'являється Кичатий, якому Стеха (що виявила вигідну для себе дворушність) розповіла про викрадення Галі. Виникає сутичка між сотником з одного боку і Назаром, Гнатом з іншого. Ситуація склалася на користь молодих. Хома благословляє їх на одруження.

Експозиція: рішення Хоми видати дочку заміж за полковника; очікування сватів.

Зав'язка: одночасне з'явлення у хаті Кичатого сватів і Назара; конфлікт між сотником і простим козаком.

Розвиток дії: опис народних вечорниць напередодні Різдва; рішення Гната допомогти побратиму в його горі — за допомогою Стехи викрасти кохану в батька.

Кульмінація: сутичка Хоми з побратимами.

Розв'язка: згода Кичатого на шлюб Назара і Галі.

Рубрика «Пізнай літературного героя за наведеною цитатою». Літератур-ний диктант.

  • Ÿ«Ти знаєш в яку ціну поставив цар Соломон золотий плуг? Він каже, що при нужді шматок хліба дорожче золота. А я скажу: чарка горілки козаку миліша усіх жінок на світі». (Гнат)

  • Ÿ«І рибалки, і вольнії козаки. Ми люди німецькії ідемо з землі турецької. Раз дома у нашій землі випала пороша. Я й кажу товаришу: «Що нам дивиться на погоду? Ходім лишень шукати звіриного сліду». (Сват)

  • Ÿ«Думай собі, голубко, та гадай, що… а воно зовсім не так буде. Закинь, удочку, сама рибка піде. Шутки-тесть полковника!..А що далі — се наше діло. Аби б через поріг, то ми й за поріг глянем». (Кичатий)

  • Ÿ«Той самий, за кого ти вчора обіщав видать дочку свою, той самий, якого ти знав ще з тієї пори, як він тебе вирвав із-під ножа гайдамаки! Згадай іще, що я той самий, хто й самому гетьману не дасть себе на посміх!». (Назар)

  • Ÿ«Побачимо», побачимо, як попадеться нашому теляті вовка піймати. Не сказавши ні слова дочці, за кого і як хоче віддати, думає, що наша сестра — коза; поженеш, куди схочеш. Е, ні! Стривай лишень, голубчику». (Стеха)

  • Ÿ«Як налетять, було, з своєї Січі, так що твої орли-соколи! Було, як схопить тебе котрий, так до землі не допустить, так і носить… Ой-ой-ой! Куди то все дівалось?..» (Хазяйка Катерина)

  • Ÿ«Слухать — що їсти, в горшку не бовтати, усів не марати, слов не пропускать, другим не мішать». (Кобзар)

  • Ÿ«Не треба мені вашого добра; я і без нього була б щаслива. Я вас так вірно люблю, так вбиваюсь за вами, а ви…». (Стеха)

  • Ÿ«О, я лукавий, лукави! О,я грішний, проклятий!.. доле моя! серце моє! Проси його, нехай уб'є, нехай я світа не паскуджу!». (Кичатий)

  • Ÿ«Цур йому, який нехороший! Як приїде до нас, то я зараз із хати втікаю. Мені навдивовижу, як ще його козаки слухають. Тільки у його, паскудного, і мови, що про наливку та про вареники». (Галя)

  • Ÿ«А так, шляхом. У Чигирині нема заробітку, а ми прочули, що у пана Кичатого весілля буде, так і прийшли сюди». (Жид)

  • Ÿ«Її діло таке: що звелять, те й роби. Воно ще молоде, дурне; а твоє діло навчить її, врозумить, що любов і все таке прочеє… дурниця, нікчемне». (Кирчатий

 Домашнє завдання: підготуватися до контрольної роботи

06.04.2021-9-А, 9-Б класи
Тетяна Снідевич запрошує учнів 9-А класу на заплановану конференцію: Zoom.
Час: 6 квітня 2021 09:15 AM Хельсинки
Підключитися до конференції Zoom
https://us05web.zoom.us/j/84313963764?pwd=ZThYZ1ZlY1RzWVdxVTAvVllBdHRKdz09
Ідентифікатор конференції: 843 1396 3764
Код доступу: 5U75L5

Тетяна Снідевич запрошує учнів 9-Б класу на заплановану конференцію: Zoom.
Час: 6 квітня 2021 10:15 AM Хельсинки
Підключитися до конференції Zoom
https://us05web.zoom.us/j/89644739829?pwd=QWxETnRwMkpIOVZiYThveUNPUGYzdz09
Ідентифікатор конференції: 896 4473 9829
Код доступу: by6xdT

ТЕМА. Біблія в житті Шевченка.Світле пророцтво поета.("Ісаія.Глава 35")
Перегляньте відеоурок з теми:

«І ЛЮДИ ТЕМНІЇ, НЕЗРЯЧІ ДИВА ГОСПОДНІЇ ПОБАЧАТЬ…».

Т.ШЕВЧЕНКО І БІБЛІЯ.

«ІСАЯ. ГЛАВА 35 (ПОДРАЖАНІЄ)».
Біблія – особлива книга. Світова культура не має більше прикладу такого тривалого життя твору мистецтва. Ця книга була написана більше двох тисяч років тому, але, не зважаючи на час, вона не припала пилом історії. Кожне наступне покоління зверталося до неї, шукаючи в ній відповіді на вічні питання. Актуальність Біблії підтверджує велика кількість мистецьких творів за біблійними мотивами, що належать до різних епох.
Своє знайомство із біблійними текстами Т. Шевченко розпочав ще у так званій дяківській школі, де він навчався грамоті. «Псалтир» заміняв і буквар, і читанку. Сучасники залишили багато спогадів про захоплення Шевченка «Біблією», яку він постійно перечитував. Багато його творів, переважно суспільно-політичного спрямування, мають епіграфи, взяті з Біблії: «Сон» («У всякого своя доля…»), «Єретик», «Кавказ», «Великий льох», «І мертвим, і живим…»та інші. Поема «Марія» написана за мотивами Нового Завіту. «Давидові псалми»(1847) були першим переспівом біблійних текстів. Це було своєрідне маскування власних думок і почуттів. Поет кілька разів звертався до жанру переспіву з Біблії або «Подражанія», як його називав Шевченко
           Збереглося мало відомостей про історію створення «Подражанія». Відомо, що чорновий варіант вірша був записаний на звороті офорту, над яким працював митець. Саме  весною 1859 року (поезія датується 25 березня) Шевченко багато працював як художник, удосконалював гравірувальну техніку, велику увагу приділяючи офорту. Поява поетичного задуму змусила відірватись від гравірування і взятися за перо.
Словникова робота

Ісаїя – один із біблійних пророків. Головна мета пророків полягала в тому, щоб утвердити у свідомості народу віру в пришестя Месії і Його царства. Ісаїя жив у Єрусалимі. Пророцьку службу розпочав у двадцятирічному віці, і тривала вона не менше 40 років, до 701 р. до н.е. У ній Ісаїя викривав іудейських царів і політиків, священиків і пророків, як і весь народ, за їхнє відступництво від законів Господніх ( це глави 1-39) та втішав народ Ізраїлю картинами майбутнього збавлення (гл. 40-66).
Крин – рослина,
Іорданові святії луги – луги над річкою Йордан у Палестині,
Карміл і Ліван – назви гір у Палестині і Лівані,
Омофор – частина архієрейського одягу,
Дива Господні – чудеса Бога на Страшному суді,
Вбогодухі – ті, що занепали духом,
За злая – за зло,
Помайнуть – побіжать,
Отверзуться – відкриються
Дебрь – нетрі, хащі
Верстовії шляхи – ґрунтові дороги, позначені верстовими стовпами; верста – міра довжини,
Владики – царі, магнати.

Виразне читання поезії Т.Шевченка  «Ісая. Глава 35(Подражаніє)»
Слухаючи твір, зверніть увагу на:
-  емоційний фон поезії;
- її тему та ідею;
- як змінюється ритмомелодика поезії із розвитком сюжету;
- колористику поезії, картину зеленого раю;
- опорні образи: фізичне одужання людей, обводнення пустелі, образ святої дороги;
- крилаті вислови поезії.
Коментар до твору
   Починається поезія метафоричною картиною-зверненням поета до землі, яка поки що неполитаяне повитая квітучими рослинами. Але бажання Шевченка бачити землю оновленою  таке сильне і його віра в її майбутнє омолодження така непохитна, що він уже наперед радісно вітає землю – ниву з тим, що вона розпуститься і процвіте. Тому він двічі з окличною інтонацією повторює – “Радуйся!”. Цікаво, що дієслова “розпуститись” і “процвісти”, які щойно стояли в наказовій формі, у наступному рядку вживаються в доконаному виді майбутнього часу.
Наступна картина є зображенням Божого суду, на якому справедливість переможе, адже довготерпеливих буде визволено, а гнобителів покарано.
Третя картина змальовує життя людей після того, як святая на землю правда прилетить.
Які ж стануться зміни з людьми? Темні, затуркані стануть вільними, свідомими; фізичні і моральні каліки стануть дужими; люди перестануть боятися говорити те, що думають. Невпізнанно зміниться обличчя землі, все оживе: і “дебрь-пустиня”, і веселі ріки, і степи, й озера. “Ввольнії, широкії, святії шляхи це шляхи у вільний щасливий світ, де колишні раби стануть радими і веселими, а владики не найдуть шляхів тих, отже, буде збудовано справедливе суспільство.
Поезія Ісаїя. Глава 35 збудила струни душі українського композитора М.В.Лисенка, тому по-особливому урочисто звучить його кантата Радуйся, ниво неполитая!
  ЦИКЛ “ДАВИДОВІ ПСАЛМИ ”
 Мудре Христове вчення, поняття, пов’язані з Богом, проймають більшість творів поета. 
Епіграфи багатьох поем Шевченка взяті з Біблії. Наш великий поет, захоплений Біблією, у листі до Варвари Рєпніної пише: Єдина моя втіха тепер – це Євангеліє. Новий заповіт я читаю з благоговійним тремтінням. Я читаю його щодня, щогодини.
З Біблії взяті Шевченком молитви, сюжети, образи для вираження власних ідей, думок, почуттів. Зокрема цикл “Псалми Давидові” – це перша Шевченкова спроба переспіву біблійних текстів з метою ствердження народної правди і викриття соціального зла.
Щоб зрозуміти глибинний зміст цього циклу, треба розглянути такі поняття, як “псалом”, “Псалтир”, та пригадати, хто ж такий Давид.
Словникова робота
Псалом – це жанр духовного піснеспіву, найчастіше яскраво вираженого ліричного характеру, у якому автор висловлює субєктивні переживання і почуття. Найхарактернішими ознаками псалмів є щирість, простота, відкритість життєвого викладу, художність форми викладу думок, спільність змістовного спрямування (во хвалу Господню).
Кожен псалом – це цілісний, закінчений ліричний твір, написаний під впливом тієї чи іншої події чи обставини, який розкриває думки і почування, викликані і пережиті творцем.
Давид — другий цар давнього Ізраїлю, його образ є образом ідеального володаря, з роду якого (по чоловічій лінії), згідно з біблійним пророцтвам, вийде Месія
 Найбільшим зібранням псалмів є книга Псалтир, яка  входить до Старого Заповіту. Псалтир складається з 151 псалма. Тематично і жанрово псалми досить розмаїті. Переважають псалми з похвалою Бога, псалми-моління. Але поряд присутні псалми з тематикою каяття, прокляття, скарги. Є псалми – філософські роздуми, окремі з псалмів нагадують ліричні (любовні) пісні. Віряни могли знайти у Псалтирі тексти пісень, які найповніше відповідали станові її душі. Псалтир називають книгою Давидових псалмів, хоча йому належить лише більше половини вміщених у книзі пісень.
Слово вчителя
До переспівів біблійних псалмів Шевченко звернувся в кульмінаційний момент творчості, у час апогею не просто всього творчого життєвого шляху, а в час апогею трьох літ – у грудні 1845 року. Цикл Давидові псалми є переспівом десяти псалмів із Псалтиря – 1, 12, 43, 52, 53, 81, 93, 132, 136, 149. Частина з них є  ближчими до перекладу, обробка 43-го псалма становить скорочений переклад. А от обробки 1, 53, 81 й 132 псалмів є переспівами. Давайте спробуємо порівняти псалом 1-ий і переспів його, виконаний Тарасом Шевченком.




ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ: Знати зміст переспіваних Шевченком біблійних  Давидових псалмів та вірша “Ісаїя. Глава 35.”  Прочитати «Назар Стодоля»
Виконати тест за посиланням:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSd8M3Q_rrMhirv5GhryM6H5zcyCB1_qLf-_NA6zAfMjSvRKcg/viewform?usp=sf_link
30.03.2021-9-А,9-Б
Тетяна Снідевів 9-А класу на заплановану конференцію: Zoom.
Час: 30.03. 2021 09:15 AM Хельсинки
Підключитися до конференції Zoom
https://us05web.zoom.us/j/89131679071?pwd=TmhYM3Q0YkpGa1pNT210RmtoMEZTdz09
Ідентифікатор конференції: 891 3167 9071
Код доступу: HjM00g

Тетяна Снідевич 
запрошує учнів 9-Б класу на заплановану конференцію: Zoom.
Час: 30.03.2021 10:15 AM Хельсинки
Підключитися до конференції Zoom
https://us05web.zoom.us/j/88935898354?pwd=dVVnT1ZIUGp0ZmRYS2gxTkRYL0pWQT09
Ідентификатор конференції: 889 3589 8354
Код доступу: CLp6MT

ТЕМА. Лірика Т. Шевченка періоду арешту й заслання і після повернення з нього. Риси автобіографізму в образі ліричного героя ("Доля"). Ностальгія за ідилією родинного життя( "Росли укупочці, зросли...")
Уважно прочитайте матеріал про Тараса Шевченка та перегляньте вказане відео
«КАРАЮСЬ, МУЧУСЬ … АЛЕ НЕ КАЮСЬ!»
ЛІРИКА ТАРАСА ШЕВЧЕНКА ПЕРІОДУ АРЕШТУ Й ЗАСЛАННЯ 
2 січня 1847 року, напередодні арешту, Тарас Шевченко тримав весільний вінець над прекрасною молодою парою: вінчалися Пантелеймон Куліш і Олександра Білозерська.
Молода  на згадку того вечора подарувала поетові свою вінчальну квітку.
Олександра Білозерська пожертвувала родинні коштовності й весільні гроші на поїздку Тараса Шевченка в Україну. Були сподівання на викладацьку роботу в Київському університеті, готувався до випуску новий «Кобзар»…  Але поета чекали трагічні для нього і для України зміни: 5 квітня 1847 року, під час переправи на київський берег Дніпра, його заарештували.
В одиночній камері центральної управи політичної поліції гіркі роздуми поета вилилися в прекрасну лірику, яка свідчить, що не злоба й ненависть, а любов жила в його серці у скрутний час випробувань. Поезій небагато – 13 проникливих, глибоких за змістом творів.  Вони об’єднані в ліричний  цикл «В казематі».
1.      Словникова робота.
Ліричний цикл – низка поезій, пов’язаних між собою єдиною думкою, спільними почуттями.
Прочитайте поезії із циклу «В казематі». («Не кидай матері!..», «Чого ти ходиш на могилу?», «Ой, три шляхи широкії…», «За байраком байрак…»,«Садок вишневий коло хати»)
Шедевр світової лірики – «Садок вишневий коло хати» - засвідчує, що геніальність – у гармонійній простоті. У цьому творі живописні елементи поєднані з елементами музики, а в змальованій картині закладені ментальні коди українців: садок, мати, сім'я, соловейко. Вірш поклали на музику П. Чайковський, М. Лисенко, Я. Степовий, Г. Хоткевич, Я. Ярославенко. А ще цей твір полюбився народу і став популярною народною піснею.

 

переглянути відеоматеріал Географія заслання Тараса Шевченка


30 травня 1847р. Тарасові Григоровичу оголосили вирок:
Художника Шевченка за складання бунтарських і значною мірою непристойних віршів, як людину міцної будови тіла вислати рядовим в Оренбурзький окремий округ з правом вислуги, зобов’язати владу пильно стежити, щоб він ніяк не міг писати бунтарських і пасквільних творів.
На присуді цар Микола власною рукою олівцем дописав: «Під найпильніший нагляд, заборонивши й малювати».
Оте «з правом вислуги» звучало як ще одне знущання, бо ні за яких обставин начальство не дозволило б полегшити долю поета. Шевченко зіронізував, що визнає справедливість такої кари.
І потекли страшні роки заслання. Кожний день, проведений Шевченком у казармі, був для нього випробуванням. Але й тут поет зумів прихилити до себе людей. Серед його друзів тих літ були прості солдати, політичні засланці, офіцери й високі начальники царської армії, вчені, чиновники, люди різних національностей. Усі вони прагнули якось полегшити долю поета, та їм мало що вдавалося зробити. Підраховано, що в неволі поет пробув 10 років, три місяці і двадцять шість днів. Це четвертина всього віку і, на жаль, четвертина найкраща.
Останнім творчим періодом у житті Шевченка був період після заслання.  Втомлений неволею, розбитий фізично, Кобзар ще хотів жити, творити, але доля вже відлічувала останні роки його короткого життя. Мотиви лірики останніх років поета – гнітюча самотність, нездійснена мрія одружитися й перебратися в Україну, медитативні вірші.
Поезія Шевченка не вихолола,  а засвітилася новим вогнем. Переконують в силі Шевченкового таланту поеми «Неофіти», «Юродивий»,  «Марія». Його поезія сповнена якимсь дивним філософським просвітленням, вселюбов'ю і глибиною почуттів.
Аналіз поезій «Доля».
Словникова робота
Медитативні вірші – вірші, у яких поет болісно роздумує над проблемами життя і смерті, побаченим, прожитим, над змістом існування себе самого й інших людей.
Вірші «Доля», «Муза», «Слава» належать саме до таких. Ці поезії були записані Шевченком у «Щоденник» 9 лютого 1858 року і становлять триптих.
Словникова робота. Триптих – три твори,  пов’язані одним задумом.
Прочитайте поезію «Доля».
-          Якою ви побачили долю у творі? Чи є  автобіографічні мотиви?
                                            Доля у вірші
    друг, брат, сестра  –  школа, п’яний дяк  –  навчання  –  не лукавили, просто йшли – нема неправди  –  друг убогий  –  слава.
-          Які слова з цього вірша стали крилатими? ( Учися, серденько, колись з
нас будуть люде).
Про популярність «Долі» свідчить те, що  ще за життя Шевченка було три публікації вірша 1860 року в російських перекладах.

Як же жив Шевченко в Петербурзі після  повернення з солдатчини? Багато працював, поспішав жити, хоч здоров'я все частіше підводило.
Один з очевидців записав у своєму щоденнику, що аудиторія прийняла Шевченка так, ніби він геній, що зійшов до зали Пасажу просто з небес…
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
 Вивчити вірш «Доля» напам'ять.

Завдання для тих, хто був відсутній
29.01.2021-9-А, 9-Б класи
Перегляньте відеоурок:
 

Усне словесне малювання.

     1. Опишіть, яким ви вперше побачили Т.Бульбу?

     2. Як відомо, Гоголь не дає окремого портрета головного героя. Користуючись  

        текстом повісті, спробуйте створити цей портрет  ( 1, 8, 9, 10).

     3. Зачитайте цитати до образу Т. Бульби.

 . Складання сенкана до образу Тараса Бульби:   

        Козак

        мужній, хоробрий

        захищає, відстоює, воює

        не прощає зради сина

        патріот


- Як ви думаєте, чому Тарас тішився думкою про те, що привезе на Січ своїх

    синів?

- Про що свідчить той факт, що Тараса раді були бачити на Січі?

- Які негативні риси є у характері героя? (грубий у поводженні з дружиною,

    упертий, жорстокий).

-  Чи однаково Тарас сприймав синів?

Гронування до образу Тараса Бульби

                                              Батько Остапа і Андрія

                                              Мав дружину

                                              отаман 

                                              старий полковник  

                                              Сміливий

                                              Мужній

                                              Завзятий

                                              рішучий

                                              Вірний своїй вітчизні

                                              Брав участь у битвах

                                              Усе найдорожче він віддає Січі

                                              Жорстоко розправлявся з ворогами                                                                                                                              

                                              не прощає зради, грабіжництва

 

 Дослідницька робота.

     1. Розкажіть про зустріч під час бою Тараса та Андрія.

     2. Знайдіть у тексті опис зустрічі  Тараса з Андрієм . Зачитайте його.

     3. Як Тарас сприйняв те, що ляхи взяли в полон Остапа?

     4. Як Тарас підтримав сина в останню хвилину його життя?

     5. Як загинув Тарас Бульба? Про що думав Тарас в останні хвилини свого  

         життя?

 Складання паспорта до твору.  

Автор

М.В.Гоголь

Назва твору

«Тарас Бульба»

Жанр

Історична повість

Головні герої

Т.Бульба, Остап, Андрій, мати, полячка, козаки.

Тема

Зображення історичних подій 16 – 17 століття в Україні, побуту, звичаїв Запорозької Січі.

Ідея

Уславлення військового товариства, звеличення подвигу, патріотизму, відданості ідеї захисту рідної землі.

Проблеми твору

1. Захист рідної землі.

2. Моральний вибір.

3. Єдність, згуртованість народу – запорука перемоги.

4. Кохання, вірність, самопожертва.

5. Батьки і діти.

6. Кохання.

Ключові слова

Запорозька Січ.


Домашнє завдання. 
Дібрати цитатний матеріал до образів Остапа та Андрія, 

                                  скласти тестові завдання, *написати листа Т.Бульбі.

                                 

 

 

 

 

22.01.2021
ТЕМА. Микола Гоголь.Творчість Миколи Гоголя, уродженця України, місце його творчості на поробіжжі культур двох народів
       
    Сьогодні ми розпочинаємо знайомство з особистістю Миколи Васильовича Гоголя, з його літературною спадщиною.
 Росіяни вважають його класиком російської літератури, українці – засуджують через те, що писав російською мовою. Та попри це є речі, яких не перекреслити: те, як Гоголь зумів зобразити світ очима українця, такий, який він бачив навколо, з усіма національними особливостями та історичними аспектами, фольклором і українським духом.

Яр Славутич, поет, перекладач та професор Альбертського університету говорив про Гоголя так:

«У письменника формується нова місія — посланництво від імені поверженої в рабство Батьківщини… Він виконав свою місію засобами російської мови блискуче… Українець зробив величезний внесок у сусідню літературу, а подяки жодної». Тож давайте сьогодні по-іншому поглянемо на постать Миколи Гоголя – видатного українця, який залишив свій слід в історії літератури назавжди! 

 Перегляньте відео про життя М. Гоголя

Чому М. Гоголя  вважають українським письменником? Подивіться відео і спробуйте отримати відповідь на це запитання :



Цікаві факти про письменника сае тут:


М. Гоголь — геніальний, всесвітньо відомий письменник-мислитель. Він суттєво збагатив не лише вітчизняну, а й російську культуру, переніс у неї сковородинівську філософію — екзистенційну традицію, підготував духовний ґрунт для появи титанічної постаті Ф. Достоєвського. Завдяки М. Гоголю Україна стала відома й популярна практично на всій планеті. І в долі, й у творчості письменник яскраво виявив характерне для романтизму бачення світу як клубка трагічних суперечностей. Помічаючи насамперед дисгармонійність у собі і в душах інших людей, у суспільстві, Гоголь понад усе прагнув цілковитої гармонії (сонця, світла) для себе, свого народу, людства.

1809, 1 квітня – в містечку Великі Сорочинці Миргородського повіту Полтавської губернії в родині поміщиків Василя Опанасовича та Марії Іванівни Гоголів-Яновських народився син Микола.

 Дитячі роки письменника пройшли у Василівці – родовому маєтку Гоголів. Зараз село, де жили Гоголі, називається Гоголеве, дім митця стоїть на тому самому місц, відбудований за малюнками й кресленнями самого письменника. У ньому сьогодні знаходиться музей – заповідник М.В.Гоголя.

Гоголь походив зі старовинного дворянського роду. Його предки відзначалися надзвичайною обдарованістю. Дід, Опанас Дем’янович, закінчив Київську духовну академію, знав шість мов. Бабуся, Тетяна Семенівна, мала здібності до малювання. До речі, сам Гоголь гарно малював, а ще любив вишивати, розробляв візерунки для вбрання своїх сестер, для вітражів у батьківському домі.

З 1818 по 1819 р. навчається в Полтавському повітовому училищі.

Дуже любив Микола Васильович український фольклор, збирав легенди й оповідання про минувшину. Згодом, уже в Петербурзі, він буде просити матір і сестер прислати йому все, що пов’язано з Україною.

Із Василівки шлях привів Гоголя до Полтави, де він навчався в повітряному училищі разом із братом Іваном.

Із Полтави дорога привела майбутнього письменника до Ніжина, де Гоголь навчався в гімназії з 1821 по 1828 рік. Гоголь потерпав через голод, відсутність теплого одягу, часто хворів і плакав з туги за батьками, але ці роки були визначальними у його житті. Саме в Ніжині сформувався талант Гоголя – там він розпочав писати.

1830 року вийшли у світ «Вечори на хуторі біля Диканьки» й одразу принесли славу Гоголю. Він увійшов у коло відомих літераторів, познайомився з О.Пушкіним, В.Жуковським, О.Дельвігом.

Пізніше Гоголь написав ще багато творів: п’єсу «Ревізор», «Петербурзькі повісті», перший том «Мертвих душ». (слайди 13, 14, 15)

 Повість «Тарас Бульба» посідає особливе місце у творчій спадщині письменника. У ній письменник висловив не лише ставлення до минулого, а й своє розуміння батьківщини, волі, людської гідності, смислу буття.

В останні роки життя М. Гоголь шукає власного притулку в релігії, відвідує і повертається в Росію 1848 року. З 1851 року мешкає у Москві, де і помирає 21 лютого 1852 року, знищивши всі свої папери.

На початку ХХ століття професор І. Мандельштам, аналізуючи стиль Гоголя, дійшов висновку, що мовою його душі була українська. Це виявляється не тільки в лексиці, а й навіть у синтаксисі,— думав він по-українськи, а потім, пишучи, перекладав російською.

З Україною тісно пов'язана й уся творчість великого письменника. Твори мит­ця української тематики становлять собою цікаву сторінку творчості Гоголя. Узя­ти хоча б твір «Вечори на хуторі поблизу Диканьки». Цикл написано російською, проте мова настільки насичена розмовними народними елементами, що націо­нальний колорит переданий повно і просто геніально. Письменник створив цей цикл казковим і змальовує не тільки казкові образи, а й образ усього українсько­го народу через окремих героїв. Він знайомить світ зі своїм народом, змальовую­чи його веселим, працелюбним, поетичним. Але Гоголь не ідеалізує українців, він все одно вказує на деякі недоліки ментальності, зображуючи їх гумористично та весело. При цьому він підкреслює, що й самі українці залюбки сміються із влас­них вад. Створенню неповторного колориту сприяє й вищезгадана казковість, бо кожному народу притаманні оригінальні вірування, і навіть коли ці вірування на­ївні та забобонні, вони все одно є частиною народної душі.

Віртуальна екскурсія «Національний музей М.Гоголя"

 

Домашнє завдання : знати життєвий і творчий шлях М. Гоголя. прочитати повість "Тарас Бульба". Виконати тест:

Код доступу 8943727

join.naurok.ua


19.01.2021

Тетяна  Андріївна запрошує учнів 9-А класу на заплановану  конференцію: Zoom
Час19.01.2021 09:30 
Підключитися до конференції Zoom:
https://us05web.zoom.us/j/87808165826?pwd=MWxLMXJrNnpUc0gzNklmT2dnRjROQT09
Ідентифікатор конференції: 878 0816 5826
Код доступу: 4ME6gd

Тетяна  Андріївна запрошує учнів 9-Б класу на заплановану  конференцію: Zoom
Час: 19.01. 2021 10:30 
Підключитися до конференції Zoom:
https://us05web.zoom.us/j/82939295633?pwd=N3czTE05QUNuUk10c3BhWkxJN2VwZz09
Ідентифікатор конференції: 829 3929 5633
Код доступу: F5yUwA

УВАГА! Оновлене посилання на тест :
( виконати до 21.01.до 14.00)
Код доступу 5165938


ТЕМА. Євген Гребінка. Вірш "Човен". Образ небезпечної морської плавби як уособлення життєвого шляху людини. Пісенна лірика поета українською та російською мовами
Прегляньте відео про митця:

Домашнє завдання: с
класти конспект за творчістю поета, вірш "Човен" виразно читати та аналізувати, виконати тест до 21.01.2021:Код доступу 6875530 jjoin.naurok.ua

15.01.2021          9-А, 9-Б класи

ТЕМА. Петро Гулак-Артемовський.Балада "Рибалка". Вічна тема кохання. Засоби романтичного зображення. Фольклорна основа твору
 Перегляньте відеоурок з теми:

Літературознавці стверджують, що початок романтизму в українській літературі припадає на час публікації в журналі «Вестник Европы» у 1827 році твору 

П. Гулака-Артемовського «Рибалка».

Письменник указував на особливі причини, що спонукали його передати своєю рідною мовою баладу Ґете «Рибалка»: «Хотів спробувати: чи не можна малоросійською мовою висловити почуття ніжні, благородні, піднесені, не змушуючи читача чи слухача сміятися, як від «Енеїди» Котляревського і від інших, з тією ж метою написаних віршів?».

 Домашнє завдання : зробити порівняльний аналіз балад Глака-Артемовського "Рибалка" та балади "Рибалка" Гете  та виконати обов'язково тестові завдання за посиланням:  

Код доступу 3618753 оновлений до 18.01до 18.00

"Рибалка" Гете

Вода біжить, вода дзюрчить,
Сидить рибалка там,
Спокійно вудки він глядить,
Хоч захолонув сам.
Він там сидить, і бачить він:
Розверзлася ріка,
І діва випливла з глибин,
Волога і струнка.

Вона пливе, вона співа:
— Чому ти мій народ
З лукавством, звичним для людей
На спеку вабиш з вод?
Ах, знай же, що для рибок є
В воді привітний схов!
Пірнай сюди і тут своє
Здоров'я знайдеш знов.
Чи блискіт сонця тут поблід?
Чи місяць в водах зник?
Хіба не вдвічі кращий вид,
Відбитий в плесі рік?
Хіба це небо голубе
Так сповнене краси,
Що не принаджує тебе
Світ вічної роси?

Вода біжить, вода дзюрчить,
Плюскоче біля ніг.
Проймає пристрасть душу вмить,
Немов од слів палких.
Співала й кликала вона,
І сталось так тоді:
Вона зманила, він пірнув
Та й зник навік в воді


12.01.2021  
Тетяна Андріївна запрошує учнів 9-А класу на заплановану конференцію: Zoom.

Час: 12.01. 2021 09:30 
Підключитися до конференції Zoom
https://us05web.zoom.us/j/82861746368?pwd=NXljSnlUU1VXOU5NdTd5VmFkR2d0QT09

Ідентифікатор конференції: 828 6174 6368
Код доступу: 0v3tzN

Тетяна Андріївна запрошує учнів 9-Б класу на заплановану конференцію: Zoom.

Час: 12 янв. 2021 10:30 

Підключиться до конференції Zoom
https://us05web.zoom.us/j/86894190015?pwd=VUZrNW5jMWFjNDlHMHVqd0pINHFwdz09

Ідентифікатор конференції: 868 9419 0015
Код доступу: 3JN6mj
Тема. Література українського романтизму. Ідейно-художні особливості романтизму. Осередки романтичного руху в Україні

 Перегляньте відео з теми:



  Домашнє завданняопрацювати матеріал підручника на с.143-145, вивчити теоретичний матеріал, зробити опрний конспект .

22.12.20

Тема. Григорій Квітка-Основ'яненко . "Маруся"- перша україномовна повість нової української літератури. Характеристика образів твору


Графічний диктант «Так» чи «Ні». Необхідно підтвердити або спростувати твердження:

Твір «Маруся» Г. Квітки-Основ’яненка – це …:

·        Перший прозовий твір української літератури.

·        Імпресіоністичний твір.

·        Повість, джерелом написання якої є дійсність українського села.

·        Поєднання сентименталізму з реалізмом.

·        Зображення соціально-нерівного кохання.

·        Твір, який написаний українською літературною мовою.

 Наум Дрот – головний герой твору, батько Марусі.

Риси характеру: добрий хазяїн, гарний чоловік, турботливий батько, вольовий, непохитний, уміє брати відповідальність на себе, має авторитет у сім’ї, співчутливий до бідних, вірить у Бога.

Висновок: Наум Дрот – вольовий, непохитний у своїх намірах чоловік, який дотримувався патріархального образу життя. Усі складні питання він вирішував на свій погляд. Щасливе й заможне життя було в нього з дружиною Настею. Сильно любив дочку. А дочка й дружина   безперечно слухали його. Наум також цінував Василя, але марусю не віддавав за нього, бо той мав іти в рекрути.

Робота над образом Василя. Заповнити картку «Анкета головного героя».

1.

Ім’я:

2.

Місце проживання:

3.

Батьки:

4.

Національність:

5.

Сімейний стан:

6.

Риси характеру:

7.

Стосунки з батьками:

8.

Ставлення до Марусі:

9.

Довгоочікуване бажання:

 

Робота над образом Марусі.

Маруся – головна героїня однойменної повісті Г.Квітки-Основ’яненка. Маруся – дівчина-селянка, в образі якої втілено найкращі риси українки. Уже при першому знайомстві зрозуміло, що вона зовсім не схожа на моїх сучасниць. Спокійний добрий погляд свідчить про її вихованість, доброзичливість, щиру душу. Та не тільки погляд, а й брови, як шнурочки, личко червоне та ледь помітна посмішка привертають до себе увагу. Не можна заперечити, що перед нами дуже красива дівчина. Погляньте також на її охайний, зі смаком підібраний костюм, ретельно заплетені коси… Так, перед нами дівчина з гарним естетичним смаком. Те, як вона стоїть, іде, говорить, - усе свідчить про поетичність та ліризм її душі. А це ознака того, що ця дівчина здатна на велике почуття. І зовсім не віриться, що її портрет віддає трагізмом. Отже, вкотре, вдивляючись у портрет Марусі, я розумію, що мене вражає не тільки її неймовірна казкова зовнішність, але й внутрішня врода, змальована й ідеалізована автором.

Слово вчителя. Якщо ми говоримо сьогодні про Василя та Марусю, то неможливо не зупинитися на їхньому коханні. Як його можна охарактеризувати? А що таке кохання?

Побудувати асоціативний рядок, підібрати синоніми до слова «кохання», з’ясувати лексичне значення слова «любов», пояснити, чим різняться лексичні значення слів «любов» і «кохання».

Любов і кохання

              В одній звичайні людській душі жили Любов і Кохання. Вони були схожі, як близнюки, але вели себе чомусь по-різному. Кохання було від природи сліпим, Любов мала стопроцентний зір. Коли Кохання впритул не помічало недоліків, Любов чудово бачила їх, беззаперечно приймаючи. Коли Кохання гуляло під місяцем і дарувало квіти, захлинаючись у вирі щасливих емоцій, Любов терпляче чекала самотніми холодними ночами. Коли Кохання розпливалося в компліментах, Любов говорила жорстку правду, лікуючи болем. Кохання знало безліч ніжних слів, Любов просто вміла дарувати насолоду. Коли кохання кричало “я не проживу без тебе!”, любов, тихо помираючи, відпускала на свободу.

Коли кохання безсило билося в істериці, вимагаючи взаємності, Любов проводила безсонні ночі біля лікарняного ліжка, ні на що не зважаючи. Коли кохання, дивлячись в постаріле зів'яле лице, відвернулося, і, жаліючи себе, розтануло, як сніг, залишивши душу назавжди, Любов залишилась, вдихаючи життя в холодні посинілі губи.

- Я тут безсила, - сказала Смерть, тихо танучи слідом за Коханням.

- Чому ж так відбувається? – запитав молодий Ангел у старшого „колеги”, зазираючи з цікавістю у сповнену Любов’ю душу.

- Все просто, - відповів Старий Ангел, який на своєму віку бачив мільйони звичайних людських душ. - Все просто. Коли народилося Кохання – засяяла нова яскрава зірка, даруючи красу і радість всім навколо. Коли народилася Любов – посміхнувся Бог. А посміхається він, повірте, не так часто.

Асоціативний рядок:

Кохання —  прекрасне почуття  —  почуття прив’язаності  —  велика відповідальність — симпатія до людини іншої статі — втрата відчуття часу  — земля пливе під ногами.

Синоніми: кохання, любов.

Любов – 1) почуття глибокої прихильності до особи іншої статі; 2) почуття глибокої сердечної прив’язаності до кого-небудь.

Мовний матеріал. В українській мові в дорадянські часи семантично розрізняли кохання як пристрасну емоцію та любов як слово більш загального значення: кохання має тілесний та пристрасний контекст, любов може і не мати контексту пристрасті. Термін любов, зокрема, досить часто використовувався у контекстах «любов до Бога», «Божа любов» тощо Кохання і любов визначали або як стан особистості (закоханість), або як інтенціональну спрямованість на об'єкт любові: є суб'єкт і його почуття до іншого, при цьому виключався контекст «між», допускалася наявність одностороннього почуття кохання.

§  Яке слово більше підходить до стосунків між Василем та Марусею? (Кохання чи любов?)

§  Домашнє завдання. Виписати цитати до образів головних героїв

 



Завдання для тих, хто хворіє

Тема. Соціально – побутова драма «Наталка Полтавка»
 І. Котляревського. Наталка як уособлення кращих рис української дівчини

Перегляньте відеоурок з теми:


Домашнє завдання: прочитати п'єсу "Наталка Полтавка", записати проблеми твору, за планом характеризувати образ Наталки.





17.11.2020      9А, 9Б  
ТЕМА. Григорій Сковорода."Всякому місту-звичай і права...",( зі збірки "Сад Божественних пісень"), " De libertate"
Тетяна Снідевич запрошує вас на запланировану конференцію: Zoom.
Тема: Zoom meeting invitation - Zoom Meeting Тетяна Снідевич
Час: 17.11. 2020 09:30 AM Хельсинки
Підключитися до конференції Zoom
https://us05web.zoom.us/j/85464704119?pwd=eEk4Kzd1aGNTaytkSUF5R05Cd1hnZz09
Ідентифікатор конференції: 854 6470 4119
Код доступу: H7XBP5
Перегляньте відео:
Домашнє завдання: виразно читати та аналізуати поезії, вивчити напам'ять поезію "Всякому місту- звичай і права"









13.11.2020
Тема. Життя і творчість Григорія Сковороди, філософа, просвітителя, поета

Постать Сковороди у давній українській літературі – одна з найпомітніших, письменник, філософ, композитор, співак, знавець багатьох мов, Сковорода дивував сучасників різностороннім талантом, енциклопедичними знаннями. У нього вчилися Котляревський і Шевченко. Доброта, чуйність, любов Сковороди до людей передавалися з покоління в покоління. Життя поета було взірцем не тільки для його сучасників. Багато чого можемо повчитися й ми. Бо ж такі риси його, як сміливість думки, несхитність ідеалів, вірність інтересам простих людей, душевна щедрість завжди спонукають людину до самовдосконалення.

Щоб краще усвідомити і зрозуміти світ Григорія Савича , потрібно заглибитись у світ його життєвих пригод.

Перегляньте віде про митця:

   Григорій Савич Сковорода народився 3 грудня 1722р. в селі Чорнухах, що на Полтавщині, у сімї малоземельного козака. Бажання пізнати світ хлопець виявляв ще в дитинстві, про що свідчать його «дорослі» запитання до матері: «Чого сонце щодня за грушу ховається? А де опинишся, якщо йти прямо-прямо і нікуди не звертати?» Першу свою школу Гриць пройшов у дяка-скрипаля, який і виявив музичне обдарування хлопчика, що мав неабиякої краси голос, тож він став першим співаком у церковному хорі. На дванадцятому році життя з торбинкою харчів, латинською граматикою та улюбленою сопілкою Григорій покинув рідну домівку й подався до Києва, де здійснилася його мрія – він вступив до Києво-Могилянської академії. У ній найвідоміший на той час вищій школі Східної Європи Сковорода став одним із найкращих студентів, навчався в ній десять років із кількома перервами й закінчив цей заклад у тридцятирічному віці.

   На двадцятому році життя Григорія відрядили до Петербурга співати в придворній капелі, адже він прославився грою на скрипці, бандурі та ще кількох музичних інструментах, мав композиторський хист, до того ж у цей час уже писав вірші. Усебічно обдарований хлопець міг би високо піднятися кар’єрними щаблями, проте вирішив покинути Петербург і повернутися до Києва.

   З 1745 по 1750р. у складі Токайської комісії, яка заготовляла вино для царського двору, Г. Сковорода перебував за кордоном. Він побував у Німеччині, Словаччині, Польщі, Італії, Угорщині, Австрії, відвідував університети, у яких слухав лекції відомих учених, працював у бібліотеках, вивчав філософські праці, до речі, знання багатьох мов дало йому можливість вільно дискутувати з ученими різних країн.

   У 1750р. Г. Сковорода повернувся в Україну. Спочатку викладав у Переяславському колегіумі, потім шість років провів у селі Ковраях (недалеко від Переяслава), працюючи домашнім учителем у сина поміщика Степана Томари. Саме тут завдяки близькості до природи й народу формувалися філософські погляди майбутнього письменника-мислителя. Як добре не було в Ковраях, але Григорія тягло до спілкування з молоддю. Він став викладачем стародавніх мов і етики в Харківському колегіумі. Своїх учнів навчав тих норм, яких дотримувався в житті сам, тобто учив, як жив, а жив, як навчав. У колегіумі Сковорода став улюбленим учителем, проте через цькування й доноси був вимушений покинути заклад.

   З 1769 р. Г. Сковорода вів мандрівний спосіб життя. На цей час припадає написання більшості творів, які через заборону книговидання в Україні не друкувалися, а переписувалися й поширювалися усно.

   Сучасник згадує: «У крайній бідності Сковорода переходив з одного села до другого. У їжі був невибагливий, жив дуже скромно, а вважав себе багачем. Коли хтось намагався щось дарувати йому, то чув незмінну відповідь: «Віддайте біднішим від мене»».

   Жив письменник за сонцем: вставав, коли воно сходило, а коли заходило за обрій, давав спочинок натрудженому тілу. Не захотів мати власної хати і взагалі постійної домівки. В одному селі Григорій Сковорода лікував відставного майора. Поки він провідував хворого, дочка майора, красуня Олена, закохалася в ніжного поета-музику, і Григорій теж її покохав. Ішлося до весілля, але Сковорода вагався, бо не уявляв життя без мандрів. Так і не одружився.

   Мудре слово Сковороди притягувало людей. Зайде він, бувало, у село, сяде край майдану, на цвинтарі або в когось на подвір’ї, скине торбу, дістане подругу-сопілку,заграє народної «Ой піду я лугом-долиною» - і сходяться люди. Тоді мандрівний філософ виймає книги, читає, учить. Коли ж пора гаряча й дорослі в полі, збере малят біля школи чи в хаті та й розказує казки, ним же складені, навчає читати й писати, довірливо бесідує з малечею.

 Помер Григорій Сковорода на світанку у неділю 9 листопада 1794 р. у селі Іванівка на Харківщині в маєтку знайомого поміщика А. Ковалевського. Перед смертю він заповів поховати його біля гаю і зробити на могилі напис: «Світ ловив мене, але не спіймав».

   Про смерть Сковороди Ізмаїл Срезневський писав: «… Був прегарний день. До дідича з’їхалось багато сусідів погуляти й повеселитись. Мали також на цілі послухати Сковороди… За обідом був Григорій незвичайно веселий і говіркий, навіть жартував, оповідав про своє минуле, про свої мандрівки…Зачаровані його красномовством, повставали всі від обіду, Сковорода щез… Він пішов у садок. Довго ходив він по перехресних стежках, зривав овочі й роздавав їх хлопчикам, що працювали в садку. Увечері сам  господар пішов шукати Сковороду й застав його під гіллястою липою. Вже заходило сонце: останні його промені пробивались крізь гущу листя. З рискалем у руці копав Сковорода яму – вузьку, довгу.

-         Що це, друже Григорію,чим то ти зайнятий? – спитав господар,

підійшовши до старого.

-         Пора, друже, закінчити мандрівку! – відповів Сковорода. – І так усе волосся ізлетіло з бідної голови. Пора заспокоїтися.

-         І, брате, дурниця! Досить жартувати, ходімо!

-         Іду! Але я прохатиму тебе попереду, мій добродію, хай тут буде моя могила.

І пішов у хату. Сковорода недовго в ній лишився. Він пішов у свою кімнату, перемінив білизну, помолився Богу і , підложивши під голову свої писані праці і сіру свитку, ліг, зложивши навхрест руки. Довго чекали на нього з вечерею. Сковорода не з’явився. Другого дня вранці до чаю теж, до обіду так само. Це здивувало господаря. Він насмілився увійти до Сковороди, щоб розбудити його; одначе Сковорода лежав уже холодний, закостенілий».

   Чи справді так було, що він передбачив день своєї смерті, сам викопав собі могилу? Можливо. Але, мабуть, ви переконалися у тому, що це незвичайна особистість.

2.Літературна вікторина.

1.Де народився Г. Сковорода?

2.У якому віці відправився до Києва на навчання?

3.Який улюблений інструмент взяв з собою?

4.У якому вищому навчальному закладі навчався Сковорода?

5.З якою метою відправили його до Петербурга?

6.Що викладав Сковорода в Харківському колегіумі?

7.Чому не одружився мандрівний філософ?

8.Скільки часу провів у мандрах Сковорода?

9.Яка епітафія викарбувана на надмогильній плиті?

3.Проблемне питання.

 «Світ ловив мене, але не спіймав»… Як ви гадаєте,чому саме ці слова написано на хресті над його могилою? 

4. Вправа «Асоціативний кущ».

За допомогою «асоціативного куща» створити психологічний портрет Г. С.  Сковороди на кожну літеру прізвища

С – 

К – 

О –

В – 

О –

Р – 

О – 

Д – 

А –

Аналіз філософських ідей Григорія Сковороди.          

 Григорія Сковороду називали “українським Сократом”. Він закликав: “Пізнай себе”. До речі, він “винайшов” своєрідну “формулу щастя”. Отож розглянемо філософські ідеї Сковороди. Можливо, знайдемо щось корисне і для себе?                                                                     

.Вчення про дві натури і три світи.   Григорій Сковорода вважав, що існують два світи, чи дві “натури”: одна видима, матеріальна, а друга невидима, духовна, тобто Бог. “Ця невидима натура… все живе прозирає і утримує, скрізь завжди є, був і буде”.                                                                                                          Продовженням учення про дві натури є теорія про три світи : макрокосм (всесвіт), мікрокосм (людина), символічний світ (Біблія), котрий поєднує макро- і мікро-світи. Кожен із цих світів має подвійну натуру – видиму, зовнішню (матеріальну) й невидиму, приховану (духовну).           Справжня людина – це її внутрішній духовний світ із притаманними йому волею, розумом, почуттями, прагненнями, природними здібностями.                                                             

Пізнання та самопізнання.     

Провідне місце у філософській системі Г.Сковороди посідає теорія пізнання. Ідею “пізнай себе самого”, висунуту давньогрецькими філософами (Сократом, Платоном), Сковорода розвинув далі. Він вважав, що людина може пізнати обидві натури – зовнішню і внутрішню. “Якщо хочеш виміряти небо, землю і моря, – повинен спочатку виміряти себе” .                                                                                                        Самопізнання мислитель розглядає як засіб, що дає змогу людині відчути свою духовну сутність, а значить – бути щасливою.                                                                              

  Вчення про “сродну працю” (природні схильності людини).                                                                        Г. Сковорода про   як джерело достатку й радості, вважав, що будь-яка праця принесе задоволення, якщо вона “сродна”, якщо людина любить її і вкладає в неї душу. “Неспорідненість важча від будь-якого неробства” .                                   Філософія серця.     

 “Втікай од слави, обіймай самотність, люби бідність, цінуй скромність, дружи з терплячістю, оселися зі смиренням укупі – оце тобі проміння божественного серця” . Саме серце для Сковороди є джерелом думок і бажань, тому його постійно треба тримати в чистоті.          

 Вчення про щастя.  

 На думку Григорія Сковороди, людина тілесна – нещаслива, людина духовна – вільна і щаслива. Аби бути щасливою, людина має пізнати себе, вибрати “сродну працю”, розвинути свої здібності шляхом освіти, дружити з людьми, близькими за інтересами і переконаннями.     

Домашнє завдання: вивчити біографію письменника, написати твір-мініатюру «Світ ловив мене, але не спіймав».

 

 

 

 

 


9 клас
16.10.2020
ТЕМА. "Слово о полку Ігоревім" - давньоруська пам'ятка, перлина українського ліро-епосу. Історична основа твору. Особливості композиції. Питання авторсва

1. Перегляньте відео з теми:


 Історична основа «Слова про похід Ігорів»

Час, коли жив автор «Слова про похід Ігорів», був дуже напружений в історії наших предків. Київська Русь втрачала свою колишню могутність, почала роздрібнюватися на окремі князівства, які ворогували 

між собою, вели братовбивчі війни на території сусідів. З князівських міжусобиць скористалися половці — кочові племена, які, у XI — XII століттях розгромивши печенігів, зайняли весь степовий південь сучасної України, а також тримали під контролем увесь Крим і басейн ріки Дон аж по Сулу та Рось. Вони, починаючи від 1061 р. аж до середини XIII ст., постійно нападали на руські землі, грабували, палили, брали людей у полон і швидко зникали.

Щоб якось зарадити страшному лихові, князі укладали з половцями мирні договори, задобрювали їх подарунками, одружувалися з дочками половецьких ханів, але все це мало допомагало, бо між князями не було одностайності, та й вони самі не раз приводили кочівників на руські землі, щоб з їхньою допомогою звести рахунки з суперниками.

Руський народ вимагав від князів припинення чвар і об'єднання для боротьби проти половців. Розуміли небезпечність ситуації і самі князі, тож вони почали активніше чинити опір степовим кочівникам, вдаватися до рішучих заходів. Зокрема, у 1183 році великий князь київський Святослав з допомогою ще кількох князів переміг половців, а одного з їхніх ханів, Коб'яка, взяв у полон.

Однак новгород-сіверський князь Ігор не зміг узяти участь у переможному поході: гой розпочався навесні, й ожеледь перешкодила кінному війську Ігоря наспіти вчасно. Гордий і сміливий князь вирішив завоювати половців і собі, що йому спочатку і вдалося. Окрилений успіхом, Ігор через два роки виступає у другий похід, який розпочинається 23 квітня 1185 року. Разом із ним вирушають також його син Володимир, що княжив у Путивлі, та племінник Святослав Ольгович із Рильська.

Йшли довго. На дев'ятий день опівдні у верхів'ї Дінця мусили зупинитися, бо сонце нараз кудись щезло, і настала темінь, на небі мерехтіли зорі. Тривожно стало в кожного на серці. Досвідчені бояри порадили Ігореві відкласти похід, бо затемнення сонця, за повір'ям, віщує лихо: не буде успіху в поході. Та Ігор не зважив на пораду. І військо, переправившись через Донець, рушило до Осколу, де два дні стояло табором — очікувало Ігоревого брата Всеволода, князя Трубчевського із дружиною.

Руське військо заночувало в степу. А на світанку наступного дня його оточили половці, як густий бір. Билися русичі з ворогами не на життя, а на смерть цілий день до вечора в суботу, увесь вечір і цілу ніч.

Фатальний кінець настав уранці в неділю: не витримавши навали численних половецьких орд, почали тікати допоміжні війська з осілих кочівників. Ігор, що кинувся їх завертати, потрапив у полон, а згодом половці захопили й інших князів. Дружина панічно відступала, багато воїнів було порубано, а решта потонула в Торських озерах.

Здобувши перемогу, половці ринули на Русь, принесли їй багато руйнувань і горя. Таким чином, невдалий похід новгород-сіверського князя звів нанівець усі минулі досягнення у боротьбі з половцями.

Через якийсь час князю Ігорю з допомогою половця Лавора вдалося втекти з неволі. Одинадцять днів добирався він до Дінця, а звідти — до Новгорода-Сіверського.

Ці події, що зафіксовані Київським літописом (див. додаток № 1 до уроку) і становлять історичну основу «Слова про похід Ігорів».

 Історія віднайдення та вивчення пам'ятк.

Традиційно вважалося, що «Слово…» було відкрите графом Олексієм Івановичем Мусіним-Пушкіним 1795 р. Однак нові дані свідчать, що цей твір був відомий деяким дослідникам ще з 1787 р. Заслуга ж О. І. Мусіна-Пушкіна полягає в тому, що він придбав рукопис 1791 р. в архімандрита Спасо-Ярославського монастиря Іоілії Биковського і провів величезну роботу з уведення цього яскравого твору до культурного простору.

Першими офіційними повідомленнями про віднайдення «Слова…» були коротенька згадка М. Карамзіна 1797 р. в одному з гамбурзьких журналів і твори М. Хераскова, де митець в поемі-гіереробці «Владимир» оспівав Бояна, про якого довідався зі «Слова…». Однак лише 5 грудня 1800 р. у «Московських ведомостях» було надруковано анонс про вихід в світ «Слова…», науково й редакційно опрацьовано, крім О. І. Мусіна-Пушкіна, О. Ф. Малиновським і М. М. Бантишем-Каменським. На жаль, 1812 р. рукопис-оригінал твору згорів під час пожежі в Москві й для нащадків збереглася лише рукописна копія, зроблена з оригіналу наприкінці 90-х pp. XVIII ст. для російської імператриці Катерини II.

Важливо також зазначити, що суперечки стосовно належності «Слова…» російській чи українській літературі, що були актуальні для XIX ст., також поступово розв'язалися. Хоча твір є зразком давньоруської літератури, багато в чому спільної для східнослов'янських націй, однак все ж має виразні ознаки саме української народнопоетичної стихії. Це дає підстави кваліфікувати його як зразок давньої (прадавньої ) української літератури.

 Питання авторства твору.

Навколо постаті автора «Слова…» також точилися й сьогодні тривають наукові суперечки: авторство приписують то ченцю Яну Вишатичу, то співцям Ходині, Митусі, то боярину Петрові Бориславовичу, то й самому Ігореві чи Святославові Ольговичу, князеві рильському. Деякі дослідники вважали авторкою і Ярославну, і навіть Володимира Ігоревича, сина князя Ігоря, якому 1185 р. було лише 15 років. Учений Л. Махновець, проаналізувавши і ґрунтовно вивчивши родовід руських князів (всього 299 осіб), дійшов висновку, що автором «Слова…» міг бути Володимир Ярославович — старший син галицького князя Ярослава Осмомисла, онук Юрія Долгорукого, рідний брат Ярославни, зять великого київського князя Святослава Всеволодовича.

Свою версію щодо авторства поеми, яка розходиться з гіпотезою Л. Махновця, висловив професор П. Охріменко у статті «Хронічні проблеми «Слова о полку Ігоревім», де стверджується, що твір написаний вихідцем з Чернігово-Сіверщини, який перебував в оточенні Ігоря Святославовича та брав участь у поході 1185 р. (див. додаток № 2 до уроку).

Утім однозначної відповіді не існує, тому на сьогодні прийнято говорити, що автор «Слова…» невідомий, тобто анонім.

 Автор, безперечно, освічена, письменна людина свого часу, яка знає як писемну, так і усну народну культурні традиції. Він, очевидно, брав участь у поході, оскільки добре й у деталях знає події, що відбувалися. Крім цього, він причетний до військової справи, адже «невіглас» у цих питаннях не міг би так точно й достеменно змалювати подробиці військового походу. Він також добре знається на державницьких справах, що свідчить про його наближеність до «верхів», «еліти» Київської держави. Він знає історію й уміє з неї брати уроки. Він мудрий, бо з уроків історії намагається навчити й інших задля упередження майбутніх помилок. Він сміливий, бо може дозволити собі досить гостро критикувати «не державницькі», егоїстичні, немудрі вчинки руських князів. Автор «Слова…» — справжній патріот, адже тільки та людина, що віддана й глибоко любить свою землю й свій народ, могла б створити такий наскрізь пронизаний вірою у свою Батьківщину твір.

Ознайомтесь з текстом твору:



Тема твору: зображення Київської Русі у другій половині ХІІ ст., походу князя Ігоря і його невдалих наслідків.

 Ідея: заклик до єдності князів, оскільки їх ворогування між собою спричиняє послаблення держави; засудження міжусобиць.

Основна думка: тільки в єдності — сила; «золоте слово» — любов до Батьківщини, збереження її єдності.

Жанр.

 Сам автор називає  твір то словом, то піснею, то повістю.

І. П. Єрьомін доводив, що «Слово про похід Ігорів» — це саме «слово», тобто твір, заклично звернений до людей, що це не просто повість. А нам здається, що це також воїнська повість, з своїм особливим, ясно вираженим стилем За всіма ознаками, перед нами — героїчний епос, хоч у ньому немає розгорнутого поетичного сюжету. Звичайно, розповідь є, але вона коротка й уривчаста. Є і картини битви — в кількох рядках. Переноситься дія зі степу в Київ, де великому князю Святославу сниться тривожний 

Таким чином, за своїм жанром «Слово…» — ліро-епічна поема.

Композиція.

Експозиція: підготовка Ігоря з дружиною  до військового походу, зловісні знаки.

Зав’язка: бій з половцями.

Кульмінація: поразка руської дружини; Ігор, Всеволод. Володимир, Святослав потрапили у полон.

Розв’язка: втеча Ігоря з половецької нево

Вправа «Мікрофон»

1.З якою промовою звертається автор до читача?
2.Як у поемі характеризується пісенна творчість Бояна?
3.Яка прикмета перешкоджала руху Ігоря?
4.Що свідчить про неминучість битви?
5.В чому полягала мета походу Ігоря і його дружини?
6.Чим закінчилися перша битва Ігоря з половцями?
7.Як на ваш погляд, чи отримали русичі насолоду від перемоги?
8.Який сон бачив Святослав?
9.Яке золоте слово «зронив» князь?

Метод «Закінчи речення».

1. Поема «Слово про похід Ігорів» набула широкої відомості завдяки...
2. «Слово про похід Ігорів» вперше видано у… році.
3. «Слово про похід Ігорів» присвячене походу…
4. Оригінал поеми не зберігся, тому що…
5. Копію «Слові про похід Ігорів» подарували...
6. Композиція складається зі…
7. Особливості композиції – …
8. У творі згадується співець …
9. …передвіщало поразку.
10. Автор «Слово про похід Ігорів»...

Домашнє завдання: опрацювати теоретичний матеріал,  законспектувати  основні поняття, прочитати твір     




 06.10.2020р.
ТЕМА. Пам'ятки оригінальної літератури княжої Русі-України. Літописи як історико-художні твори."Повість минулих літ", "Поученіє Володимира Мономаха", "Києво-Печерський патерик"
Урок-лекція

ЛІТОПИСИ ЯК ІСТОРИКО- ХУДОЖНІ ТВОРИ

Оригінальна література Київської Русі X - середини ХІІІ століття є органічною частиною духовної культури всього слов’янського світу. Перекладна література і традиції народної словесності дали початок українському літописанню, проповідницькій, агіографічній (житійній) літературі. У цей час відбулося становлення світського писання, зокрема з’явилися такі шедеври давньої літератури, як „Повчання дітям“ Володимира Мономаха, „Слово про похід Ігорів“ та ін. Давньоруські книжники - Нестор Літописець, проповідники Іларіон, Кирило Туровський, ігумен Данило, монастирські літописці Симон і Полікарп, десятки анонімних авторів - торували нелегкий шлях, збагачуючи ідейно-тематичну й жанрову розмаїтість давньоруського письменства та вводячи його у світовий літературний процес.

ПАМ’ЯТАЙМО! Літопис - це жанр історично-мемуарної прози, у якому в хронологічному порядку, порічно записували події, а також фрагменти міфів, житій святих, легенд, ораторської прози, дружинного епосу тощо. Літопис за своєю структурою нагадує різножанровий, різностильовий колаж. Літописи є пам’ятками києворуського періоду.

З найдавнішого київського літописання найвідоміші три пам’ятки - Початковий літопис (1093), „Повість временних літ“ (1113) та Київський літопис (1200).

Триптих „Богоматір з Антонієм і Феодосієм“. Києво-Печерська лавра. Близько 1470 року

Осередком творення оригінальної літератури княжої доби була Києво-Печерська лавра. Спершу це був монастир. Його заснували 1051 року монахи Антоній і Феодосій у печерах біля літньої княжої резиденції Берестове поблизу Києва. В ХІ столітті монастир став центром утвердження християнства в Київській Русі. У ХІІ столітті монастир отримав статус лаври, тобто великого православного монастиря, що підпорядковувався у своїй діяльності найвищій церковній владі. У XVIII столітті Києво-Печерська лавра стала найбільшим церковним феодалом в Україні, якому було підпорядковано багато дрібних монастирів і так звані пустоші (зокрема, Китаївська, Микільська та інші під Києвом) з їхніми угіддями й кріпаками. У стінах лаври перекладали церковнослов’янською мовою і переписували твори іноземних авторів. Саме тут було укладено славнозвісну „Повість временних літ“, а в ХІІІ столітті - Києво-Печерський патерик - пам’ятку, що стала основним джерелом історії Києва.

„Повість временних літ“

„Повість...“ стала епохою не тільки

в культурному житті Київської Русі.

Вона наклала відбиток на все наступне

літописання східних слов’ян.

Літописці майбутніх поколінь... ставили

минуле в приклад сучасникам.

Олекса Мишанич

„Повість временних літ“ є окрасою давньої української літератури. До речі, саме вона дала назву жанру літопису, бо починається словами: „В літо...“. Ця пам’ятка об’єднала в собі документи, перекази, легенди, оповіді, дружинний епос, записи візантійських хронік. Першу редакцію1 цієї повісті уклав чернець Нестор на основі попередніх літописних зведень, авторами яких були книжник Никон та ігумен Києво-Печерського монастиря Іван. У літописі Нестор майстерно поєднав народні перекази й уривки з Біблії, перекладних грецьких і болгарських текстів, свідчення очевидців, власні роздуми.

1 Редакція - тут: варіант якого-небудь літературного чи музичного твору або окремої його частини.

Другу редакцію уклав за дорученням князя Володимира Мономаха ігумен Видубицького монастиря Сильвестр (1117), третю 1118 року Мстислав, син Володимира Мономаха.

Перегляньте відео



Традиційно автором „Повісті временних літ“ вважають Нестора, адже його як автора цього твору двічі згадують у Києво-Печерському патерику.

Якими ж вони були, ці давні книжники, що довгими вечорами під мерехтіння свічки виводили на папері хитромудру в’язь старослов’янських літер? Геніальну скульптуру Нестора Літописця створив Марко Антокольський. Нині вона стоїть у Київському музеї російського мистецтва: Нестор, вічно схилений над писанням, з пером у руці, творить щоденний подвиг - записує для нащадків величну історію... і сам навіки входить у неї. У монастирській бібліотеці було знайдено опис зовнішності Нестора: „Нестор Летописец подобием сед, брада не раздвоилась, на плечах клобук в правой руке перо, а в




левой - четки...“. Відомо, що він народився між 10401056 роками, найвірогідніше, походив з багатої родини. Був високоосвіченою людиною, знав кілька іноземних мов. У віці сімнадцяти років його прийняли до Печерського монастиря. Не дивуйтеся, адже в ті часи навіть князівські діти шукали притулку за мурами святої обителі: дехто ховався там від турбот світського життя, дехто самозречено віддавався улюбленій книжній справі. Так чинив і Нестор.

Яким ви уявляєте давнього ченця, книжника, перекладача і переписувача книг? Чим, на вашу думку, відрізняється Нестор від сучасних учених?

Перегляньте відео про Нестора Літописця



„Повість временних літ“ укладена за принципом класичного літопису - порічно. Це давало змогу відтворити поступальність історичного розвитку Київської Русі, вносити зміни та доповнення, встановлювати генеалогію київських князів, чим особливо переймався Нестор. Пропагуючи загальнодержавні ідеали, автор прославляє тільки тих правителів, які боролися за об’єднання всіх руських земель, уміли „творити мир і блюсти землі Руські“, як це вдавалося Ярославові Мудрому чи Володимиру Мономаху.

Повна назва твору - „Се повісті временних літ звідки почалась Руська земля, хто в Києві перший став княжити і звідки Руська земля стала буть“. Як бачите, сама назва налаштовує нас на патріотичний лад - автор наполягає, щоб ми пам’ятали своїх славних предків, пишалися своєю батьківщиною, її величною історією.

Літопис оповідає насамперед про виникнення і розселення слов’янських племен, про їхню роль в історії. Нестор розглядав слов’янські племена та історію Русі як органічну частину історії людства, світу, намагався довести, що Русь була могутньою державою і відігравала ключову роль в історії Європи. Саме тому автор так докладно розповів про становлення Київської Русі, її зовнішню політику, розширення кордонів, військову міць. „Повість временних літ“ розповідає і легенду про заснування столиці нашої держави трьома братами-князями - Києм, Щеком, Хоривом та їхньою сестрою Либіддю. У літописі возвеличено мудрість княгині Ольги як жінки-державотворця, воїнську доблесть князя Святослава, далекоглядність Володимира, який, передбачивши напрям руху цивілізації, запровадив на Русі християнство. Великою пошаною удостоєно і Ярослава Мудрого передовсім за культурну діяльність - звершення на ниві освіти, науки, зодчества.

„Повість временних літ“ була написана в добу князівських міжусобиць після смерті Ярослава, і цей розбрат найбільше гнітив автора. Він з болем споглядав занепад великої держави, від колишньої слави й могутності якої не лишилося й сліду.

Пригадавши історію України цього періоду, доповніть картину соціально-політичного становища Київської Русі, докладніше поясніть, які саме події найбільше тривожили автора.

ПАМ'ЯТАЙМО!

„Повість временних літ“ - не лише історичний, а й високохудожній літературний твір.

Як літературний твір „Повість...“ нерозривно пов’язана з фольклором. Автор літопису добре знав і шанував народну творчість, а тому майстерно використав обрядову поезію, змальовуючи побут слов’ян, їхні звичаї, вірування. Народнопоетичними образами сповнена оповідь про віщого Олега, який розгадав хитрощі підступних греків і помер, як і пророкував волхв-язичник, від власного коня. Відгомін фольклорної традиції вчувається в оповіді про помсту княгині Ольги древлянам: вона попросила в мешканців Іскоростеня данину від кожного двору - по три горобці й по три голуби. Потім прив’язала до ніжок птахів запалені віхтики й відпустила - птахи спалили столицю древлян, які вбили її чоловіка, князя Ігоря. Зразком дружинного епосу є оповідь про князя Святослава. Натхненно розповідається і про хрещення Київської Русі князем Володимиром, зародження слов’янської писемності.


Про що свідчить глибока фольклорна закоріненість літопису?

Якщо в першій частині літопису переважають народнопоетичні мотиви, то в другій, яка охоплює період від ХІ до ХІІІ століття, домінують книжні мотиви, описано події зі свідчень очевидців або самого автора літопису. Важливо, що саме в цій частині вміщено сказання про створення Печерського (нині Києво-Печерського) монастиря (1051), оповідання про напад половців на Печерський монастир (1096), про спільний похід руських князів проти половців (1107), оповідь про замирення князів. Автор повідав нам і про вбивство князів Бориса і Гліба, про осліплення князя Василька Теребовлянського, що стало страшним свідченням підступної боротьби між князями за владу.

У „Повісті...“ майстерно поєднані часові та просторові пласти, жанри фольклорного та книжного походження, що разом становлять єдиний монументальний твір зі своєрідною філософією, з власним потрактуванням добра і зла, справедливості й несправедливості, Божої волі, гріха і покарання.

ПАМ’ЯТАЙМО! Ідея „Повісті временних літ“ - уславити Русь, закликати спільно боротися із зовнішніми ворогами, об’єднати руські землі й засудити братовбивчі війни за княжий престол.

Мова літопису сповнена розмовною лексикою, проте водночас виразно проступає нарочита книжність. Твір за живомовною традицією багатий на поетичні звороти, прислів’я, приказки, афоризми: „січа люта“, „стріли, як дощ“, „зломити спис“, „військо стоїть, як ліси“...

ПАМ’ЯТАЙМО! „Повість временних літ“ засвідчила високий рівень давньоукраїнської культури, стала авторитетною історичною пам’яткою і справила неабиякий вплив на становлення літописання та розвиток національної літератури й культури загалом.

Одним з найцікавіших текстів, вміщених у „Повісті временних літ“, був цикл творів під назвою „Поученіє Володимира Мономаха“


h




Це унікальний твір, виконаний у формі літопису-автобіографії, який увійшов у літературу під назвою „Повчання Мономаха своїм дітям“ і хронологічно охоплює період від 1066 до 1117 року. За змістом він поділяється на дві частини: власне повчання і книгу шляхів Мономаха - короткий літопис його князівських походів і перемог. У повчанні Володимир розмірковує над вічною проблемою добра і зла, праведності й гріха. Звертання Мономаха з повчанням до дітей часом зливається з молитвами до Бога і Богородиці, в яких князь прохає спасіння, порятунку від ворогів, людей, які творять беззаконня, живуть неправдою і підступництвом, а також спасіння від власної гордості та суєти мирської.

Володимир Мономах увійшов в історію як найвидатніший політичний і державний діяч Київської Русі останньої чверті XI – першої половини XII століття.  Він був високоосвіченою людиною, знавцем перекладної та оригінальної літератури.


Повчання Мономаха не абстрактні, доброчесність дітей, на його думку, допоможе їм жити по справедливості, думати про бідних, сиріт і удовиць, не дозволяти сильним зневажати інших людей. Мудрий князь наголошує на швидкоплинності земного життя і слави.

За взірець молодим князям Мономах пропонує взяти батька Всеволода, який, сидячи вдома, вивчив п’ять іноземних мов, а також себе, який усе життя провів у трудах, не докладаючись на інших ні у великих справах, ні в малих. Не забув він також відзначити і своє добре ставлення до бідних людей.

Отже, у своєму „Повчанні...“ Мономах змалював ідеальний образ мудрого і справедливого князя, яким бажав бачити не лише своїх синів, а й князів-васалів. В умовах постійних князівських чвар і міжусобиць звернення Мономаха було злободенним, але мети своєї не досягло. Ні за часів Мономаха, ні після них Русь не мала такого ідеально справедливого правителя.

У „Повчанні...“ Володимира Мономаха виразно помітні три частини, які композиційно пов’язані між собою.

У вступній частині Володимир Мономах засвідчує своє авторство твору, написаного не тільки для власних дітей, а й для інших читачів як порада в практичній діяльності. Згадує він і про причину, яка спонукала його взятися за перо, - рішучу відмову брати участь у князівських чварах та душевний неспокій у зв’язку з порушеннями братами- князями мирних договірних умов.

У дидактичній частині Володимир Мономах повчає дітей у дусі християнської моралі: стерегтися гордині, слухатись старших, шанувати молодих, дбати про убогих, сиріт і вдів; не давати клятв без потреби, а давши - твердо їх дотримуватись, не покладатись ні на тіунів, ні на слуг, ні на воєвод, а входити в усі подробиці життя; остерігатися брехні, пияцтва і розпусти; поважати жінок, але й не давати їм влади над собою; бути пильним під час походів, жити одним життям з дружинниками.

Великим злом, як повчає автор, є лінощі, які гублять людину. Взагалі князь мусить бути уособленням справедливості й усіх чеснот, не боятися праці, робити все залежне від нього в ім’я збереження і зміцнення рідної землі.


Князь Володимир Мономах

Дидактичну частину повчання автор підкріплює автобіографічною, щоб на основі власного життя застерегти дітей від нерозважливих учинків. Він добровільно поступився Олегові Чернігівським князівством; відмовився від участі у змові братів проти Ростиславичів; здійснив 83 тільки великих походи; уклав 19 мирних угод з половцями, відпустив з полону близько 100 їхніх князів, а найлютіших на осторогу перебив.

Звичайно, праці, подібні до „Повчання...“, не пишуться з будь-якого приводу і тим більше для досягнення якогось пропагандистського ефекту. Це, по суті, духівниця Мономаха. Вона могла бути написана, найімовірніше, у 1117 році. Напевно, саме як заповіт і слід розглядати твір Мономаха. Готуючись до переходу в інший світ, великий київський князь підсумував у такий спосіб своє бурхливе життя.

ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ

Повторюємо

1. Назвіть героїв „Повісті временних літ“. Коли і де саме відбуваються події, описані в цьому творі?

2. Опишіть, яким у вашій уяві постає Нестор Літописець.

3. Пригадайте, що вам відомо про Києво-Печерську лавру.

Міркуємо

1. Доповніть інформацію з історії Києво-Печерського монастиря сучасними відомостями про нього. Скористайтеся Інтернетом, відвідайте саму лавру, попрацюйте в бібліотеці, поспілкуйтеся зі священиком місцевої церкви.

2. Доведіть або спростуйте думку, що „Повість временних літ“ є унікальною пам'яткою давньоукраїнської літератури.

3. Чому в першій частині літопису переважають фольклорні мотиви?

Аналізуємо

1. Проаналізуйте наукову й загальнокультурну цінність відомостей, записаних Нестором у „Повісті временних літ“.

2. Доберіть епіграф до „Повісті временних літ“. Проведіть міні-конкурс на кращий епіграф до твору.

3. Чому, на вашу думку, Нестор Літописець долучив до свого літопису „Повчання дітям“ Володимира Мономаха?


Домашнє завдання:

1. Схарактеризуйте жанрові особливості „Повісті временних літ“.

2. Доведіть або спростуйте думку, що мета житійних творів давньої літератури - привернути увагу віруючих до певних християнських осередків, святинь.

3. У чому полягає історичне значення „Повісті временних літ“? Свою думку аргументуйте.

4. Наскільки актуальне сьогодні „Повчання...“ Володимира Мономаха? Свою думку доведіть.

Підготуйте цікаву інформацію про "Києво-Печерський патерик"


Тиждень ХІ (24.05 -28
ТЕМА.Контрольна робота за творчістю П.Куліша та Марка Вовчка
Виконайте до 27.05 контрольний тест за посиланнямttps://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSc2bO-HIC3zLD1ry_Dmk0asBs0Gh5pstEZFdNySMJbHweLTdg/viewform?usp=sf_link


Урок літератури рідного краю


Тема: Гридень бога сонця. Юрій Дараган.
(урок-портрет)
Словник: Гридень - у давній Русі дружинник, охоронець князя.
«Тільки 32 роки життя. І так багато в ньому. І така біографія, мовби то було не насправді, а в романі…», - так сказав про поета  сучасний літературознавець Михайло Слабошпицький.
 Цим дослідженням спробуємо відкрити для себе, на жаль, маловідому постать єлисаветградця, поета Юрія Дарагана.
  Народився Юрій Юрійович Дараган 16 березня 1894 року у Єлисаветграді на Херсонщині. Батька, українця за походженням, не стало за три місяці до народження сина. Мати - грузинка переїхала з маленьким Юрієм до Грузії. «Опікувалися мною усі тітки й кузини, коротко кажучи – балували мене», - так напише про своє раннє дитинство в «Автобіографії» Юрій Дараган. Родичі матері були меломанами і палкими шанувальниками театру, тому долучали свого племінника до мистецтва. «Так я мав широкий доступ до опери, драми і навіть оперети. Мистецтво загалом став любити і розуміти».
Бувало, підлітком виходиш так з театру –
Проспект знайомий вже не той,
Ще ніби Мефістофель вабить Марту,
Крадеться Фауст вуличкою тою.
Або Ромео щиро так кохає,
Або по ставу блисне ясна путь,
І Лоенгріна з радісного раю
Лебеді білі раптом привезуть…
І ніч не та, і щось ворожать зорі,
І тисне груди божевільний шал,
І спрага подвигу в палкому серці взоре
Глибокий слід і зрубить мій фіал.
У 9 років залишився сиротою, якийсь час долею хлопця піклувалася тітка. Коли вона померла, про хлопця турбувався чоловік тітки, який жив у Петербурзі. До цього міста переїздить Юрій, якому виповнилося шістнадцять років. Ще до того вірш 14-річного Дарагана російською мовою друкується у часописі «Закавказье»
«Читав книжки «запоєм», поезію полюбив до божевілля. Я був віруючим підлітком і часто потай так молився: «Боже, зроби зі мною, що хочеш, але дай мені стати признаним поетом». Живучи у Петербурзі, познайомився і полюбив поезії Брюсова, Бальмонта, Блока, пізніше – Гамсуна  і Уайльда.
Далі було навчання у Тирасполі.
З 1915 р. Дараган - старшина на фронті, після поранення повертається до Петербурга.
Кінець 1917 року. У свої 23 Ю. Дараган вибирає українську революцію і переїздить до Києва. Про внутрішні зміни, які в ньому відбулися писав так: «Серцем українізувався поступово. Найбільше помагали наша пісня і наша історія». Історія стане для Дарагана джерелом натхнення та оптимізму.
1917-1919 рр. присвячує себе військовій справі.
1920 р. разом з військом УНР переходить кордон і стає емігрантом у Польщі. Мандрує із табору в табір: Вадвіц, Ланцут, Каліш.
У таборі, що вельми нагадував в’язницю, серед холоду, голоду, розчарувань і зневіри багатьох, Дараган не тільки не заломився, а й знайшовся на силі дати відповіді на всі «чому?» і стати духовним предтечею того, що назвуть Празькою школою в українській поезії».
Бисть тишина – в Шипюрні  у шпиталі,
Бисть тишина та тіні-козаки,
Що від сухот мовчазними вмирали…
Бисть тишина безмежної тоски…
Ми знали, що потай улюблений військами,
Отаман виїхав надовго… назавжди…
Ми чули, на серцях лежав могильний камінь
І воском танули гартовані ряди…
І осінь йшла… і плакали безрадно…
Рік двадцять другий – мовчазний відчай…
В таборі мряка – наче сивий ладан
І напівтемний з сахарином чай…
-          Хто це робив? Пригадуєш, не знаєш.
-          Чи Гуня, чи Павлюк, чи Гордієнко Кость? –
-          Стояв облуплений, трагічний Каліш,
-          Ридав Норд-Вест і – нічегоже бисть!

1920-1922 рр. Дараган – старшина кам’янецької юнацької сотні. 1921 р. - у місті Каліш (Польща) народжується видавництво «Чорномор». Каліські табори з числом мешканців 12 тис. поступово ставали освітнім, культурним центром української еміграції. Біля витоків літературно-мистецького товариства «Веселка», яке було створене в межах «Чорномора», стояв Юрій Дараган.
Шамотіння шамшаве, шипшина...
 Пу-гу!.. лине в тугу, жахається ніч...
 Довгі, чорні крила пташині
 – На Січ...
 Ні душі... Ніч осіння... Очерет, шамотіння...
 Над лиманом завмерли
 Зорі-перли...

  21 липня  1922 року – остання табірна поезія. Згодом Юрій відбуває на навчання до Чехословаччини. Чверть поетичного доробку письменника написана протягом останніх трьох табірних місяців і вже в таборах зазвучав мотив смерті., який стане потужнішим у подальших творах поета.
Про літо 1922 року Л. Куценко напише так: «Юрій Дараган українським поетом потужно заявить про себе саме з літа зазначеного року». Контрастом до умов проживання у таборі звучать його поезії.
Променіють перла мутно
Білі хмари,ж ясний ранок,
І на ганок
Вийшла ти в рожевій сукні…
Тільки стукни в браму. Чутно –
Тупотять рожеві ніжки.
В глухих алеях рясно рожею
Старий вквітчався парк.
З легендою з нічим не схожою,
Я мрією пройнявся гожою,
Про тебе, Жанно Д Арк.!
Рожево-білою шипшиною
Покрито славний шлях…
Була ти богом і людиною
І до цього часу єдиною –
В укоханих казках.

       Інтимна тональність попередніх творів продовжиться у наступних циклах поета «Чорноморця», «Сагайдак».
Сьогодні ранок – мов служба божа,
Урочистий і світлий
В снігу шепоче гай-вельможа
Палкі молитви.
Обрядом править митрофорний
В парчеві строю,
Моління дня, мов пісні «горні»,
З аналою.
Сьогодні ранок – мов служба божа,
А я – жебрак на паперті…
На сніжно-білій скатерці.

ВЕЧІР
Як князь ранений – день схиливсь на захід,
 Одкинув свій червоний щит.
 Рубіни крови бризнули на дахи,
 І червінню спокійний став блищить.

Зітханням лине тихий повів вітру,
 І ладаном – осінній аромат.
 На очі насуває вечір митру
 І править жалібний обряд.

А  герць гучний був, променистий, впертий.
 Мій Боже! Радісно співа сурма...
 О, дай же і мені в свій час умерти
 Так пишно і безжурно.

Цього ж року відбулося знайомство з Микитою Шаповалом – добрим ангелом у житті Ю. Дарагана. Саме Микиті Шаповалу була присвячена поезія поета «З літопису днів біжучих»
        Багато знайомих Дарагана ще з польських таборів, які навчалися у Празі, жили у містечку Подєбради. В цьому місті знаходилися натуральні курси, на яких навчався Юрій Юрійович. Чимало творів 1923 -1924 років написані саме в маленьких Подєбрадах.
Вже каштани стали брунатними,
Хай іскриться твоє ім'я…
Тільки ж серце, серце не знатиме
Жадних спогадів світлого дня.
Відлітають надії-птиці,
Ніби лебеді в осені…
Може, щастя бодай присниться,
Бодай промайне уві сні?..

Подєбрадсько-празький цикл поезій матиме назву «Дике поле». Центральними образами стануть степ і «ти». Степ – символ волі, України. Для Дарагана степ - поле бою, поле козацьких подвигів, народ, що живе в степу.
         1923 рік – навчання в Українському Педагогічному Інституті на літературному відділенні. Віршів ставало все більше й більше і виникла ідея видати поетичну збірку.
У жовтні 1925 року виходить поетична збірка «Сагайдак», вона відкривалася поезією:
Ти снивсь прапращуру моному…
Перлини сліз, чи стріли, чи вино –
Та напував ти печеніга злого
В своїх степах таким вином давно…
- Що ж, ти містиш і радощі, і болі,
І на шляху твоєму квітне мак.
Тебе – тому, хто щиро прагне волі,
Тому, хто прагне слави; а відтак
Наповнити життя останнім змістом,
Так, ніби смерть, мов щастя, віднайшли…
Твоя стріла прошиє тонким свистом
Скло над степом запашним.

    Саме збірка «Сагайдак» підказала поетесі Оксані Лятуринській такий образ її автора: «Дараган – гридень (князь) бога сонця, не Ра, а Дажбога, такий ясний і дзвінкий, мов срібна сурма. Від нього втікає «за лиман» зима, синонім усього земного й злого. Її нагоняють його білі коні, і топчуть.
    Він побратим Дунаю, Добриня з двору Володимира – Красного сонечка;
Скаче по полю сірим вовком, шугає соколом. Не сумним, а радісним баладним ладом їде князеві Володимирові здобувати князівну…»
        1924-1925 – роки боротьби з хворобою.
       Друга збірка мала б назву «Під чужими зорями». Хворий на туберкульоз поет відчував, що сили його залишають.

        Поетова нить обірвалася 17 березня 1926 року. «Замерзлі блідо-палеві пелюстки мертвої троянди на страснім українськім шляху, крізь бурі і сніг жорстоких епох», - так відгукнувся Є. Маланюк на смерть Юрія Дарагана.






Тиждень Х (18.05 -22.05)
Виконайте тестові завдання за романом П. Куліша "Чорна рада":
1)
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeCvCWg1fR5RZYaOpYctS_ojkOx6AH7Zcn2J0SBzfo6mg-GSA/viewform?usp=sf_link

2)
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeif2BukNeZlnjF4Qo67kiTXYeHyj-PJQivoK3NDVbx9ruapg/viewform?usp=sf_link


Тема: Марко Вовчок. Основні фрагменти з життя і творчості. Перша соціально–реалістична повість «Інститутка».Характеристика образів повісті»
1.               Ознайомтесь із біографією письменниці.


Українська література Марко Вовчок "Інститутка"

або прочитайте за підручником життєпис митця (сторінки 293-295)

На сторінках 295 – 308 прочитайте саму повість «Інститутка»  


Домашнє завдання: складіть візитну картку одного із персонажів повісті «Інститутка» (у цьому вам, зокрема, допоможе відео із біографією письменниці)




Тиждень ІХ (12.05 -15.05)
Тема: Образи, проблематика, сюжет  роману «Чорна рада». Його символи

Перегляньте відео :


Які проблеми розкриває П.Куліш у «Чорній раді»?
                  Проблема державотворення.
Проблема еліти – гетьманської влади.
Проблема історії як утілення національного менталітету.
Проблема справедливого розподілу соціальних благ і прав суспільних верств.
Проблема хутірської України, родинного життя.
Проблема духовно-морального вдосконалення людини.
Проблема митця.

Опрацюйте таблицю

Сюжетні лінії роману «Чорна рада»
Суспільно-політична
лінія сюжету (історична)
Квест
Любовна лінія сюжету
(пригодницька)
Ліричний вступ. Розповідь про полковника-попа 
Шрама та визвольну боротьбу в Україні з часів Хмельницького.
Інтрига. Початок подорожі. Визначення мети, завдань героїв.
Експозиція. Приїзд Петра з батьком на хутір до Череваня.
Експозиція. Приїзд полковника Шрама з сином на хутір Череваня.* Історія Василя Невольника. Розмова з Божим чоловіком.* 
Спільна дорога друзів (чи є Шрам і Черевань однодумцями?) до Києва, сварка  з міщанами*(які стосунки між кармазинниками й біднотою?).
Прогноз конфлікту. Натяк на потребу зібрати «Чорну раду».
Зав’язка. Знайомство Петра з Лесею та Череванихою
Зав’язка. Зустріч і розмова в Києві з Якимом Сомком.*
Ілюзія реалізації Шрамової мети.
Випробування для Петра.
Зустріч із запорожцями як стихійною ворожою (!) опозицією (визначте авторське ставлення до низового козацтва).
Розвиток дії. Поїздка до Києва. Розмова Петра з матір’ю Лесі. Зустріч Лесі з Сомком. Кирило Тур* викрадає дівчину.
Розвиток дії. Повідомлення про зраду трьох Сомкових полків. Бунт косарів на хуторі Гвинтовки. Розмова з Пугачем,* в таборі в Сомка. Зрада писаря Вуяхевича.
Суспільно-політичні інтриги. Закручується конфлікт. Визначаються позиції Сомка як гетьмана.
Ініціація Петра. Випробування героя двобоєм.
Кульмінація. Петро наздоганяє викрадача Кирила Тура (які літературні паралелі з прізвищем можна провести), б’ється з ним й отримує тяжке поранення  
Кульмінація. Чорна рада в Ніжині. Політична платформа
І. Брюховецького.* Позиція московських представників.
Суспільно-політичне розшарування нації. Прихильники Сомка в меншості.
Шанс перейти на вищий рівень «гри».
Вирішальний вибір: створення або знищення української державності. Реалізація чи втрата Шрамової мети.
Ймовірність здійснення мети Петра.

Розвиток дії. Леся з матірю доглядають пораненого хлопця. Леся й Петро закохуються. Гвинтовка сватає Череванівну за Вуяхевича. 
Розвязка. Селянський бунт під час виборів гетьмана. Бенкет Брюховецького  з московськими боярами в Ніжині. Іванець зраджує козацькі традиції. Брюховецький наймає вбивцю для Сомка. Кирило Тур намагається врятувати Сомка ціною власного життя

Фатальне вирішення долі української державності.
Майже щасливе вирішення конфлікту для Петра
Розвязка. Петро повертається у Хмарище. Кирило Тур допомагає Череваням. Знову зустріч з Божим чоловіком.
Одруження Петра й Лесі.
Постпозиція. Облога Паволочі Тетерею. Страта полковника Шрама.
Страта Брюховецьким Сомка. Покарання Іванця Дорошенком.
Трагічне завершення квесту для полковника  Шрама.


               
Множинність «філософії життя» героїв роману
Герої роману
Життєві принципи
Групування відносно конфлікту
(виходячи з світоглядної  позиції головного героя – полковника Шрама).
Полковник Шрам і Яким Сомко
Автономна феодальна республіка
Однодумці, поборники соборності й державності України
Черевань
Спокійне хуторянське життя в достатку
Політично інертний, байдужий.
Кирило Тур
Іронічне ставлення до всього існуючого, життя законами серця
 Політично інертний, має особистісні пріоритети. Суперник Петра Шраменка.
Петро й Леся
Родинне щастя, гармонія почуттів
Втілення авторського ідеалу майбутнього.
Іван Брюховецький
Першість власних інтересів, байдужість до долі України
Ворог української державності, лицемірний брехун.
Запорожець Пугач
Демократична козацька республіка
Представник втрачених козацьких демократичних традицій, один із багатьох, обманутих Іванцем.
Божий чоловік
Народна пам'ять, моральна чистота, духовне самовдосконалення
Духовний однодумець полковника- священика Шрама. Виразник Божої мудрості. 
Які погляди на Україну показано в романі?
І. Україна – централізована держава з міцною й заможною старшиною, яка уособлює сильну виконавську владу, де слово гетьмана – закон, веління старшини обов’язкове, народ не має змоги прямо й безпосередньо впливати на дії влади.
ІІ. Україна – демократична республіка, де гетьмана можна й переобирати, де старшина не матиме особливих привілеїв, а народ (чернь) зможе повсякчас коригувати дії владних структур.
Яка провідна ідея «Чорної ради»? Хто з героїв її висловлює?
Яке символічне значення дороги в романі?
Дорога – це символ шляху України в майбутнє, ідучи яким кожен герой має пам’ятати ідею моральної чистоти й очищати душу від гріха та всякої скверни, бо тільки чисті душею можуть творити великі справи.
           ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ Підготуйте таблицю порівняльної характеристики Якима Сомка та Івана Брюховецького за такими пунктами
         
1          Патріотизм, ставлення до української державності.
2       Здатність на героїчні вчинки, на жертовність.
3        Соціальний статус.
4       Духовність, моральні якості.
5       Життєвий досвід.
6       Світоглядні пріоритети (тип особистості).






Завдання VIII тиждень (04.05 -08.05)

Тема.«Чорна рада» П. Куліша. Динамічний, інтригуючий сюжет. Непросте життя та романтичні пригоди головних героїв.
*Перегляньте відео:




Тема.«Чорна рада» П. Куліша. Динамічний, інтригуючий сюжет. Непросте життя та романтичні пригоди головних героїв.
1. Перегляд буктрейлеру  до роману «Чорна рада»

Роман з першої сторінки захоплює  читачів.  Коли відбуваються події? ( Навесні 1663 року). Яким епізодом розпочинається «Чорна рада»?(Головні герої подорожують Україною. Визначальною сюжетною лінією для  характерного  увиразнення  героїв є дорога, в яку вирушив козак Шрам зі своїм сином Петром, прямуючи з Правобережної України до Лівобережної  до Якима Сомка. На цій дорозі вони зустрінуть  різних за соціальним статусом і політичними поглядами людей.  Дорога – вибір шляху для України, і різні герої вибирають різні дороги у прямому й переносному значенні).
- В якому творі Т. Шевченка використано прийом подорожі?( У поемі «Сон»)
- Які дві сюжетні лінії показано в романі? ( Історична – боротьба за гетьманську булаву,любовна( чотирикутник) – стосунки Лесі з Петром Шраменком, Кирилом Туром, Сомком)
2. Робота з текстом.( Орфографія автора збережена, в дужках вказані сторінки, звідки наведена цитата.)
- Зачитайте портрет Івана Шрама. Який висновок можна зробити?(«…по одежі і по сивій бороді, сказать би, піп, а по шаблюці під рясою, по пістолях за поясом і по довгих  шрамах на виду - старий  козарлюга»( стор. 49)
 - Де працював? Які риси характеру йому притаманні?( «…гарячий був чоловік Шрам і не всидів би у своїй парафії, чуючи, як іллється рідна кров за безбожний глум польських консистентів і урядників над українцями.»)( стор. 51)
                                       Словникова робота
Консистенти – польське військо, що стояло по українських селах й утримувалося коштом селян.
- Яку наругу терпів наш народ від поляків? Що вас вразило?( «… людей серед зими по ломках льодових  у  плуг запрягали, а жидам приказували їх бичовати й поганяти, щоб, на один сміх і наругу, лід плугом орали…»
  ( с. 52)
 - Чи пробував народ здобути свободу? ( « Тільки ж не надовго підіймали українці похилу голову. Ляхи держались міцно за руки з недоляшками, гасили хутко полумя і знов по – свойому обертали Україну. Аж ось піднявсь страшенний, невгасимий пожар із Запорожжя – піднявсь на ляхів і на всіх недругів отчизни батько Хмельницький») ( с. 52)
 - Чому і з ким Шрам вирушив до  Києва, а потім змінив маршрут до  Переяслава?(  Вирушив із  єдиним сином Петром, бо двоє інших полягло під Смоленськом ( не в  рідній Україні, а в Росії) до Сомка. Побачив «свари та чвари, і вже гетьманською булавою почали гратись, мов ціпком…» , «…думав, як би Вкраїну на добру дорогу вивести..» )( с. 53-54)
- Яке найбільше бажання Якима Сомка? ( « І дай , боже, щоб обидва береги Дніпровії  приклонились під одну булаву! Хочу йти на окаянного Тетерю. Виженем недоляшка з України, одтиснем ляхів до самої Случі, да, держачись за руки з Москвою, і громитимем усякого, хто покуситься ступити на руську землю») ( с. 85-86)
-  Що споріднює Шрама й Сомка?(Він поборник об’єднання України, прихильник  міцної гетьманської влади.)
-  Кому довіряє Сомко? ( « З ляхами в козаків вовіки – вічні ладу не буде. Чи гаразд, чи не гаразд, а з москалем нам треба укупі жити.») ( с. 93)
-  Як назвав Сомко Івана Брюховецького ( Іванця) перед  « отаманням, перед генеральною старшиною, на домовій раді в гетьмана»? (Старим собакою)( с. 57)
- Яке покарання  й за що придумала  військова рада  Іванцю ?(« Сомко піймав Іванця  з ножем біля свого ліжка. Присудили усікнути голову». Яким
« видумав гіршу кару: звелів посадити верхи на свиню да й провезти по всьому Гадячу».) ( с.58)
- Що відомо про Іванця з розповіді божого чоловіка?( «Почав  гроші збирати, почав усякому годити, почав прохати уряду в гетьмана. Той і настановив його хорунжим. Як же ото Юрусь не зміг держатись  на гетьманстві да пішов у ченці, так Іванець, маючи в себе од усіх льохів гетьманських ключі, підчистив щире срібло, скільки його там осталось, да й махнув на Запорожжє. А там як сипнув грішми, так запорожці  за ним роєм:  « Іван Мартинович!...Він з усіма обнімається, да братається, да  горілкою поїть…Запорожці так його собі вподобали, що зозвали раду , да й бух Іванця кошовим».) (с. 58-59)
- Як автор ставиться до Брюховецького?( Не приховує негативного ставлення, називає «Іванець», вказуючи цим на його низьке походження.)
- Про яку рису характеру Іванця свідчать його слова: «Як та бідна курка - клопотуха, що знайде зернятко – да й те  оддасть своїм курчаткам, так і я  все до останнього жупана пороздавав своїм діткам»?  ( с.141)
- В якому одязі ходить Брюховецький   до виборів і після? Про що це свідчить?( До виборів « Чоловічок сей був у короткій старенькій свитині, у полотняних штанях, чоботи шкапові(пошиті з кінської шкіри) попротоптувані – і пучки видно. Хіба по шаблі можна б догадуватися, що воно щось не просте: шабля горіла од золота; да й та на йому була мов чужа».  ( с.139) Намагається продемонструвати свою близькість з народом. Після виборів «Сам Брюховецький стояв у голубому жупані перед своїх запорожців. Тут він був не той, що в Романовському куті: позирав гордо, по – гетьманськи». ( с. 166). Отримавши бажане, показав справжню свою сутність.
 - У кого було більше шансів  стати гетьманом? Чому?
- Розкажіть про романтичні пригоди головних героїв, використовуючи цитати з твору.
1.Впізнайте героя за цитатою:
-         «Як треба рятувати Україну, байдуже мені і літа, і рани» ( с.154)
( Шрам)
-          «Моя хата скраю, я нічого не знаю» ( с. 161) ( Гвинтовка)
-         «На Запоріжжі воля ніколи не вмирала, давні звичаї ніколи не забувались»  ( с. 78) ( Шрам)
-         « Молода, батьку, знайшлась би й  друга, Кирила Тура другого не буде» (с. 108) ( Сомко говорить  Шраму)
-         « Коли таке лихо сталося через мою Лесю… Везіть пана Петра до нас у Хмарище. Не будемо ночей досипати, а вже його на ноги поставимо»
-          ( с.110)  ( Череваниха)
-         «Будь мені за рідну сестру. Не судив нам бог жить із тобою….я довіку не перестану тебе любити, як свою душу» ( с. 111)  ( Петро, звертаючись  до Лесі)
2. Поставте себе на місце героїв  і змоделюйте  можливі варіанти розвитку подій ( на вибір).
Якби я був Якимом Сомком…( Програма щодо устрою, кордонів, судів тощо)
Якби я був радником гетьмана  Сомка…( Поради щодо підготовки виборів, ставлення до різних верств населення, можлива поведінка в разі поразки).
Якби переміг Сомко…
Якби мене тоді обрали гетьманом України…






Перегляньте відео:


Домашнє завдання. Знайти вислови відомих людей( зокрема Т. Шевченка) про роман «Чорна рада», порівняти образи божого чоловіка й Перебенді  з однойменного твору Кобзаря.  Виписати  цитати до характеристики  Петра, Лесі, божого чоловіка.
Виконати завдання за посиланням:
1.https://learningapps.org/5087188
2.https://learningapps.org/watch?v=pfbfehqwj17
3.https://learningapps.org/watch?v=prggwj1oj01




Завдання VIІ тиждень (27.04 - 30.04)

ТЕМА1.  Контрольна робота  за творчістю Т.Шевченка
Виконайте конрольну роботу за посиланням:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeNgOGoFG65oK3LCFeWRuGCXzx9MiwqrWbrALw6_46PxBp_3Q/viewform?usp=sf_link

Домашнє завдання : прочитати роман П. Куліша "Чорна рада" 


 ПАНТЕЛЕЙМОН КУЛІШ. «ЧОРНА РАДА» - ПЕРШИЙ УКРАЇНСЬКИЙ ІСТОРИЧНИЙ РОМАН. ВЕРСІЇ ТЛУМАЧЕННЯ ЙОГО НАЗВИ. ІСТОРИЧНА ОСНОВА СЮЖЕТУ. ПОКАЗ ПРОТИСТОЯННЯ СИЛ ДЕРЖАВОТВОРЕННЯ Й РУЙНІВНИЦТВ
   
Вступне слово вчителя
       Куліш – складна, багатогранна постать в нашій літературі. Пригадайте обдарування митця. (Поет, прозаїк, драматург, перекладач, літературний критик, лінгвіст, культуролог, фольклорист, філософ, педагог…). Щоб краще зрозуміти цю велику людину, від якої нас відокремлює стільки часу, різноманітних подій і змін, вчитаймося, як сам Куліш визначав себе, своє життєве завдання, ідеали.

Перегляньте за посиланням стислу біографію П. Куліша

та ознайомтесь із життєписом митця за підручником (сторінки 250 -254)

Незважаючи на те що Пантелеймон Куліш не вважає себе істориком, саме його перу належить перший в національній літературі історичний роман «Чорна рада».
Пригадайте, який підзаголовок має цей твір («Хроніка 1663 року»).
Хроніка – складний за побудовою і великий за обсягом епічний твір, у якому розкривається історія широко охоплених суспільних та родинних подій за певний проміжок часу.
Т. Шевченко. «Спасибі тобі, Богу милий, друже мій великий, за твої дуже добрі подарунки і, особливе спасибі тобі за «Чорну раду». Я вже й двічі прочитав, прочитаю і третій раз, і все-таки не скажу більш нічого, як спасибі. Добре, дуже добре ти зробив, що надрукував «Чорну раду» по-нашому. Я її прочитав і в «Руській бесіді», і там вона добра, але по-нашому лучче».
«Цю книгу скоро напамять буду читати. Вона мені так чарівно, живо нагадала мою прекрасну бідну Україну, що я немов з живими бесідую з її сліпими лірниками й кобзарями. Пречудова й вельми благородна праця. Брильянт в сучасній історичній літературі».
І. Франко. «Найкращим твором історичної прози в українській літературі є «Чорна рада».

Історична довідка.
Історичною основою твору послужили справжні події, які відбулися в Ніжині 1663 року і  завершилися перемогою кошового Запорозької Січі Івана Брюховецького над гетьманом Якимом Сомком. Це були складні часи  ІІ половини ХVІІ століття після смерті Богдана Хмельницького – період Руїни, коли на Лівобережній Україні розгорнулася запекла боротьба за гетьманську булаву.
  Козацька старшина висунула гетьманом полковника Я.Сомка, який був обраний наказним гетьманом на старшинській раді в Козельці. Проте Москва не затвердила його обрання. Прості козаки та селянство підтримували кандидатуру І. Брюховецького, який обіцяв народові деяке полегшення. 27 – 28 червня 1663 року в Ніжині відбулася чорна рада (бо вирішальними виборцями на ній стали саме прості люди - чернь). На ній гетьманом і було обрано Брюховецького, який пізніше, звичайно, не дотримався своїх обіцянок.


VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ Прочитати за підручником роман П.Куліша «Чорна рада» або переглянути екранізацію твору за посиланням https://www.youtube.com/watch?v=7G5IWmNboFM

Завдання VI тиждень (21.04 - 24.04)

«І ЛЮДИ ТЕМНІЇ, НЕЗРЯЧІ ДИВА ГОСПОДНІЇ ПОБАЧАТЬ…».

Т.ШЕВЧЕНКО І БІБЛІЯ.

«ІСАЯ. ГЛАВА 35 (ПОДРАЖАНІЄ)».
Біблія – особлива книга. Світова культура не має більше прикладу такого тривалого життя твору мистецтва. Ця книга була написана більше двох тисяч років тому, але, не зважаючи на час, вона не припала пилом історії. Кожне наступне покоління зверталося до неї, шукаючи в ній відповіді на вічні питання. Актуальність Біблії підтверджує велика кількість мистецьких творів за біблійними мотивами, що належать до різних епох.
Своє знайомство із біблійними текстами Т. Шевченко розпочав ще у так званій дяківській школі, де він навчався грамоті. «Псалтир» заміняв і буквар, і читанку. Сучасники залишили багато спогадів про захоплення Шевченка «Біблією», яку він постійно перечитував. Багато його творів, переважно суспільно-політичного спрямування, мають епіграфи, взяті з Біблії: «Сон» («У всякого своя доля…»), «Єретик», «Кавказ», «Великий льох», «І мертвим, і живим…»та інші. Поема «Марія» написана за мотивами Нового Завіту. «Давидові псалми»(1847) були першим переспівом біблійних текстів. Це було своєрідне маскування власних думок і почуттів. Поет кілька разів звертався до жанру переспіву з Біблії або «Подражанія», як його називав Шевченко
           Збереглося мало відомостей про історію створення «Подражанія». Відомо, що чорновий варіант вірша був записаний на звороті офорту, над яким працював митець. Саме  весною 1859 року (поезія датується 25 березня) Шевченко багато працював як художник, удосконалював гравірувальну техніку, велику увагу приділяючи офорту. Поява поетичного задуму змусила відірватись від гравірування і взятися за перо.
Словникова робота

Ісаїя – один із біблійних пророків. Головна мета пророків полягала в тому, щоб утвердити у свідомості народу віру в пришестя Месії і Його царства. Ісаїя жив у Єрусалимі. Пророцьку службу розпочав у двадцятирічному віці, і тривала вона не менше 40 років, до 701 р. до н.е. У ній Ісаїя викривав іудейських царів і політиків, священиків і пророків, як і весь народ, за їхнє відступництво від законів Господніх ( це глави 1-39) та втішав народ Ізраїлю картинами майбутнього збавлення (гл. 40-66).
Крин – рослина,
Іорданові святії луги – луги над річкою Йордан у Палестині,
Карміл і Ліван – назви гір у Палестині і Лівані,
Омофор – частина архієрейського одягу,
Дива Господні – чудеса Бога на Страшному суді,
Вбогодухі – ті, що занепали духом,
За злая – за зло,
Помайнуть – побіжать,
Отверзуться – відкриються
Дебрь – нетрі, хащі
Верстовії шляхи – ґрунтові дороги, позначені верстовими стовпами; верста – міра довжини,
Владики – царі, магнати.

Виразне читання поезії Т.Шевченка  «Ісая. Глава 35(Подражаніє)»



Слухаючи твір, зверніть увагу на:
-  емоційний фон поезії;
- її тему та ідею;
- як змінюється ритмомелодика поезії із розвитком сюжету;
- колористику поезії, картину зеленого раю;
- опорні образи: фізичне одужання людей, обводнення пустелі, образ святої дороги;
- крилаті вислови поезії.
Коментар до твору
   Починається поезія метафоричною картиною-зверненням поета до землі, яка поки що неполитаяне повитая квітучими рослинами. Але бажання Шевченка бачити землю оновленою  таке сильне і його віра в її майбутнє омолодження така непохитна, що він уже наперед радісно вітає землю – ниву з тим, що вона розпуститься і процвіте. Тому він двічі з окличною інтонацією повторює – “Радуйся!”. Цікаво, що дієслова “розпуститись” і “процвісти”, які щойно стояли в наказовій формі, у наступному рядку вживаються в доконаному виді майбутнього часу.
Наступна картина є зображенням Божого суду, на якому справедливість переможе, адже довготерпеливих буде визволено, а гнобителів покарано.
Третя картина змальовує життя людей після того, як святая на землю правда прилетить.
Які ж стануться зміни з людьми? Темні, затуркані стануть вільними, свідомими; фізичні і моральні каліки стануть дужими; люди перестануть боятися говорити те, що думають. Невпізнанно зміниться обличчя землі, все оживе: і “дебрь-пустиня”, і веселі ріки, і степи, й озера. “Ввольнії, широкії, святії шляхи це шляхи у вільний щасливий світ, де колишні раби стануть радими і веселими, а владики не найдуть шляхів тих, отже, буде збудовано справедливе суспільство.
Поезія Ісаїя. Глава 35 збудила струни душі українського композитора М.В.Лисенка, тому по-особливому урочисто звучить його кантата Радуйся, ниво неполитая!
  ЦИКЛ “ДАВИДОВІ ПСАЛМИ ”
 Мудре Христове вчення, поняття, пов’язані з Богом, проймають більшість творів поета. 
Епіграфи багатьох поем Шевченка взяті з Біблії. Наш великий поет, захоплений Біблією, у листі до Варвари Рєпніної пише: Єдина моя втіха тепер – це Євангеліє. Новий заповіт я читаю з благоговійним тремтінням. Я читаю його щодня, щогодини.
З Біблії взяті Шевченком молитви, сюжети, образи для вираження власних ідей, думок, почуттів. Зокрема цикл “Псалми Давидові” – це перша Шевченкова спроба переспіву біблійних текстів з метою ствердження народної правди і викриття соціального зла.
Щоб зрозуміти глибинний зміст цього циклу, треба розглянути такі поняття, як “псалом”, “Псалтир”, та пригадати, хто ж такий Давид.
Словникова робота
Псалом – це жанр духовного піснеспіву, найчастіше яскраво вираженого ліричного характеру, у якому автор висловлює субєктивні переживання і почуття. Найхарактернішими ознаками псалмів є щирість, простота, відкритість життєвого викладу, художність форми викладу думок, спільність змістовного спрямування (во хвалу Господню).
Кожен псалом – це цілісний, закінчений ліричний твір, написаний під впливом тієї чи іншої події чи обставини, який розкриває думки і почування, викликані і пережиті творцем.
Давид — другий цар давнього Ізраїлю, його образ є образом ідеального володаря, з роду якого (по чоловічій лінії), згідно з біблійним пророцтвам, вийде Месія
 Найбільшим зібранням псалмів є книга Псалтир, яка  входить до Старого Заповіту. Псалтир складається з 151 псалма. Тематично і жанрово псалми досить розмаїті. Переважають псалми з похвалою Бога, псалми-моління. Але поряд присутні псалми з тематикою каяття, прокляття, скарги. Є псалми – філософські роздуми, окремі з псалмів нагадують ліричні (любовні) пісні. Віряни могли знайти у Псалтирі тексти пісень, які найповніше відповідали станові її душі. Псалтир називають книгою Давидових псалмів, хоча йому належить лише більше половини вміщених у книзі пісень.
Слово вчителя
До переспівів біблійних псалмів Шевченко звернувся в кульмінаційний момент творчості, у час апогею не просто всього творчого життєвого шляху, а в час апогею трьох літ – у грудні 1845 року. Цикл Давидові псалми є переспівом десяти псалмів із Псалтиря – 1, 12, 43, 52, 53, 81, 93, 132, 136, 149. Частина з них є  ближчими до перекладу, обробка 43-го псалма становить скорочений переклад. А от обробки 1, 53, 81 й 132 псалмів є переспівами. Давайте спробуємо порівняти псалом 1-ий і переспів його, виконаний Тарасом Шевченком.
Прослухайте   поезії 


ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ Знати зміст переспіваних Шевченком біблійних  Давидових псалмів та вірша “Ісаїя. Глава 35.”  Прочитати «Назар Стодоля»
Виконати тест за посиланням:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSd8M3Q_rrMhirv5GhryM6H5zcyCB1_qLf-_NA6zAfMjSvRKcg/viewform?usp=sf_link


Завдання  на  IV тиждень   (06.04-10.04)

1.Виконати тестові завдання за поемами "Катерина" та "Наймичка" за посиланням:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeXqoVdTyinXu1St-v72oPnpHgUX0GGO2jZIFqM45RGoVf4kQ/viewform?usp=sf_link
2. Перегляньте посилання та виконайте завдання
https://uk.padlet.com/elenaprishlyak/6rgshe03wa1z


3. 
Уважно прочитайте матеріал про Тараса Шевченка та перегляньте вказане відео
«КАРАЮСЬ, МУЧУСЬ … АЛЕ НЕ КАЮСЬ!»
ЛІРИКА ТАРАСА ШЕВЧЕНКА ПЕРІОДУ АРЕШТУ Й ЗАСЛАННЯ 
2 січня 1847 року, напередодні арешту, Тарас Шевченко тримав весільний вінець над прекрасною молодою парою: вінчалися Пантелеймон Куліш і Олександра Білозерська.
Молода  на згадку того вечора подарувала поетові свою вінчальну квітку.
Олександра Білозерська пожертвувала родинні коштовності й весільні гроші на поїздку Тараса Шевченка в Україну. Були сподівання на викладацьку роботу в Київському університеті, готувався до випуску новий «Кобзар»…  Але поета чекали трагічні для нього і для України зміни: 5 квітня 1847 року, під час переправи на київський берег Дніпра, його заарештували.
В одиночній камері центральної управи політичної поліції гіркі роздуми поета вилилися в прекрасну лірику, яка свідчить, що не злоба й ненависть, а любов жила в його серці у скрутний час випробувань. Поезій небагато – 13 проникливих, глибоких за змістом творів.  Вони об’єднані в ліричний  цикл «В казематі».
1.      Словникова робота.
Ліричний цикл – низка поезій, пов’язаних між собою єдиною думкою, спільними почуттями.
Прочитайте поезії із циклу «В казематі». («Не кидай матері!..», «Чого ти ходиш на могилу?», «Ой, три шляхи широкії…», «За байраком байрак…»,«Садок вишневий коло хати»)
Шедевр світової лірики – «Садок вишневий коло хати» - засвідчує, що геніальність – у гармонійній простоті. У цьому творі живописні елементи поєднані з елементами музики, а в змальованій картині закладені ментальні коди українців: садок, мати, сім'я, соловейко. Вірш поклали на музику П. Чайковський, М. Лисенко, Я. Степовий, Г. Хоткевич, Я. Ярославенко. А ще цей твір полюбився народу і став популярною народною піснею.

 

переглянути відеоматеріал Географія заслання Тараса Шевченка


30 травня 1847р. Тарасові Григоровичу оголосили вирок:
Художника Шевченка за складання бунтарських і значною мірою непристойних віршів, як людину міцної будови тіла вислати рядовим в Оренбурзький окремий округ з правом вислуги, зобов’язати владу пильно стежити, щоб він ніяк не міг писати бунтарських і пасквільних творів.
На присуді цар Микола власною рукою олівцем дописав: «Під найпильніший нагляд, заборонивши й малювати».
Оте «з правом вислуги» звучало як ще одне знущання, бо ні за яких обставин начальство не дозволило б полегшити долю поета. Шевченко зіронізував, що визнає справедливість такої кари.
І потекли страшні роки заслання. Кожний день, проведений Шевченком у казармі, був для нього випробуванням. Але й тут поет зумів прихилити до себе людей. Серед його друзів тих літ були прості солдати, політичні засланці, офіцери й високі начальники царської армії, вчені, чиновники, люди різних національностей. Усі вони прагнули якось полегшити долю поета, та їм мало що вдавалося зробити. Підраховано, що в неволі поет пробув 10 років, три місяці і двадцять шість днів. Це четвертина всього віку і, на жаль, четвертина найкраща.
Останнім творчим періодом у житті Шевченка був період після заслання.  Втомлений неволею, розбитий фізично, Кобзар ще хотів жити, творити, але доля вже відлічувала останні роки його короткого життя. Мотиви лірики останніх років поета – гнітюча самотність, нездійснена мрія одружитися й перебратися в Україну, медитативні вірші.
Поезія Шевченка не вихолола,  а засвітилася новим вогнем. Переконують в силі Шевченкового таланту поеми «Неофіти», «Юродивий»,  «Марія». Його поезія сповнена якимсь дивним філософським просвітленням, вселюбов'ю і глибиною почуттів.
Аналіз поезій «Доля».
Словникова робота
Медитативні вірші – вірші, у яких поет болісно роздумує над проблемами життя і смерті, побаченим, прожитим, над змістом існування себе самого й інших людей.
Вірші «Доля», «Муза», «Слава» належать саме до таких. Ці поезії були записані Шевченком у «Щоденник» 9 лютого 1858 року і становлять триптих.
Словникова робота. Триптих – три твори,  пов’язані одним задумом.
Прочитайте поезію «Доля».
-          Якою ви побачили долю у творі? Чи є  автобіографічні мотиви?
                                            Доля у вірші
    друг, брат, сестра  –  школа, п’яний дяк  –  навчання  –  не лукавили, просто йшли – нема неправди  –  друг убогий  –  слава.
-          Які слова з цього вірша стали крилатими? ( Учися, серденько, колись з
нас будуть люде).
Про популярність «Долі» свідчить те, що  ще за життя Шевченка було три публікації вірша 1860 року в російських перекладах.

Як же жив Шевченко в Петербурзі після  повернення з солдатчини? Багато працював, поспішав жити, хоч здоров'я все частіше підводило.
Один з очевидців записав у своєму щоденнику, що аудиторія прийняла Шевченка так, ніби він геній, що зійшов до зали Пасажу просто з небес…
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
 Вивчити вірш «Доля» напам'ять.


Завдання на ІІІ тиждень (30.03-31.03)

Тема."Вічна тема матері й сина. Романтичний тип утілення теми жіночої долі в поемі "Катерина"


Сприймання і засвоєння нових знань.   Робота з текстом.
·         Де було написано твір? (Написана у Петербурзі в 1838 році під час навчання 
Т. Шевченка в Академії мистецтв).
·         Яку поема має присвяту?  (,,Василию Андреевичу Жуковскому на пам'ять 22 апреля 1838 года).
·         Чому назва «Катерина»? (Названа за імям сестри поета).
·      Тема: зображення трагедії селянки-покритки у такому суспільстві, коли пани могли знущатися з трудящих. 
    Ідея: висловлення глибокого співчуття до жінки-покритки і водночас, засудження 

·         Автор переводить особистий побутовий конфлікт на рівень соціальної проблеми. А трагічна загибель Катерини підкреслює  жорстоке ставлення суспільства до одинокої жінки-матері. Наскільки нестерпним було становище жінки, свідчить той факт, що в Київській губернії, наприклад, за один тільки 1839 рік, покінчило самогубством 37 дівчат-покриток..
З’ясуймо композицію поеми.
(Твір складається з 5 розділів)
- звернення до дівчат-селянок;
- народження нешлюбного сина;
- прощання з батьками;
- поневіряння Катерини на чужині;
- зустріч із спокусником-офіцером і смерть Катерини.
В епілозі подається зустріч батька з сином.
 ( Сюжет розгортається навколо трагічної долі матері-одиначки в тогочасному суспільстві.
Експозиція: пролог-звернення поета до дівчат із застереженням не кохатися із москалями; 
Зав’язка: кохання і розлучення Катерини з офіцером. Катерина залишає рідну домівку за наказом батьків.
Кульмінація: зустріч героїні з москалем;
Розв’язка:  її самогубство.
Епілог – життєва доля Івася-байстря, його випадкова зустріч із «батьком».



ПРОБЛЕМАТИКА ТВОРУ:
Любов і страждання; 
батьки і діти; 
моральні закони тогочасного суспільства, їх порушення; 
честь і безвідповідальність; крах ілюзій.)


      Чи мучила Катерину совість, що вона не слухає батьків? І чи думала про наслідки, адже  москалі  не перший раз покидали українських дівчат? 
      Що змусило розлучитися молодят?
      Про яке горе зазначає поет, що «вкралося до героїні»?
      Чому Катерині було байдуже, що про неї говорили люди після її розлучення з козаком? 
      Через що героїня вимушена ходити до криниці поночі і не мала можливості співати з дівчатами на вулиці?
      Яку долю надумала Катерина собі і своїй дитині? Зачитати. (
      Чи люблять батьки свою доньку?
      Як ви оцінюєте дії батьків? Чи мали вони право вигнати Катерину з немовлям на руках з дому? Як же милосердя, любов до ближнього? Висловіть власні судження.
      Про що вони найбільше хвилюються?
      Хто в сім’ї головний? Чому? 
      Чому вона не просить, щоб залишили хоча б сина?
Чи принесло вигнання Катерини з дому полегшення батькам?  Чи засуджує автор  таке рішення батьків? Чому? 
      Чи є вина батьків у тому що сталося? Чи могли вони запобігти лиху, що сталося?
       Яка їх доля?
      Що ви можете сказати про односельців і взагалі людей у творі? Чи засуджуєте ви їх? Що про них говорить Шевченко? Зачитати.
      Як потрібно було б їм вчинити?

      Як ставиться автор до головної героїні? Засуджує чи співчуває?  Підтвердіть свої думки цитатами з тексту.


Домашнє завдання

1.Яке  рішення  могла   прийняти  Катерина,  коли б не покінчила життя самогубством. - дати письмову відповідь на запитання
2.Тести 
1. «Катерину» Т. Шевченко присвятив...
А Своїм сестрам.
Б Усім дівчатам.
В В. Жуковському.
Г Якову де Бальмену.

2. Починаючи твір, поет застерігає дівчат, щоб вони...
А Не цуралися будь-якої роботи по господарству.
Б Не ігнорували народних звичаїв та обрядів.
В Не лінилися здобувати освіту.
Г Не кохалися з москалями.

3. Через що милий залишив Катерину, через те, шо:
А На цьому наполягали батьки дівчини.
Б Люди почали дорікати козаку, дізнавшись про можливу неславу дівчини.
В Москаль вирушив у похід до Туреччини.
Г Вона йому набридла.

4. Яку пісню співала героїня вночі біля криниці?
А Весільну.
Б Галю.
В Жниварську.
Г Гриця.

5. У чому виявилася самовпевненість дівчини?
А У неповторності власної краси.
Б Можливості гарно співати і танцювати.
В Вихованні своєї дитини.
Г Обізнаності народних прикмет.

6. З приводу чого зажурилися батьки Катерини?
А Через відсутність чоловіка у дочки.
Б Її хворобу.
В Неврожай.
Г Непорозуміння із сусідами.

7. Виганяючи дочку з дому, мати звернулась до неї зневажливо:
А «Виховуй свою дитину як знаєш».
Б «Іди шукай у Москві свекрухи».
В «Не з’являйся більше на мої очі».
Г «Живи як знаєш серед люду чужого».

8. Докоряючи дочці за її легковажність і неславу, мати одночасно... А Розмірковує над долею байстря.
Б Клопочеться про власний імідж.
В Хвилюється з приводу того, хто її поховає.
Г Співчуває їй.

9. Перед тим як залишити рідну домівку, Катерина...
А Тричі перехрестилася.
Б Поцілувала батьків.
В Набрала землі під вишнею.
Г Попрощалася з дружками.

10. Героїня у зимову негоду знайшла притулок...
А Біля старої верби.
Б У чумаків.
В У жебраків.
Г У лісника.

11. Кого стосується така характеристика: «Дала, кажуть, бровеня­та, / Та не дала долі!» ?
А Катерину.
Б Сироту Івана.
В Старця.
Г Наймита у пана.

12. Як склалася подальша доля Івася, сина Катерини, наприкінці твору? Він:
А Потрапив у родину до свого батька.
Б Служив козачком у пана.
В Був поводирем сліпого кобзаря.
Г Став жебраком.
3. Опрацювати зміст поеми «Наймичка».
Порівняти  письмово образи Катерини і Наймички. Створити  буктрейлери до поем.


   

Завдання на ІІ тиждень (23-27 березня)
1. Виконати тестові завдання до поеми"Кавказ":
https://naurok.com.ua/test/taras-shevchenko-poema-kavkaz-57504.html
2.Виконати тестові завдання до поеми"І мертвим, і живим...":
https://naurok.com.ua/test/t-shevchenko-i-mertvim-i-zhivim-56770.html
3. Прочитати поему Т.Шевченка "Катерина". Зробити презентацію до твору
4. Перглянути відео:



5.Переглянути" Казку про Катерину":





Завдання на І тиждень
Перегляньте відеоурок з теми "Поема "Кавказ"


Прочитати поему  Т. Шевченка "І мертвим, і живим, і ненародженим..."



Комментарии

Популярные сообщения из этого блога

Сімейна форма 5 клас

Сімейна форма 6 клас

Сімейна форма 7 клас